Rus, Slováci a sklo

Dorotheum 23. 11. 2013

Listopadová aukce obrazů a starožitností společnosti Dorotheum a navazující specializovaná aukce skla vynesly dohromady 23,5 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

V první kategorii byla úspěšnost 48 procent, v druhé aukci se prodala o něco více než třetina nabízených položek. Nového majitele mimo jiné našly dvě nejdražší položky obou aukcí, jež se prodaly v nových autorských rekordech. Za více než sto tisíc korun bylo vydraženo dalších 21 položek.

Ilja Jefimovič Repin: Nordmanová nad knihou / 1900
Ilja Jefimovič Repin:
Nordmanová nad knihou / 1900
olej na plátně / 61,5 × 52 cm
cena: 7 452 000 Kč

V rámci aukce obrazů a starožitností dosáhl nejvyšší ceny portrét od Ilji Repina, který se na naše území dostal na začátku 30. let a od té doby nebyl vystavován. „Repinův obraz Nordmanová nad knihou je nejvzácnějším a nejnovějším objevem: jeho místo specialisté neznali, jeho reprodukce se nikdy nepublikovaly. (…) může být právem považován za jeden z nejkrásnějších malířských portrétů vytvořených Repinem za dobu jeho společného soužití s Natálií Borisovnou Nordmanovou,“ rozplývá se nad obrazem v aukčním katalogu kurátorka malířova muzea v Petrohradu. Dorotheum počítalo především se zájmem zahraničních kupců, a tak dražba probíhala rovnou v eurech. Ze 120 tisíc se konečná cena dostala až na částku 230 tisíc eur (bez aukční provize). Včetně provize to v přepočtu dělá 7,45 milionu korun.

Vysokých cen dále dosáhla díla slovenských umělců Cypriána Majerníka (540 tisíc), Jana Hály (456 tisíc) a Antona Jasusche (360 tisíc korun). První dvě jmenovaná byla vydražena za více než dvojnásobek minimálního podání. Zájem slovenských dražitelů patrně podpořilo i oslabení koruny vůči euru jen pár dní před aukcí. Z českého umění se nejdráže prodaly dva stylizované ženské portréty od Ladislava Sutnara, prodané shodně za vyvolávací cenu 408 tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o drobný olej na lepence Malíř od Františka Hudečka. Obraz z roku 1944 se dostal z 52 až na 216 tisíc korun.

Jaroslav Horejc: Danae / Graniton, kolem 1910
Jaroslav Horejc: Danae / Graniton
kolem 1910
keramika /
výška 66 cm,
délka 97 cm
cena: 432 000 Kč

Novým rekordem v dané kategorii je cena 432 tisíc za keramickou sochu Danae od Jaroslava Horejce. Bíle glazovanou sochu se zlatými detaily a černou kresbou Horejc patrně původně navrhl pro královéhradecký hotel Grand. Keramická manufaktura Graniton ji pak zařadila do své nabídky. Dražba sochy začínala na částce 96 tisíc korun. Její konečná cena je celkově třetí nejvyšší částkou dosaženou v aukci za Horejcovo dílo. Ještě výraznější nárůst zaznamenal dívčí akt Vlčí mák od Ladislava Šalouna. Bronzová socha vysoká 60 cm se dostala ze 72 na 288 tisíc korun, což je sochařův nový autorský rekord.

Součástí nabídky byly i tři desítky historických knih, tři z nich se prodaly za částky nad sto tisíc korun. Nejvíce se bojovalo o dva tisky z poloviny 16. století – druhé vydání Melantrichovy bible a Kosmografii českou od Sebastiana Münstera. Prvně jmenovaný titul se dostal z 24 až na 132 tisíc, druhý ze 14 na 90 tisíc korun. Z nabízených kreseb a grafik se nejdráže prodalo album kreseb ke knize Prorok Otakara Březiny. Soubor 89 studií od Františka Bílka v originálních kožených deskách se prodal za 84 tisíc korun.

Kolekce historického a ateliérového skla, která aukci uzavírala, měla tentokrát samostatný katalog. Draženo bylo 154 položek, přičemž ateliérové sklo tvořilo třetinu nabídky. Z historického skla se nejdráže prodaly hyalitová dóza s víkem, která se dostala ze 33 na 144 tisíc korun, a 40 cm vysoká lötzovská váza v kovové montáži, která se na stejnou konečnou cenu dostala z vyvolávací ceny 60 tisíc korun. Za 180 tisíc korun se ještě prodala nápojová souprava od firmy Moser vyrobená v 80. letech.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Silueta města III / 1989
tavená plastika, částečně broušená a leštěná /
51 × 73 × 20 cm
cena: 1 320 000 Kč

Nejvíce sledovanými položkami ateliérového skla byly vrcholná socha Silueta města III od dvojice Libenský-Brychtová a série jejich osmi raných reliéfů, které původně zdobily kavárnu hotelu Jalta. Silueta města III z roku 1989 se prodala za vyvolávací cenu 1,32 milionu korun, což je nový autorský rekord. Reliéfy z hotelu Jalta z roku 1957 naopak zůstaly s cenou 960 tisíc korun nevydraženy. Novým autorským rekordem je také cena 540 tisíc za Velkou mísu od Františka Víznera.

Artslimit 24. 3. 2024

Vízner František

František Vízner 2016

František Vízner 2016

17. května 2016

Nejen obrazy

Nejen obrazy

12. června 2013

Art+Antiques, prosinec 2011

Art+Antiques, prosinec 2011

12. prosince 2011