Art+Antiques Muzika a Uprka

Dorotheum 21. 9. 2013

Dražba kolekce dvanácti obrazů Františka Muziky, které byly od roku 1972 v soukromé sbírce v Kolíně nad Rýnem a které jsme podrobněji představovali v letním dvojčíslem, skončila mimořádným úspěchem. Všech dvanáct obrazů se prodalo za částky nad milion korun (do té doby byla nad milion dražena jen čtyři Muzikova díla), dohromady za téměř 28,4 milionu korun, což je víc jak trojnásobek součtu minimálních podání (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Úspěch aukce se odvíjí nejen od kvality nabízených děl, ale i od vzorně zpracovaného marketingu. Dorotheum obrazy představilo na samostatné výstavě a vydalo k nim zvláštní sedmdesátistránkový katalog, který lze považovat za regulérní umělcovu monografii. Jeho součástí je nejen úvodní slovo Františka Šmejkala z výstavy, z níž byly obrazy před čtyřiceti lety zakoupeny, ale i text expert Dorothea Michala Šimka. Velmi cenný je také fotografický doprovod dokumentující obrazy v malířově ateliéru, na výstavě v Kolíně nad Rýnem i v bytě původních majitelů.

František Muzika: Tři velké larvy III v modré / 1970 František Muzika: Tři velké larvy III v modré / 1970
olej a tempera na plátně / 130 x 160 cm /
3 960 000 Kč

Nejdražším kusem kolekce se podle očekávání stal nejstarší z nabízených obrazů, Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, které se prodalo za 4,56 milionu korun. 3,96 milionu, respektive 3,84 milionu korun stály monumentální pozdní obrazy Tři velké larvy III v modré z roku 1970 a Velký Elsinor z roku 1971. Urputně se však bojovalo i o menší formáty, Larva XIV v červené z roku 1972, která startovala na 240 tisících se prodala za 1,32 milionu korun.

Soubor Muzikových děl byl dražen na úvod pravidelné podzimní aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 21. září v hotelu Marriott. Nabízeno na ní bylo 272 obrazů a prací na papíře, kupce našlo 38 procent z nich, dohromady za 11,4 milionu korun. Za více než milion se prodaly dva obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 18 děl. Největším úspěchem je nový cenový rekord za dílo Joži Uprky. Jeho reprezentativní olej Naše mamičky z roku 1893 se prodal za 1,68 milionu korun, což je nejen trojnásobek ceny, na které obraz startoval, ale také víc jak dvojnásobek autorova dosavadního aukčního maxima. Nutno však dodat, že žádné srovnatelné Uprkovo dílo se v aukci dosud neobjevilo.

Joža Uprka: Naše mamičky / 1893Joža Uprka: Naše mamičky / 1893
olej na plátně / 76,5 x 47 cm /
cena: 1 680 000 Kč

Druhým milionovým obrazem se stal Karlův most II od Jana Zrzavého, který se prodal za 1,32 milionu korun, víc jak dvojnásobek minimálního podání. Úspěchem je také cena 900 tisíc korun za drobný olej Krajina se vzduchochodcem (Sen) od Kamila Lhotáka z let 1941–42. Poněkud zklamáním je naopak cena 456 tisíc korun za obraz Václava Zykmunda Odkaz války, předaukční odhad počítal s přece jen vyšší částkou.

Z dalších významných prodejů zmiňme na prvním místě několik děl zahraničního umění: za 720 tisíc se prodala Krajina s řekou od ruského malíře Sergeje Ivanoviče Vasilkovského nebo 480 tisíc korun za obraz Na dvorku od Ukrajince Josefa Bokšaje. Nejvýraznější cenové nárůsty pak zaznamenaly dvě kresby od chorvatského sochaře počátku století Ivana Meštroviće, které se dostaly z 18 tisíc na 132 a 120 tisíc korun.

Ludvík Vacátko: T. G. MasarykLudvík Vacátko: Portrét prezidenta T. G. Masaryka
olej na plátně / 92 x 76 cm / cena: 192 000 Kč

Dařilo se také Jaroslavu Grusovi, když se jeho zátiší ze 30. let prodalo za 384 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto malíře. Nový autorským rekordem je také cena 192 tisíc korun za jezdecký portrét prezidenta Masaryka od Ludvíka Vacátka, jeho obrazy koní se jinak prodávají za ceny do 50 tisíc korun. Jednou z kuriozit aukce byla dražba 33 malovaných pohlednic od pozapomenutého Eugena von Kahlera. Soubor se vyšplhal z 36 na 78 tisíc korun.

Zajímavým pokusem byla nabídka kresebných studií a scénických návrhů k filmu Amerika, dílo Jaroslava Róny z roku 1992. Soubor čítající 53 kreseb různých formátů byl nabízen za 1,02 milionu korun, zůstal však bez kupce. Rónův olej Fata morgana z roku 1990 se naopak vyšplhal ze 144 na 240 tisíc korun. Z děl s vyvolávací cenou nad půl milionu korun zůstaly nevydraženy ještě dva drobné obrazy Josefa Šímy a jedna z krajin Václava Radimského.