Kupka hvězdou European Arts Investments

Večerní aukce Meissner-Neumann pod novým jménem

Aukční síň Meissner-Neumann mění jméno. Svou první večerní aukci, která se uskuteční ve středu 29. května v pražském hotelu Diplomat, pořádá pod novým obchodním názvem European Arts Investments.

František Kupka: Antropoides / 1902František Kupka: Antropoides / 1902
kvaš na lepence /
59,5 x 62 cm

Titulním dílem katalogu a nejdražší nabízenou položkou je rozměrný kvaš Františka Kupky s názvem Antropoides. Jedná se o malbu na lepence z roku 1902 zachycující boj dvou hominidů o samici. Dražba obrazu začne na 7,5 milionech korun (bez 20% aukční provize).

Obraz je mimořádným dílem, v němž se setkává řada klíčových motivů Kupkovy tvorby z počátku století. Svým námětem i bravurní kresbou se řadí do jedné linie se satirickými ilustracemi pro anarchistický časopis L`Assiette au beurre. Nejde však jen o žertovnou bajku, ale o svědectví o malířově myšlenkovém světě, o jeho zájmu o přírodní vědy, volnomyšlenkářství i antiklerikalismu.

František Kupka: Balada (Radosti života) / 1901-02František Kupka: Balada (Radosti života) / 1901-2
olej na dřevě /  83,5 × 126,5 cm
Národní galerie v Praze

Způsob, jakým jsou namalovány stopy mořských vln v písku na pobřeží, pak odkazuje k slavnému obraz Balada (Radosti života), který Kupka vystavil na pařížském Salonu právě v roce 1902 a který pro něj byl programovým dílem.

Obraz Antropoides pochází ze sbírky Jindřicha Waldese, který jej dostal v září 1921 od Kupky darem. „Milý a vážený příteli, přiložený gouache Antropoides je pro Vás, a to jako upomínka na naše rozhovory o dobách, kdy ještě ten pravý antopos – homo sapiens - "neokrašloval" zemskou kůru,“ cituje aukční katalog z malířova dopisu sběrateli.

Po restituci Waldesovy sbírky v roce 1996 dostala Národní galerie část děl – mezi nimi i zmiňovanou Baladu (Radosti života) – darem, další kusy pak vykoupila díky mimořádné dotaci vlády v roce 1999. V aukci se první Kupkovy obrazy z Waldesovy sbírky objevily až v roce 2003 (zde).

František Kupka: V zahradě / 1906František Kupka:
V zahradě / 1906
olej na lepence / 52 x 52 cm

Obraz Antropoides bude dražen poprvé, na trhu však není nováčkem. Několik let byl nabízen privátně. Galerie Jiří Švestka se s ním dokonce před pěti lety dostala na veletrh TEFAF. V Maastrichtu byl ke koupi za 400 tisíc eur (zde).

Pokud se obraz prodá byť jen za vyvolávací cenu, půjde o malířův nový aukční rekord za práci na papíře. Dosavadní rekord drží o něco menší olej na lepence V zahradě z roku 1905, který byl před osmi lety Galerií Kodl vydražen za 5,5 milionu korun (včetně aukční provize).