Spranger, van Goyen, Hartmann a další

Nejdražší díla starého umění na loňských aukcích

V minulém roce se na domácím trhu objevila řada kvalitních děl starého umění, povětšinou zahraniční provenience. Předkládáme deset nejdražších z nich, k jejichž koupi by bylo potřeba více než 22,5 milionu korun. Zdá se, že i ceny starých mistrů měly v loňském roce na domácím trhu vzrůstající tendenci.

Do následujícího top 10 jsme zařadili díla vzniklá před rokem 1800, jak obvykle staré mistry vymezujeme. Desítku tedy uzavírá obraz Ludvíka Kohla vzniklý před tímto datem, ačkoli jeho autora už tradičně řadíme do 19. století. Do 18. století však spadá celá polovina jeho tvorby.

Díla poměrově odpovídají svým skutečným velikostem s výjimkou monumentální malby Jacoba de Backera, která je zhruba o třetinu zmenšena, a miniatur Norberta Grunda, které jsou naopak několikanásobně zvětšeny.

Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

1/ Jacob de Backer (připsáno): Mojžíš vyrážející vodu ze skály, konec 16. století  olej na plátně, 195 x 270 cm dosažená cena: 6 000 000 Kč Galerie Ustar 11. 11. 2017
1/ Jacob de Backer (připsáno): Mojžíš vyrážející vodu ze skály, konec 16. století
olej na plátně, 195 x 270 cm
dosažená cena: 6 000 000 Kč
Galerie Ustar 11. 11. 2017

Plátno monumentálních rozměrů vlámského manýristy Jacoba de Backera Mojžíš vyrážející vodu ze skály bylo společně s následujícím obrazem Jacoba Grimmera Zimní krajina s větrným mlýnem (o obou dílech více zde) jedním z hlavních lákadel listopadové aukce galerie Ustar. Ačkoli první z děl bylo prodáno za minimální podání (včetně provize rovné šesti milionům korun), šlo o velmi solidní cenu i v rámci autorových celosvětových prodejů. O téměř 1,5 milionu korun pak navýšil svou vyvolávací cenu druhý z obrazů, Grimmerova zimní krajina. U obou autorů šlo vždy teprve o druhý obraz prošlý domácím trhem.

2/ Jacob Grimmer (připsáno): Zimní krajina s větrným mlýnem, konec 16. století,  olej na plátně, 136 x 188 cm dosažená cena: 4 560 000 Kč  Galerie Ustar 11. 11. 2017

2/ Jacob Grimmer (připsáno): Zimní krajina s větrným mlýnem, konec 16. století,
olej na plátně, 136 x 188 cm
dosažená cena: 4 560 000 Kč
Galerie Ustar 11. 11. 2017

3/ Bartholomeus Spranger (připsáno): Bakchus, Venuše a Ceres, 1597-1605  olej na plátně, 121,5 x 99 cm dosažená cena: 3 100 000 Kč European Arts 19. 11. 2017

3/ Bartholomeus Spranger (připsáno): Bakchus, Venuše a Ceres, 1597-1605
olej na plátně, 121,5 x 99 cm
dosažená cena: 3 100 000 Kč
European Arts 19. 11. 2017

Nově objevený velkoformátový olej Bakchus, Venuše a Ceres byl připsán Bartholomeu Sprangerovi, případně jeho velmi blízkému okruhu. Obraz je na domácím trhu naprostou raritou, doposud totiž nebyla na našem trhu nabízena žádná Sprangerova malba, pouze jedna jeho originální kresba a dvě rytiny podle Sprangerových obrazů. Na zahraničním trhu se však před začátkem prosince objevilo jedno z umělcových významných malířských děl a dosáhlo rekordní ceny (více zde).

4/ Jan van Goyen: Starý mocný dub, 1632 olej na plátně, 140 x 127 cm dosažená cena: 2 728 000 Kč European Arts 19. 11. 2017

4/ Jan van Goyen: Starý mocný dub, 1632
olej na plátně, 140 x 127 cm
dosažená cena: 2 728 000 Kč
European Arts 19. 11. 2017

Na stejné aukci jako Spranger uspěla i rozměrná krajina Jana van Goyena Starý mocný dub vzniklá v roce 1632. Děl tohoto malíře holandského zlatého věku prošlo domácím trhem podle databáze ART+ včetně této krajiny pouze šest. Konečná cena 2,73 milionu korun, ač rovna minimálnímu podání, je dosavadním výrazným maximem. Nutno však dodat, že takto monumentální umělcovo dílo se zde nabízelo vůbec poprvé.

5/ Jan Jakub Hartmann: Alegorie vzduchu, po r. 1700 olej na mědi, 38,5 x 60,5 cm dosažená cena: 1 736 000 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

5/ Jan Jakub Hartmann: Alegorie vzduchu, po r. 1700
olej na mědi, 38,5 x 60,5 cm
dosažená cena: 1 736 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Na nové autorské maximum zvýšené díky vyšší aukční přirážce o necelých 70 tisíc korun dosáhl na listopadové aukci Jan Jakub Hartmann. O jeho Alegorii vzduchu byl velký zájem, vystoupala z 806 tisíc až na bezmála 1,74 milionu korun. Dva další obrazy toho cyklu čtyř živlů (Zemi a Vodu) má v majetku Národní galerie.

6/ Bolestný Kristus, Čechy kol. 1440 tempera na hobrové desce (transfer z původní dřevěné desky) 50 x 37,5 cm dosažená cena: 1 440 000 Kč Dorotheum 27. 5. 2017

6/ Bolestný Kristus, Čechy kol. 1440
tempera na hobrové desce (transfer z původní dřevěné desky)
50 x 37,5 cm
dosažená cena: 1 440 000 Kč
Dorotheum 27. 5. 2017

Tato pozdně středověká malba Bolestného Krista (více zde) je jedním z mála děl české provenience v této desítce. Šlo o zcela unikátní nabídku danou nedostatkem takových děl na trhu, vysokou kvalitou díla i jeho proveniencí ze sbírky Antonína Podlahy. Vydražena byla nakonec pouze za minimální podání 1,44 korun. K tomuto prodeji se v prosinci pro ART+ vyjadřoval znalec Dorothea Michal Šimek (více zde).

7/ Madona, Rakousko, 2. pol. 15. stol. polychromované a zlacené lipové dřevo, výška 125 cm dosažená cena: 1 178 000 Kč Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

7/ Madona, Rakousko, 2. pol. 15. stol.
polychromované a zlacené lipové dřevo, výška 125 cm
dosažená cena: 1 178 000 Kč

Tato pozdně gotická madona rakouské provenience vystoupala v listopadu u aukční síně Arthouse Hejtmánek z 806 tisíc až na 1,17 milionu. Je to již několikátá gotická madona nabízená touto aukční síní. V roce 2016 překročila milionovou hranici s doposud nejvyšší cenou taktéž madona typu Assumpty, avšak české provenience z doby kolem roku 1500.

8/ Nicolaes Berchem: Pastorale, 17. stol. olej na dřevěné desce, 75 x 110 cm dosažená cena: 780 000 Kč 1. Art Consulting 26. 3. 2017

8/ Nicolaes Berchem: Pastorale, 17. stol.
olej na dřevěné desce, 75 x 110 cm
dosažená cena: 780 000 Kč
1. Art Consulting 26. 3. 2017

Pastorale Nicolaese Berchema je osmou malbou tohoto umělce holandského zlatého věku na našem trhu, ale teprve druhou, která měla na aukci úspěch a získala nového majitele, jakkoli se tak stalo za vyvolávací cenu 780 tisíc korun.

9/ Norbert Grund: dva protějškové obrazy, před r. 1740 Přadlena s popíjejícím kavalírem, služebnou a dvěma dětmi Pradlena s poslem, ženou věšící prádlo, dítětem a kozou olej na měděné desce, 18 x 14 cm každý dosažená cena: 540 000 Kč Galerie Kodl 28. 5. 2017

9/ Norbert Grund: dva protějškové obrazy, před r. 1740
Přadlena s popíjejícím kavalírem, služebnou a dvěma dětmi
Pradlena s poslem, ženou věšící prádlo, dítětem a kozou
olej na měděné desce, 18 x 14 cm každý
dosažená cena: 540 000 Kč
Galerie Kodl 28. 5. 2017

Práce Norberta Grunda se objevují v aukcích velmi výjimečně. Jeho protějškové miniatury s přadlenou a pradlenou byly v květnu vydraženy za minimální podání 540 tisíc korun. Je to však nejvyšší cena za pendant miniaturních drobnopisných maleb tohoto umělce na domácím trhu.

10/ Ludvík Kohl: V egyptském chrámu, před r. 1800 olej na dřevěné desce, 49 x 71 cm  dosažená cena: 520 800 Kč European arts 21. 5. 2017

10/ Ludvík Kohl: V egyptském chrámu, před r. 1800
olej na dřevěné desce, 49 x 71 cm
dosažená cena: 520 800 Kč
European arts 21. 5. 2017

Jakkoli je Ludvík Kohl již spíše představitelem umění 19. století, obraz V egyptském chrámu byl namalován ještě před rokem 1800. Jeho práce bývají na domácím trhu nabízeny velmi zřídka. Tato v minulosti vystavovaná a publikovaná malba se v květnu stala druhou nejdražší umělcovou realizací místního trhu. Před několika lety byla nabízena malba téměř totožné kompozice i rozměrů s názvem Antické město ze soukromé vídeňské sbírky.

Těsně za Kohlovým obrazem pak následovala další pozdně gotická socha madony prodaná v polovině roku u aukční síně Arthouse Hejtmánek za 508 tisíc korun.

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

21. února 2024

Hartmann Jan Jakub

Hartmann po dvou letech

Hartmann po dvou letech

19. března 2010

Hartmann a Justitz v Brně

Hartmann a Justitz v Brně

17. března 2010

Spranger Bartolomeus

Staří mistři a 19. století ve Vídni

15. dubna 2011