Lucian Freud v novém rekordu?

Poválečné a současné umění, Christie's New York 13. května

Newyorská Christie´s bude ve své večerní aukci poválečného a současného umění pořádané 13. května mimo jiné nabízet plátno Luciana Freuda Benefits Supervisor Resting z roku 1994. Předpokládá se, že obraz s předaukčním odhadem 30–50 milionů dolarů (odhady jsou uváděny bez aukční provize) pokoří předcházející Freudův rekord ve výši 33,6 milionu dolarů.

Lucian Freud a jeho whippet Eli v londýnském domě v Kensington Church Street Lucian Freud a jeho whippet Eli v londýnském domě v Kensington Church Street

Za ten je zodpovědný ruský oligarcha Roman Abramovič, který v roce 2008, kdy trh s uměním zažíval největší boom, za jiný akt se stejnou modelkou – Benefits Supervisor Sleeping – v aukci zaplatil v té době nejvyšší částku za žijícího autora.

Modelem pro velkoformátové plátno (150 x 150 cm) Benefits Supervisor Resting byla Freudova oblíbená „velkoformátová“ modelka Sue Tilley (Big Sue), toho času státní zaměstnanec. Jde o jeden ze čtyř aktů, pro který seděla Freudovi modelem. Sám autor si tento výjev vybral na obálku monografie a současně jej zahrnul do každé své retrospektivy. Obraz se tak objevil na velkých výstavách v Tate nebo National Portrait Gallery v Londýně a v MoMA či MET v New Yorku.

Vnuk známého psychoanalytika Sigmunda Freuda, Lucian Freud, se narodil v Berlíně v roce 1922. Rodina před nacisty odešla do Londýna, kde malíř zakotvil natrvalo. V roce 1954 vystavoval spolu s Francisem Baconem na Benátském Biennale. Právě Bacon měl na Freuda zásadní vliv nejen v utlumení barev, ale hlavně v posunu od jemného lineárního stylu k uvolněnějšímu rukopisu. Oba umělci se navzájem i několikrát portrétovali.

Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm / Christie´s New York 13. 5. 2015 / předaukční odhad 30 – 50 milionů dolarů Lucian Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm / Christie´s New York 13. 5. 2015 / předaukční odhad 30 – 50 milionů dolarů

Bohužel pro Freuda, díla vystavená v londýnské Marlborough Gallery se v následujících letech jen málokdy prodala. Zlom nastal až v roce 1987, kdy ve Washingtonu (nikoliv v New Yorku!) byla k vidění Freudova retrospektiva, která pak putovala i do Paříže, Londýna nebo Berlína. Kritik Robert Hughes tehdy Freuda prohlásil za „nejlepšího žijícího malíře“ a to americké sběratele značně rozhýbalo.

Od roku 1993 se Freudova zastoupení ujal newyorský galerista William Acquavella a dění kolem stárnoucího mistra se dalo opět trochu víc do pohybu. Tento galerista pracoval na upevnění Freudovy reputace jako jednoho z nejzásadnějších malířů současného umění a ještě ten stejný rok newyorská MET uspořádala malířovu retrospektivu. V roce 2001 pak Freud portrétoval britskou královnu Alžbětu II, přičemž obraz následně věnoval do královských sbírek. Tato výjimečná zakázka ještě více upevnila Freudovu pozici mezi žijícími umělci.

Lucian Freud: Benefits Supervisor Sleeping / 1995 / olej na plátně / 151,3 cm x 219 cm / Christie´s New York 13. 5. 2008 / 33 641 000 USD Lucian FreudBenefits Supervisor Sleeping / 1995 / olej na plátně / 151,3 cm x 219 cm / Christie´s New York 13. 5. 2008 / 33 641 000 dolarů

V roce 2007 proběhla v MoMA výstava s velkým ohlasem široké veřejnosti. Hned rok nato padl zmiňovaný aukční rekord a k americkým sběratelům se začali přidávat i ruští investoři. Pak sice následoval pád trhu s uměním, ale ten pro Freuda znamenal jen krátkou stagnaci. Výsledky současného umění totiž nyní znovu vykazují vynikající výsledky. Lucian Freud spolu s Francisem Baconem a Damienem Hirstem rozhodně patří k hnacím motorům nejen aukcí, ale i soukromých prodejů. Podle dat, která shromažďuje časopis Art+Auction, patří Lucian Freud mezi 50 nejlépe prodávaných autorů poválečné a současné scény. V roce 2010 tento časopis uveřejnil „hitparádu“ postavenou na informacích z let 1970–2010. Podle těchto dat se během sledovaných 40 let v aukcích prodalo 94 Freudových děl o celkovém výnosu přesahujícím 202 milionů dolarů. Podle výsledků databáze Artprice, která pracuje s aukčními daty z celého světa, prošlo od roku 2011 aukcemi dalších 18 Freudových olejů, přičemž pouze dva z nich zůstaly nevydraženy.

Lucian Freud zemřel před čtyřmi lety v 88 letech. Od té doby je Benefits Supervisor Resting první Freudův obraz, který je nabízen s předaukčním odhadem vyšším než 20 milionů dolarů. V poslední době jsou u dražitelů současného umění v oblibě spíše abstraktní práce, a tak uvidíme, zda Freudovo figurativní plátno s astronomickým odhadem obstojí.

Lucian Freud: Francis Bacon / 1956-57 / olej a uhel na plátně / 35,5 cm x 35,5 cm / Christie´s London 19. 10. 2008 / 9 370 759 USD Lucian FreudFrancis Bacon / 1956-57 / olej a uhel na plátně / 35,5 cm x 35,5 cm / Christie´s London 19. 10. 2008 / 9 370 759 dolarů