Muzika, Lhoták, Kolíbal a řada dalších rekordmanů

Galerie Kodl 2. 12. 2018

Hned tři obrazy se nedělní aukci Galerie Kodl prodaly za desetimilionové částky a nových aukčních rekordů dosáhli Antonín Hudeček, František Muzika, Kamil Lhoták, Bohumír Matal či Stanislav Kolíbal.

Josef Čapek: Dva chlapi, 1924

Josef Čapek: Dva chlapi, 1924,
olej na plátně, 80 x 62 cm, cena: 13 920 000 Kč

Nejdražšími položkami aukce se staly dvě malby Josefa Čapka, které se prodaly za 13,92 milionu a 10,8 milionu, a zátiší Antonína Procházky z roku 1915, které našlo nového majitele za 10,2 milionu korun. Všechna tři díla zaznamenala několikamilionové nárůsty oproti vyvolávací ceně a momentálně figurují na 6., 9. a 10. příčce letošního top 10.

Titulním dílem aukce byl obraz Noc II od Františka Muziky. Rozměrné plátno z roku 1942 se prodalo za 9,6 milionu korun, více než dvojnásobek minimálního podání. Předchozí umělcův aukční rekord, který vydržel dlouhých osm let, obraz překonal o 3,5 milionu korun.

František Muzika: Noc, 1942

František Muzika: Noc, 1942,
olej na plátně, 80 x 100 cm, cena: 9 600 000 Kč

Nejpřekvapivějším z autorských rekordů je cena 7,08 milionu korun za dílo Kamila Lhotáka. Za tuto částku se prodal jeho návrh dětského leporela Šťastně dojeď, dlouhý vláčku z roku 1954. Jedná se o jedenáct kartonů přibližně formátu A5, které jsou adjustovány do podoby panoramatického, téměř tři metry dlouhého obrazu. Dražba startovala na necelých 4 milionech korun, tedy půl milionu pod dosavadním Lhotákovým aukčním maximem.

Kamil Lhoták: Šťastně dojeď, dlouhý vláčku, 1954
Kamil Lhoták: Šťastně dojeď, dlouhý vláčku, 1954,
kvaš na kartonu, 18 x 274 cm, cena: 7 080 000 Kč

Jedním z objevů letošního roku je obraz Jaro od Antonína Hudečka z roku 1900. Žádné takto výrazné figurativní Hudečkovo dílo se dosud v aukci neobjevilo a autorský rekord byl do značné míry očekávaný. Z motivačních 1,8 milionu obraz rychle vystoupal až na 5,28 milionu korun.

Objevem byl i obraz V měsíčním svitu od Jakuba Schikanedera, který byl dosud znám jen z historické černobílé reprodukce v časopisu Zlatá Praha (více zde). Prodal se s výrazným nárůstem za 7,08 milionu korun, v Schikanederově případě však tato cena stačí až na sedmou příčku autorova top 10.

Antonín Hudeček: Jaro, 1900

Antonín Hudeček: Jaro, 1900,
olej na plátně, 100 x 152 cm, cena: 5 280 000 Kč

Z umění 19. století se nejdráže, za 3,72 milionu korun, prodala Brožíkova studie Mistra Jana Husa před koncilem, která se na trh vrátila po dvou letech. Cena obrazu za tu dobu vzrostla o více než půl milionu korun. Milionových cen dále dosáhli Julius Mařák (1,8 milionu), Maxmilian Haushofer (1,68 milionu) či Antonín Mánes (1,44 milionu korun). Za více než milion se prodaly také další tři obrazy Václava Radimského (nejdražší za 3,48 milionu korun).

Z klasické moderny zmiňme ještě aspoň obraz Žena od Jindřicha Štyrského, který byl na jaře v Paříži vydražen v přepočtu za 6,24 milionu (více zde) a nyní se prodal ještě 3 miliony korun dráž. Za vysoké ceny byly draženy také obrazy Toyen (7,68 milionu), Františka Foltýna (6,36 milionu), Emila Filly (nejdražší za 5,88 milionu), Jana Zrzavého (4,92 milionu) a Františka Janouška (4,08 milionu korun).

Jindřich Štyrský: Žena (Prostitutka), 1922

Jindřich Štyrský: Žena (Prostitutka), 1922,
olej na plátně, 52,5 x 33 cm, cena: 9 240 000 Kč

O čtvrt milionu své aukční maximum vylepšil Bohumír Matal, když se jeho rozměrný obraz Únor 1948 (více o tomto díle zde) prodal za 1,92 milionu korun. Na stejnou cenu vystoupal i reliéf Povaha čáry a plochy Stanislava Kolíbala, který startoval na poloviční částce (více zde). Nejdražším dílem z poválečného umění byl nicméně obraz Mikuláše Medka 2 x 2 = 5 z roku 1945, který vystoupal z 4,8 milionu na 7,44 milionu korun.