Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto Galerie Ustar | Datum 09.11.2017
V sobotu 11. 11. pořádá svou čtvrtou sálovou aukci Galerie Ustar. Kromě velkého množství kvalitních uměleckořemeslných prací z různých období zde budou zastoupena i dvě výjimečná velkoformátová plátna připsaná vlámským malířům 16. století Jacobům Grimmovi a De Backerovi. Odhadní ceny pláten se pohybují v rozmezí 4 až 10 milionů korun. Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny ceny včetně provize.
Prvním nabízeným dílem je monumentální plátno Mojžíš vyrážející vodu ze skály antverpského manýristy Jacoba de Backera (1540/1555–1585/1595). Dílo vzniklo na konci 16. století a o autorství De Backera mluví přípis z roku 1717 na zadní straně obrazu (JA. De. Bäcker). Umělec tvořil na konci 16. století pod vlivem italského manýrismu (zejména Giorgia Vasariho) v Antverpách, o jeho životě je však známo velmi málo, jisté nejsou ani jeho základní životopisné údaje, které se v literatuře často liší. Nizozemský malíř, životopisec a historiograf Karel van Mander zmiňuje ve svém Schilderboeku vydaném na počátku 17. století, že Backerovými učiteli byli Antonio van Palermo (italský malíř usazený v Antverpách) a později Hendrick van Steenwijck starší, v jehož dílně měl malíř pracovat.
Ve svých dílech se De Backer věnoval především mnohafigurovým kompozicím ve velkých formátech (dokladem je i aktuální obraz), z čehož je možno usuzovat na existenci větší malířské dílny. Mojžíš vyrážející vodu ze skály naplňuje dobovou manýristickou estetiku jak ve vystupňované dramatičnosti, tak v rozptýlení divácké pozornosti na několik dějových a kompozičních ohnisek a také po koloristické stránce. Včetně rámu dosahuje plátno rozměrů úctyhodných 195 na 270 centimetrů (samotná malba má velikost 185 na 260 centimetrů). Vyvolávací cena obrazu je 5 milionů korun, cena odhadní je pak stanovena mezi 8 až 10 miliony korun (vše bez provize).
Kompozice obrazu je rozvrstvena do tří prostorových plánů, větrný mlýn se nachází v prostředním z nich. Repusoárový efekt spatřuje Josef Maliva v umístění temného stromu v popředí levé části obrazu a jeho kontrastu se žlutě prosvětlenou oblohou v pozadí. V prvním plánu je zobrazen i muž vedoucí dva koně, na nákladu druhého z nich najdeme špatně čitelnou signaturu JGm (viz obrázek níže). Zimní krajina s větrným mlýnem má v kontextu autorových realizací svými rozměry spíše výjimečné místo, malba je velká 112 na 164 centimetrů, včetně rámu pak 136 na 188 centimetrů. Vyvolávací cena obrazu byla stanovena na 2,6 milionu korun. Odhad počítá s konečnou cenou v rozmezí 4 až 6 milionů korun (vše bez provize).
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
8. října 2021
5. ledna 2018
18. srpna 2016
24. dubna 2024
8. dubna 2024