Art+Antiques Kupezky nezklamal a Hynais potěšil

Adolf Loos Apartment and Gallery 31. 1. 2016

Adolf Loos Apartment and Gallery – Alegorie sluchu od Jana Kupezkého, kterou jsme představovali v prosincovém čísle v rubrice Na trhu, naplnila očekávání a prodala se v novém autorském rekordu za 3,3 milionu korun. Dosavadní malířovo maximum bylo o rovný milion nižší.

Jan Kupezky: Autoportrét, olej na papíře, nelepeno na podložku,  45 x 30,3 cm, cena: 1 715 000 Kč Jan Kupezky: Autoportrét,
olej na papíře, nelepeno na podložku,
45 x 30,3 cm, cena: 1 715 000 Kč

Nového majitele našly téměř čtyři pětiny ze 130 dražených obrazů, soch a prací na papíře, dohromady za více než  třicet milionů korun. Za částky nad milion se prodalo devět položek, dalších 33 děl bylo vydraženo v cenovém pásmu nad sto tisíc korun.

Jádrem dražené kolekce byli staří mistři ze sbírky Eduarda Šafaříka, v čele s pěti Kupezkého obrazy. Prodaly se všechny Kupezkého práce s výjimkou pozdního portrétu malíře Jorga Durenfurtha, který jsme v prosinci rovněž představovali. Drobný malířův autoportrét získala za 1,71 milionu korun do svých sbírek Slovenská národní galerie. Na Slovensko, do soukromé sbírky v malířově rodném Pezinku poputuje obraz Sv. Františka z Assisi, který se prodal za 1,65 milionu korun. Za 1,4 milionu korun se prodal ještě Kupezkého Salvator Mundi. Grafiky Bernarda Vogela a dalších rytců podle Kupezkého obrazů se většinou prodaly za vyvolávací ceny kolem 20 tisíc.

Z dalších děl ze Šafaříkovy sbírky se nejdráže prodala Odaliska od italského orientalisty Francesca Hayeze z konce 30. let 19. století, která vystoupala z 465 na 747 tisíc korun. Z 80 na 196 tisíc korun vylétla krajina od Louisy Piepenhagenové a za podobné částky se prodalo i jedno holandské zátiší ze 17. století a anglický chlapecký portrét z 18. století. Pozdně renesanční obraz Jana Křtitele v dětském věku od Jacopa dal Ponte Bassana zůstal s cenou 1,35 milionu korun nevydražen.

Vojtěch Hynais: Venuše s amoretty, 1880, olej na plátně, 62,3 x 44 cm,  cena: 2 520 000 Kč Vojtěch Hynais: Venuše s amoretty, 1880,
olej na plátně, 62,3 x 44 cm,
cena: 2 520 000 Kč

Vedle Šafaříkovy sbírky společnost dražila i výběr děl českého umění od 19. století po současnost. Nejdráže se prodala raná Hynaisova olejová skica Venuše s amoretty, která našla nového majitele za 2,52 milionu korun. Úspěchem je rovněž cena 1,26 milionu za obraz z Waldesovy sbírky Mariina pouť přes hory od postupně znovuobjevovaného Josefa Führicha, stejně jako částka 1,03 milionu korun za symbolistní obraz Dcery Rýna a trpaslík Alberich od česko-německého malíře Eduarda Veitha. V obou případech platí, že se srovnatelná díla na trhu dosud neobjevila a dosažené ceny jsou novými autorskými rekordy.

Z častěji nabízených autorů lze zmínit obrazy Krásná Hora od Jana Zrzavého (1,56 milionu), Letní krajinu od Antonína Hudečka (960 tisíc) nebo drobnou abstraktní krajinu z 50. let od Josefa Šímy (792 tisíc korun). Vysoce nadstandardní je cena 1,2 milionu korun za erotickou koláž od Jindřicha Štyrského, což je druhá nejvyšší cena za autorovu koláž. Nutno dodat, že srovnatelná Štyrského práce se v aukci dosud neobjevila. Z prací na papíře se vysoko prodaly ještě abstraktní kvaš od Františka Kupky (552 tisíc) a dvě opakovaně nabízené práce – kresebná Podobizna dívky od Alfonse Muchy (372 tisíc) a akvarel Vůně noci od Aloise Wachsmana (300 tisíc korun). Obě se na trh vrátily po pouhých několika měsících a prodaly se s výrazným nárůstem. Za statisícové částky byly draženy ještě kresby Josefa Čapka, Luďka Marolda a Václava Špály.

Z poválečného umění se nejdráže prodala další z variant Polibku od dvojice Stanislav Libenský Jaroslava Brychtová (468 tisíc) a jedna ze smaltových Košilek Věry Janouškové (420 tisíc korun). Za vyvolávací cenu 360 tisíc korun změnil majitele také obraz Milana Grygara Malba pro 7 tónů z let 1979–86.

Z nevydražených děl je třeba zmínit Zátiší s podnosem a lahví, dílo Emila Filly z roku 1930, které bylo nabízeno za 4,5 milionu korun. Obraz se na trh vrátil po pěti letech, přičemž napoprvé se za stejnou částku rovněž neprodal.

Jindřich Štyrský: Bez názvu, 1933, koláž na papíře, 32 x 27,4 cm,  cena: 1 200 000 Kč Jindřich Štyrský: Bez názvu, 1933,
koláž na papíře, 32 x 27,4 cm,
cena: 1 200 000 Kč