Kupka v Berlíně za 9,6 milionu korun

Ružový klobouk za dvojnásobek odhadu

Kupkův obraz Růžový klobouk se na aukci berlínské aukční síně Villa Grisebach prodal za 350 tisíc eur. V přepočtu aktuálním kurzem tedy za více než 9,6 milionu korun.

František Kupka: Růžový klobouk / 1906František Kupka:
Růžový klobouk / 1906
olej, plátno / 65 x 64 cm
cena: 350 000 eur
Vila Grisebach 29. 5. 2014

Obraz byl dražen jako 10. položka na výběrové aukci mistrovských děl moderního a současného umění, která se konala ve čtvrtek 29. května od pěti hodin odpoledne.

Předaukční odhad počítal s cenou 120 až 150 tisíc eur a licitátor zahájil dražbu na částce 70 tisíc (bez aukční provize). Cena velice rychle vystoupala na odhadovanou částku a pak volnějším tempem pokračovala v růstu až na dvojnásobek. Obraz byl přiklepnut za 280 tisíc eur, provize činí dalších 70 tisíc eur.

O obraz se utkalo několik dražitelů na telefonu a minimálně tři zájemci přímo v sále. Malbu nakonec získal zájemce dražící po telefonu.

Dosažená cena odpovídá vysoké kvalitě nabízeného obrazu i prodejům Kupkových raných děl na českém trhu.