Nábytek Otakara Novotného a sklo

Dorotheum 20. 9. 2014

Aukční dům Dorotheum Praha bude 20. září dražit zajímavou kolekci uměleckých děl a starožitností. Představeny budou nejen obrazy známých autorů, ale i ateliérové sklo a design. Za pomyslný vrchol aukce lze označit kolekci nábytku ze Zemánkovy vily v Holicích, navrženou architektem Otakarem Novotným.

Zemánkova vila v Holicích / Otakar Novotný / 1911

Právě tato kolekce nábytku by se mohla stát černým koněm celé aukce. Soubor, který se nachází pod katalogovými čísly 380–386, je unikátní nejen svým počtem, ale především dochovanými původními plány a nákresy, které nesou razítko architektonického ateliéru Otakara Novotného.

Vila, kterou pro Dr. Čeňka Zemánka Otakar Novotný navrhl, zahrnovala jak byt, který byl v prvním a druhém patře, tak privátní ordinaci a čekárnu, která se nacházela v přízemí. Právě z těchto prostor pochází převážná část nabízeného nábytku. V přízemí se nacházel jak rozměrný polokruhový stůl s křeslem, tak také dvě knihovny a pravděpodobně i lenoška se stolkem a dvěma stoličkami. Svítidla byla projektována pro celý dům, takže je dosti pravděpodobné, že se také nacházela v dolní části domu.

Kromě kolekce Otakara Novotného stojí z nábytku za povšimnutí soubor několika kusů sedacího nábytku z ohýbaného dřeva, navrženého Josefem Hoffmannem kolem roku
1906 pro vídeňskou kavárnu Fledermau.

Otakar Novotný: Psací stůl s křeslem / 1911 / dřevo, světle hndá dýha / 100 x 150 x 92 cm / vyvolávací cena: 90 000 KčOtakar Novotný: Psací stůl s křeslem / 1911
dřevo, světle hnědá dýha / 100 x 150 x 92 cm / vyvol. cena: 90 000 Kč

Dalšími významnými položkami, které stojí za povšimnutí, jsou katalogová čísla 350 a 365–369. Pod prvním se skrývá dílo Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové, pod následující pěticí pak kolekce objektů Františka Víznera.

Spolupráce mezi Stanislavem Libenských a Jaroslavou Brychtovou započala na počátku 50. let jejich proslulým dílem Hlava–miska (1954). Následovala pak série společných prací, založení vlastního ateliéru a pokračování v experimentování se zapomenutou technikou skla taveného do formy, které pro české prostředí "znovuobjevil" Jaroslav Brychta, otec Jaroslavy Brychtové. Dílo, které bude draženo, představuje spojení Země a Měsíce. Nejednoznačná základna umožňuje vnímat je z různých úhlů, při jednom z nich je patrné, že plastika nese i portrétní rysy. V roce 1985 Stanislav Libenský, vášnivý fanoušek pražské Slávie, daroval toto dílo fotbalistovi Josefu Bicanovi. Dílo má vyvolávací cenu 360 tisíc korun, dosud nejdražší prací je Silueta města III. za 1,32 milionu korun (více zde).

Otakar Novotný: Knihovna / 1911 / dřevo, ořechová a světlá dýha, uvnitř jasanová dýha / 190 x 176 x 40 cm / vyvolávací cena: 30 000 KčOtakar Novotný: Knihovna / 1911 / dřevo, ořechová a světlá dýha, uvnitř jasanová dýha / 190 x 176 x 40 cm / vyvol. cena: 30 000 Kč

Kolekce děl skrytá pod katalogovými čísly 365–369 je z dílny Františka Víznera. Jeden z nejvýznamnějších českých sklářů se věnoval hlavně tvorbě brusem tvarovaných objektů. Jeho hlavním záměrem bylo nalezení dokonalého tvaru, proporcí a barev. Matný povrch objektů zdůrazňuje jejich objem. První z objektů nabízených v katalogu, Modrá mísa z kobaltového skla, je datován do roku 1981 a je nejstarším dílem v kolekci. Další tři objekty pocházejí ze závěrečného období tvorby. Za nejcennější je považována Modrá hranolová mísa s vyvolávací cenou 280 tisíc korun. Vůbec nejdražší Víznerovo dílo, Velká mísa, bylo prodáno na aukci loni v listopadu za 540 tisíc korun.

Stanislav Libenský – Jaroslava Brychtová: Země – Měsíc / sytě zelené sklo / 40 x 36 x 18,5 cm / Dorotheum 20.9.2014 / vyvolávací cena: 360 000 KčStanislav Libenský – Jaroslava Brychtová: Země – Měsíc / sytě zelené sklo / 40 x 36 x 18,5 cm / vyvolávací cena: 360 000 Kč