Nalezená Helča

Nalezený obraz V. Vostřebalové Fischerové na výstavě v GHMP

Olejový portrét dospívající dívky, který předznamenal uměleckou i osobní vzpouru odhodlané malířky a kreslířky, byl nalezen během února letošního roku v soukromé sbírce. V současnosti je k vidění v rámci výstavní reprízy díla Vlasty Vostřebalové Fischerové v Domě U Zlatého prstenu, Galerie hlavního města Prahy.

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Helča / 1922 / olej na plátně / 49 x 55 cm / soukromá sbírkaVlasta Vostřebalová Fischerová: Helča / 1922 / olej na plátně /
49 x 55 cm / soukromá sbírka

Mladá dívka s mohutnými havraními copy, zatvrzele semknutými rty a záhadným, uhrančivým pohledem blankytných mimozemských očí. Nad plátnem, které malířka na podzim roku 1922 vystavila se Spolkem mladých výtvarníků Preisler v pražské Krasoumné jednotě, se neohrožená výtvarnice názorově rozešla se svým učitelem Vojtěchem Hynaisem. Z Hynaisova ateliéru tehdy přestoupila do speciálky sochaře Jana Štursy.

Profesor Akademie výtvarných umění uznával bravurní kresbu Vostřebalové, v níž kreslířka dokázala minimálními tahy zachytit sošnou plastickou figuru. Odmítal však její záhy vyhraňující se malířský názor směřující k výrazové jednoduchosti, která je taktéž patrná v zahloubané tváři Helči. Přitom „Vl. Vostřebalová-Fischerová porozuměla Hynaisově jemné a světelné malbě, v českém prostředí tak málo ve vývojovém významu pochopené, a ve svém malířském názoru ji aktualizovala,“ jak poznamenal Jan Baleka, jenž se dílem umělkyně jako první z historiků umění zabýval.

Pohled do výstavy V. Vostřebalové Fischerové v Galerii hlavního města Prahy / foto archiv GHMPPohled do výstavy Vlasty Vostřebalové Fischerové v Galerii hlavního města Prahy / foto: Tomáš Souček, archiv GHMP

Olejomalbou Helči umělkyně otevírá tématiku psychologických sociálních portrétů, pro jejíž fantaskní poetiku a palčivou grotesknost byla už od první výstavy v roce 1925 v Topičově salonu kritizována a nepochopena. Významná solitérka 20. a 30. let minulého století — Vlasta Vostřebalová Fischerová (zde), motivy reality mísí s magičnem a snovostí, její protagonisté se v malířském a též kresebném prostoru záhadně zjevují i mizí. Znepokojivou oscilací mezi krajní realitou a fantazií autorka rozevírá nebývale syrové téma lidské existence, lásky a utrpení či života a smrti.

Obraz Helči (1922) si návštěvníci mohou prohlédnout vůbec poprvé od osmdesátých let v prostorách Domu U Zlatého prstenu v Galerii hlavního města Prahy, zde bude k vidění v rámci retrospektivy díla Vlasty Vostřebalové Fischerové až do 14. září 2014. Další dvě hledané malby - Snící (1925) a Kůň od cirkusu (1932) (více zde), zůstávají nezvěstné. Kromě obrazu Helča (1922) je pražská výstavní repríza doplněna o originál obrazu Melancholie (1925), jenž byl na jaře 2013 vystaven v Národním muzeu v jihokorejském Soulu, a proto chyběl na premiéře v Moravské galerii v Brně.

Vlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních - detail / kol. 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / sbírka Galerie výtvarného umění v ChebuVlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních - detail / kol. 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / Galerie výtvarného umění v Chebu

Výstava v Domě U Zlatého prstenu je taktéž obohacena o řadu kreseb a dalších archivních materiálů. Nově jsou kupříkladu vystaveny přípravné skici k olejomalbám z první poloviny 20. let, na nichž je patrné těsné sepětí s motivy a s lidmi, které umělkyně portrétovala. Rozšířena je též linie kreseb vzniklých ještě během studia v Kreslířské a malířské škole pro dámy při Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1916-1918. Pražská repríza přináší také archivní materiály v podobě katalogů z předchozích výstav nebo citátů odrážející proměnlivé dobové vnímání díla Vlasty Vostřebalové Fischerové od roku 1925 do roku 1988.