Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listopad a malířovo aukční TOP 10 se citelně otřáslo. Na čele Maškova prodejního žebříčku se usadila Hra slunečních skvrn za momentálně nedostižných 7,6 milionu korun, druhou příčku obsadila milionová Jitřenka. I díky Červené krajině na osmém místě se rok 2023 stal autorovou jednoznačně nejúspěšnější sezónou s celkovým obratem přes 9 milionů korun.

Uměnímilovná veřejnost zná Karla Vítězslava Maška (1865-1927) především jako autora často reprodukovaného téměř dvoumetrového plátna Prorokyně Libuše (La Prophétesse Libuse), které je od sedmdesátých let ve sbírkách pařížského Musée d'Orsay. Monumentální obraz o šerém slovanském dávnověku promlouval k divákům přelomu století secesním tvaroslovím a dekorativní estetikou, tedy typickými prostředky, v nichž se Mašek cítil nejsilnější. Proto se většina jeho tvorby, jak volné, tak zakázkové, nesla v duchu odlehčeného historismu a „pokrokového“ akademismu, s důrazem na figuru, ornament a světelné efekty.

Prošel si symbolistním, iluzivním i folkloristickým obdobím, ve veřejných realizacích se profiloval jako spolehlivý kreslíř a dekoratér, který souzní s architektonickými pravidly a rámci. Na výzdobě interiérů pražské Městské spořitelny v Rytířské ulici, hlavní budovy České pošty nebo Uměleckoprůmyslového musea se podílel jako výtvarník, v případě vlastní bubenečské vily nebo dnešního divadla Ponec již zastoupil i roli architekta. Od roku 1898 působil jako profesor dekorativní malby na VŠUP v Praze a svému tradicionálnějšímu uměleckému výrazu zůstal věrný téměř celou profesní kariéru.

Maškovy starší aukční výsledky

V českých muzeích a galeriích se dnes nachází jen malá část Maškovy malířské tvorby. Pokud se na veřejném aukčním trhu výjimečně objeví nějaké dílo, pochází nejčastěji ze soukromého vlastnictví, autorovy pozůstalosti a rodinných odkazů (medailonek Karla Vítězslava Maška jsme přinesli již dříve). Poptávka se v předchozích dvaceti letech potkávala s nabídkou jen střídavě, dražitele zaujala přibližně polovina z asi čtyř desítek položek sledovaných databází Artplus.

Drobné kresebné práce se ještě do loňska prodávaly za tisíce až nižší desetitisíce korun, větší oleje za částky kolem dvou až tří set tisíc korun. O rekordních 440 tisíc korun pod kladívkem se dělily dva Maškovy obrazy, symbolistní Dívka u jezera (Čarodol) z roku 2009 (1. Art Consulting) a zkusmo modernistická Zahrada z roku 2017 (Galerie Art Praha). Po započtení provize vystoupalo v prodejním žebříčku výše plátno s pohledem do zahradního zákoutí (těsně pod 537 tisíc korun).

Jeden obraz, čtyři nabídky

Jak se Maškovi dříve vedlo či nevedlo na trhu s uměním, českém a překvapivě i světovém, ukazuje příklad opakovaného prodeje Dívky u jezera.

Dívka u jezera (Čarodol)
Karel Vítězslav Mašek: Dívka u jezera (Čarodol), 1907,
olej na plátně, 116 x 116 cm,
1. Art Consulting 25. 11. 2009
konečná cena: 519 200 Kč

Signovaný a do roku 1907 datovaný čtvercový formát s melancholickou scenérií dívčího aktu, zšeřelé krajiny a významotvorné bárky se publiku představil poprvé v roce 1993 u londýnských Sotheby's v dražbě evropského umění 19. století. S titulem A female nude by a lake (Ženský akt u jezera) uspěl za 3 800 liber (přibližně 190 tisíc korun bez provize). O deset let později u téhož dražebníka v segmentu „slovanských autorů“ už Bather by a Riverbank (Koupající se u řeky) stál 5 500 liber (asi 253 tisíc bez provize, přes 303 tisíc korun včetně provize).

Pro srovnání, obdobně hodnotné dílo se v Česku obchodovalo, pokud vůbec, nejdříve v roce 2007 (Uhrančivý pohled za 330 tisíc korun vč. provize u Galerie Kodl). Obraz se pod českým názvem Dívka u jezera (Čarodol) objevil v listopadu 2009 na aukci v Topičově salonu za vyvolávací cenu bezmála 378 tisíc korun. Vítězný kupec jej ve finále ocenil na více než 519 tisíc korun a aukční síň 1. Art Consulting tak přiklepla Maškovi tehdy rekordní sumu, na dlouhých osm let.

Z tohoto dražebního úspěchu se pak odrazila zatím poslední nabídka Čarodolu, přejmenovaného na Meditaci, neboť před šesti lety ji do svého portfolia zařadili European Arts. Vyvolávací cenu stanovili na 744 tisíc korun, katalogový odhad hovořil o milionu až milionu a půl (vše vč. provize). Na tak vysokou částku ale Maškovo publikum asi ještě nebylo připraveno a plátno tehdy zůstalo nevydraženo.

Milionový potenciál

BŮH RADEGASTKarel Vítězslav Mašek: Bůh Radegast, 1913,
olej na plátně, 160 x 100 cm,
Arthouse Hejtmánek 14. 6. 2022
vyvolávací cena: 1 488 000 Kč (vč. provize) - neprodáno

Na jiného milionového Maška si „troufli“ v červnu 2022 u Arthouse Hejtmánek. Do tradiční zahradní aukce si vybrali velkoformátovou kompozici ze staroslovanského bájesloví, pohled do svatyně boha Radegasta. S ohledem na zajímavou ikonografii, reprezentativní rozměry i ojedinělost Maškových děl na trhu si aukční síň představovala prodej kolem 1,5 milionu korun (vč. provize). Ani v tomto případě se zájemce, ochotný vydat téměř trojnásobek tehdejšího autorova rekordu, nenašel a Radegast se neprodal.

První, druhé a osmé místo v TOP 10

Hra slunečních skvrn
Karel Vítězslav Mašek: Hra slunečních skvrn, 1910,
olej na plátně, 230 x 158 cm,
Arthouse Hejtmánek 8. 6. 2023
konečná cena: 7 564 000 Kč

Bylo však potřeba dalších dvanáct měsíců a nový obraz, aby se Maškův skleněný strop prorazil. Pro loňskou letní přehlídku si týž dražebník připravil ještě monumentálnější plátno (230 x 158 cm), světelnou a barevnou férii Hra slunečních skvrn z roku 1910. V secesní linii rozvlněné sukně a šátky pěti tančících dívek posloužily jako podklad pro mix osluněných a zastíněných ploch, kterými malíř vybudoval atmosféru krásného letního dne v bujné vegetaci. Polozapomenutý velkoformátový obraz ze soukromé sbírky byl prezentován jako Maškova osobní a osobitá výpověď umělce středního věku, jenž byla vytvořena zcela dle vlastního názoru a vkusu, bez ohledu na kritické hlasy o nemodernosti.

Se startovní cenou přes 4,3 milionu korun vyvolala aukční síň Arthouse Hejtmánek nebývalý ohlas již týdny před samotnou dražbou 8. června. Kupci se o Hru slunečních skvrn nakonec přetahovali celkem sedmadvacetkrát, než byla přiklepnuta zájemci ze sálu, respektive zahrady, za nečekaně vysokých téměř 7,6 milionu korun.

Jitřenka
Karel Vítězslav Mašek: Jitřenka, 1912,
olej na plátně, 160 x 92 cm.
Galerie Kodl 26. 11. 2023
konečná cena: 1 200 000 Kč

Trocha hvězdného prachu z Maškova červnového absolutního maxima dopadla i na další ukázku jeho figurálních alegorií, tentokrát nebeskou. U Galerie Kodl se v listopadu nabízela lehce podživotní Jitřenka, poněkud akademičtější akt poselkyně bohů a oznamovatelky rozbřesku se záplavou zlaticových květů v rukou. Do podzimní aukce ji vložili Maškovi dědicové a organizátoři odhadovali prodejní cenu kolem sedmi set tisíc korun, po zprůměrování spodní a horní hranice katalogových predikcí.

Jitřence se ale zadařilo podstatně lépe a jako teprve druhá Maškova malba se přehoupla přes jeden milion korun, konkrétně o dalších dvě stě tisíc. Šlo o trojnásobek původní vyvolávací částky (vše vč. provize). Společně s Červenou krajinou, která se vydražila za 195 tisíc korun v září na online platformě Artslimit, si Maškovi příznivci mohli pogratulovat k jednoznačně nejúspěšnější prodejní sezóně.

Maškův rok 2023 za hranicemi

Kam až by se mohly výsledné součty posunout, pokud by se do obratu za rok 2023 zahrnuly i zahraniční aukce, ukazuje jeden zámořský a jeden slovenský záznam z dražebních databází.

Alternativní popis Karel Vítězslav Mašek: Mezi hortenziemi,
olej na plátně, 71,1 x 71,1 cm,
Freeman Fine Arts Philadelphia, USA 14. 2. 2023
konečná cena: 16 380 USD

Téměř přesně před rokem Maškova líbivá kombinace idealizovaných portrétů v květinové aureole nečekaně zabodovala ve Spojených státech. Středně velký olej na plátně se objevil na aukci starých mistrů a evropského umění u prodejní galerie Freeman Fine Arts, pod názvem Among the Hydrangeas (Mezi hortenziemi – byť zobrazené květy a listy připomínají spíše šeříky). Provenienční historie stručně zmiňovala jen soukromou floridskou sbírku. Asi ani sami dražebníci nečekali, že odhadní cena kolem tří tisíc dolarů stoupne na více než čtyřnásobek, na konečných 16 380 tisíc dolarů (přibližně 385 tisíc korun vč. provize).

Ještě s odvážnějšími ambicemi pustila na druhotný trh s uměním „svého“ Karla Maška slovenská aukční společnost Art Invest Group v případě půldruhého metru vysoké malby Alegorie jara z roku 1912. Loni v listopadu vyhlíželi prodej v cenové hladině od 180 tisíc eur (přes 4,3 milionu korun bez provize), ale předpoklad bratislavskému Art Invest nevyšel a Alegorie jara majitele nezměnila.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024