Medek za deset milionů

Slavíček i Medek v nových autorských rekordech

Působivě zkombinovanou aukci pražské společnosti European Arts s názvem Výběr výtvarného umění hostily včera noblesní prostory patrně nejznámější české secesní dominanty – pražského Obecního domu. O pozoruhodný zážitek v sále se však nepostaral jen esprit objektu, ale především dražba surrealistického plátna Mikuláše Medka Květináče, jež se včera prodalo v suverénním novém autorském rekordu, těsně přesahujícím hranici 10 milionů korun. V současné chvíli tedy jde o nejdražší v aukci prodané dílo českého poválečného umění. Na novou autorskou hranici po šesti letech dosáhlo ovšem i dílo krajináře Antonína Slavíčka. Českému trhu se konci roku, jak se zdá, začíná opravdu dařit.

První větší moment aukce nadešel již v počátcích, kdy přišlo na řadu dílo krajináře Aloise Bubáka Nudvojovice u Trutnova z roku 1854, které se vydražilo z vyvolávací ceny 1,3 milionu (bez provize) na konečných  2,76 milionu korun. Další zajímavý okamžik pak představovala dražba obrazu slavného českého krajináře Antonína Slavíčka Z okolí Oldřichovce z roku 1908, který se vyšplhal z původní vyvolávací ceny 1,6 milionu (bez provize) na jen stěží uvěřitelných 3,79 milionu korun. Připomeňme jen, že dosud nejdražší Slavíčkova práce, Na Okořském potoce, se prodala v roce 2009 v Dorotheu za 3,12 milionu korun. Dražitele však zaujala i díla Julia E. Mařáka či Bohumila Kubišty.

Pomyslný zlatý hřeb aukce ovšem nadešel až s položkou č. 139. Květináče (Snídaně), s dílem Slavíčkova vnuka Mikuláše Medka z roku 1950, o němž jsme psali zde. Výjimečné dílo, které je takřka ikonickým příkladem surrealistického stylu, plně srovnatelného se světovým měřítkem, se nakonec po delší době napínavého licitování prodalo za konečných 10,06 milionu korun. Tato částka znamená nejen suverénní překonání dosavadního Medkova rekordu z roku 2013 za malbu Dívka se švihadlem (Galerie Kodl, 6 milionů korun), ale také novou cenovou hranici, na níž se dostalo české poválečné umění.

Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / European Arts 22. 11. 2015 / 9 720 000 Kč Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950 / olej na plátně / 109 x 56 cm / European Arts 22. 11. 2015 / 9 720 000 Kč

Aukční den ovšem ani zdaleka nepatřil jen malbě. V kategorii plastik zvedl vlnu zájmu Emil Filla a jeho Hlava z roku 1934, která vystoupala z vyvolávaných 45 tisíc na 323 tisíc korun. Závěr aukce pak patřil pestré přehlídce děl z kategorie moderního a současného umění, ve které nejvíce překvapilo bezejmenné dílo zpodobující jednoduchý modrý kruh na bílém pozadí Václava Boštíka z 90. let 20. století. To se z vyvolávací ceny 2,1 milionu posunulo na konečných 2,73 milionu korun.

Zatímco se klasickým dílům s klasickými náměty na aukci v Obecním domě velmi dařilo, méně výrazný zájem veřejnosti byl o práce zpodobující fiktivní a populární postavy (Např.: František Tichý: Dr. Jekyll) či o díla současných umělců (Např.: David Saudek).

Antonín Slavíček: Z okolí Oldřichovce / 1908 / olej na plátně na kartonu / 51 x 60 cm / European Arts 22. 11. 2015 / 3 660 000 Kč Antonín Slavíček: Z okolí Oldřichovce / 1908 / olej na plátně na kartonu / 51 x 60 cm / European Arts 22. 11. 2015 / 3 660 000 Kč

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024