Muzikova nejdražší desítka by přišla na 77 milionů korun

TOP 10 Františka Muziky

Za posledních několik let se TOP 10 Františka Muziky zcela proměnilo. Pouze s jedinou výjimkou se v něm nyní nacházejí díla zakoupená na aukcích od roku 2018. Loni se Muzika také dostal mezi nejúspěšnější umělce na aukcích, patřilo mu sedmé místo v řazení autorů podle obratu.

Obrat za Muzikovy práce byl loni druhým nejlepším po roce 2013, kdy umělcovými výsledky zahýbala mimořádná aukce dvanácti autorových obrazů u společnosti Dorotheum, která vydělala více než 28 milionů korun.  V témže roce bylo na aukcích celkově vydraženo 24 Muzikových prací za souhrnnou částku více než 33,5 milionu korun. Loni sběratelé za 21 umělcových děl utratili jen o milion korun méně. 

Přehled deseti nejdražších Muzikových obrazů jsme přinesli naposledy právě v roce 2013, kdy sedm z nich pocházelo ze zářijové výše zmíněné aukce Dorothea, pouze ve třech případech šlo o starší prodeje. Tehdy nejdražšímu Zátiší s hroznem (6,12 milionů korun), v aktuálním žebříčku patří až osmá pozice. Celé TOP 10 mělo v roce 2013 hodnotu 36 milionů korun, nyní je to již více než 77 milionů korun.

Obrat za díla Františka Muziky na českých sálových aukcích
(v mil. Kč)
Alternativní popis

V současném TOP 10 figuruje trojice pláten z jediné aukce, podzimní dražby Galerie Kodl v roce 2020. Ta nabídla pětici Muzikových obrazů, z nichž se nejdráže, za 8,8 milionu korun, prodala malba Velký Elsinor XI zpracovávající hamletovské téma. Předtím však už prošla zmiňovanou aukcí u Dorothea (2013, 3,84 milionu korun) společně s ostatními Muzikovými díly ze sbírky manželů Gerlingových v Kolíně nad Rýnem. Do TOP 10 patří kromě Velkého Elsinoru ze stejné aukce ještě surrealistické Zrození Venuše II (8,16 milionu korun) a Bažina V z poloviny 60. let.

 

Albero in rosa
František Muzika: Albero in rosa, 1962,
olej na kartonu, 33,5 x 24 cm,
Galerie Preclík 31. 8. 2023 (online),
cena: 2 460 000 Kč

Pozici nejdražšího umělcova obrazu s cenovkou těsně pod 10 milionů korun drží od roku 2018 rozměrné surrealistické plátno Noc II namalované v roce 1942. U Galerie Kodl ho zájemci vyhnali na více než dvojnásobek minimálního podání. Na stejnou kladívkovou cenu se loni na podzim u 1. Art Consulting dostal obraz Gobelin II (Fuga II) z raných 60. let, který  Muzika vystavil záhy po jeho vzniku v galerii Fronta na rohu Spálené ulice a Národní třídy, ještě před polovinou 60. let se mu také díky relativnímu politickému uvolnění podařilo malbu vystavit v Miláně. Před jedenácti lety byla vybrána na titulní stranu katalogu velké Muzikovy retrospektivy v AJG na Hluboké. 

Díky snížené aukční provizi pro díla nad milion korun, kterou 1. Art Consulting ještě v loňském roce praktikovala, skončil Gobelin II s konečnou cenou o 140 tisíc korun nižší než Noc II.

U stejné aukční síně loni v červnu zájemci téměř o 3 miliony navýšili cenu jedné z variant malby Velký sen, Velký sen II z roku 1942.  V obraze Muzika použil motiv Juliettiny hlavy vytvořenou pro scénu stejnojmenné opery Bohuslava Martinů, důležitým umělcovým motivem je také skála a z ní vystupující tělo ženy. S cenou 7,34 milionu korun jde o sedmé nejdražší umělcovo dílo, mezi obrazy ze 40. let pak dokonce třetí. Loni Muzika dosáhl hned na sedm milionových prodejů, jeden pocházel rovněž z online aukce Galerie Preclík.

Pro tvorbu Františka Muziky jsou příznačné rozsáhlé cykly prací v různých technikách. Často vycházejí z umělcovy scénografické práce a rozvíjejí, přepracovávají nebo zdokonalují již dříve použitý motiv. Muzika ve své tvorbě prošel cestu od modernistických tendencí přes poetismus a nový realismus až k surrealismu a imaginativní malbě. Jeho aukční výsledky jsou velmi vyrovnané a ceny děl všech tvůrčích období mají setrvale vzestupnou tendenci.  

 

1/ František Muzika: Noc, 1942

Alternativní popis František Muzika: Noc, 1942,
olej na plátně, 80 x 100 cm, 
Galerie Kodl 2. 12. 2018,
cena: 9 600 000 Kč

 

2/ František Muzika: Gobelin II (Fuga II), 1962

Alternativní popis František Muzika: Gobelin II (Fuga II), 1962,
olej na plátně, 65 x 92 cm,
1. Art Consulting 15. 10. 2023,
cena: 9 460 000 Kčo

 

3/ František Muzika: Velký Elsinor XI, 1971

Alternativní popis František Muzika: Velký Elsinor XI, 1971,
kombinovaná technika na plátně, 160 × 130,
Galerie Kodl 29. 11. 2020,
cena: 8 800 000 Kč

 

4/ František Muzika: Torso I, 1930

Alternativní popis František Muzika: Torso I, 1930,
olej na plátně, 120 × 40,
Galerie Kodl 30. 5. 2021,
cena: 8 520 000 Kč

 

5/ František Muzika: Citadela IX, 1968

Alternativní popis František Muzika: Citadela IX, 1968,
olej na plátně, 92 × 74,
Galerie Kodl 1. 12. 2019,
cena: 8 400 000 Kč

 

6/ František Muzika: Zrození Venuše II, 1947

Alternativní popis František Muzika: Zrození Venuše II, 1947,
olej na plátně, 65 × 92 cm,
Galerie Kodl 29. 11. 2020,
cena: 8 160 000 Kč

 

7/ František Muzika: Velký sen, 1942

Alternativní popis František Muzika: Velký sen, 1942,
olej na překližce, 50 x 73 cm,
1. Art Consulting 11. 6. 2023,
cena: 7 336 000 Kč

 

8/ František Muzika: Zátiší s hroznem, 1927

Alternativní popis František Muzika: Zátiší s hroznem, 1927,
olej na plátně, 79 x 88 cm,
Galerie Art Praha 25. 9. 2010,
cena: 6 120 000 Kč

 

9/ František Muzika: Vichřice XI ve žluté, 1970

Alternativní popis František Muzika: Vichřice XI ve žluté, 1970,
olej a tempera na plátně, 120 x 100 cm, 
Galerie Pictura 24. 3. 2021,
cena: 6 100 000 Kč

 

10/ František Muzika: Bažina V, 1966

Alternativní popis František Muzika: Bažina V, 1966,
olej na plátně, 78 × 55 cm,
Galerie Kodl 29. 11. 2020,
cena: 4 680 000 Kč

Související články

Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)

Historické top 10 českých aukcí (duben 2024)

Druhé dílo přes sto milionů

Jako druhý obraz v historii českých aukcí překonal hranici sto milionů korun olej Početí/ Danae od Františka Kupky. S cenou 126,5 milionu korun se stal nejdražším obrazem tuzemského trhu a také nejdražším Kupkovým dílem prodaným na českých aukcích.

22. dubna 2024
Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<