Milionový Špillar

Galerie Art Praha 30. 5. 2015

Aukce konaná poslední květnovou sobotu vynesla 33,7 milionu korun, což je pro galerii nejlepší výsledek za poslední tři roky. Sedm obrazů se prodalo za milionové ceny, dalších 38 položek překonalo hranici sta tisíc korun. Nového majitele našla necelá polovina z 380 nabízených obrazů, soch, kreseb a grafik. V nových autorských rekordech byla dražena díla Karla Špillara a Augustina Sagnera.

Karel Špillar: Koupání

Karel Špillar: Koupání

olej na plátně /
120 x 178,5 cm /
cena: 1 920 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stal obraz Čaj s citronem od Antonína Procházky, který z 3,36 milionu vystoupal až na 7,92 milionu korun. K vysoké ceně obrazu z roku 1924 jistě přispěla i jeho vynikající provenience – jde o dílo z Borovičkovy sbírky restituované z Národní galerie. Dosažená cena je druhou nejvyšší za Procházkovo zátiší a celkově čtvrtým nejdražším malířovým obrazem. Autorský rekord již sedmým rokem drží obraz Kopretiny z roku 1922, který stejná aukční síň v roce 2008 vydražila bezmála za 12 milionů korun.

Procentuálně ještě vyššího nárůstu zaznamenala Krajina s řekou od Václava Radimského, která se prodala za konečných 2,88 milionu korun, což je třetí nejvyšší cena za malířovo dílo. Dražba přitom startovala na pouhých 420 tisících korun. Její vývoj nejspíš ovlivnily dva Radimského rekordní prodeje, které se odehrály ani ne o týden dřív na aukci Galerie Kodl.

Antonín Procházka: Čaj s citronem / 1924

Antonín Procházka:
Čaj s citronem / 1924

olej na plátně / 70 x 52 cm
cena: 7 920 000 Kč

Na dvojnásobek minimálního podání se dostal také rozměrný obraz Karla Špillara Koupání, vydražený za 1,92 milionu korun. Jedná se nejen o nový autorský rekord, ale současně také o Špillarův vůbec první prodej nad milion korun. Vysokou cenu vysvětluje hlavně skutečnost, že šlo o dosud největší malířovo plátno nabízené v aukci. Na autorský rekord by ostatně stačil i prodej za vyvolávací cenu.

Za částky nad milion korun byla dále dražena dvě květinová ztiší od Václava Špály (1, 92 milionu a 1,06 milionu), abstraktní kvaš od Františka Kupky (1,2 milionu) a jedny z Bárek od Jana Zrzavého (1,02 milionu korun). Těsně pod milionovou hranicí skončil obraz Zahrada od Jiřího Karse.

Augustin Ságner: O moři / 1932

Augustin Ságner:
O moři / 1932

olej na plátně /
72,5 x 97 cm /
cena: 276 000 Kč

O druhý autorský rekord aukce se postaral poetický obraz Augustina Ságnera O moři. Opakovaně vystavovaný olej z roku 1932 se dostal z 84 na 276 tisíc korun. Za úspěch lze považovat rovněž ceny kolem půl milionu korun v případě děl Jana Baucha, Oldřicha Blažíčka a Josefa Jíry. Z dalších zajímavých prodejů zmiňme 384 tisíc za olejomalbu Koupání od Tavíka Františka Šimona, 336 tisíc za obraz Kartářka od Josefa Vyleťala nebo 288 tisíc korun za Faunovo odpoledne od Vladimíra Sychry.

Z prací na papíře byla vedle již zmiňovaného Kupkova kvaše z poloviny 20. let největším úspěchem dražba slavné grafiky Modráček od Vojtěcha Preissiga. Cena vystoupala ze 72 na 96 tisíc korun. V kategorii soch se tradičně dařilo bronzům Jaroslava Horejce – tři jeho práce se prodaly v rozmezí od 132 do 192 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 360 tisíc odešla plastika Fénix od Petera Nižňanského a o šedesát tisíc méně stál skleněný objekt od současného skláře Jaroslava Svobody.

Raritní Štyrského tisk atakoval hranici dvou milionů korun

Zajímavé výsledky z březnových aukcí, březen 2024

5. dubna 2024

Artslimit 24. 3. 2024

Špillar Karel

Schikaneder nezklamal

Schikaneder nezklamal

15. července 2013