Nejen milionová kniha

Nejzajímavější starožitnosti prvního pololetí

Nejdražší starožitností prvního pololetí byl atlas měst z přelomu 16. a 17. století, který se v červnu prodal za více než 1,6 milionu korun. Za statisícové částky pak byly draženy hodiny, skříně, koberce, džbány či dvouruční meč.

Vybrané předměty jsou řazeny sestupně podle dosažené ceny, ta však nebyla kritériem jejich výběru. Nejedná se tedy o pořadí na jejím základu, jak tomu bývá například u našich top 10. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

Georg Braun: Civitates orbis terrarum, 1572-1617
41 x 29 x 4 cm
dosažená cena: 1 612 000 Kč
Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Šestisvazkový atlas měst vydával mezi lety 1572 a 1617 v Kolíně nad Rýnem Georg Braun. Obsahuje více než dvě stovky kolorovaných rytin, na jejichž vzniku se podílela celá řada tehdejších umělců a kartografů, nejvýznamněji do něj přispěli Franz Hogenberg z Mechelen a antverpský rodák Joris Hoefnagel. Nabízený soubor čtyř svazků této edice v původní kožené vazbě zdobené slepotiskem a zlacením byl na červnové aukci Arthouse Hejtmánek vyvoláván za 744 tisíc korun. Za velkého zájmu sběratelů se však jeho cena dostala na více než dvojnásobek minimálního podání. Jde tak o třetí nejdražší knihu, která kdy prošla domácím trhem. Dráž se prodaly jen dvě Váchalovy bibiliofilie: Šumava umírající a romantická v dubnu 2008 na charitativní aukci Galerie Kodl vystoupala na 3,1 milionu a Ďáblova zahrádka pak před dvěma lety na aukci téže galerie odešla, rovněž s velkým nárůstem, za 1,9 milionu korun.

Koberec typu Heriz, Sýrie, kol. 1880, 290 x 375 cm, dosažená cena: 342 000 Kč Aukční dům Zezula, 8. 4. 2017

Koberec typu Heriz, Sýrie, kol. 1880,
290 x 375 cm,
dosažená cena: 342 000 Kč
Aukční dům Zezula, 8. 4. 2017

Orientální domácí koberec, vyrobený podle aukčního katalogu v Sýrii na konci 19. století, nabízel v dubnu aukční dům Zezula. Z minimálního podání 71 tisíc se jeho cena dostala téměř na pětinásobek, na 342 tisíc korun. O jeden z ruských vlněných koberců Kazak z doby kolem roku 1900 se strhla podobná bitva na aukci Arthouse Hejtmánek, ten více než zdesetinásobil minimální podání a vystoupal z 25 až na 260 tisíc korun.

Stolní hodiny v renesančním stylu, 19. století mosaz, výška 30,5 cm  dosažená cena: 288 000 Kč Dorotheum Praha 27. 5. 2017

Stolní hodiny v renesančním stylu, 19. století
mosaz, výška 30,5 cm
dosažená cena: 288 000 Kč
Dorotheum Praha 27. 5. 2017

Zcela funkční mosazné hodiny v podobě věže se dvěma ciferníky na přední straně a jedním na zadní, bohatě zdobené rytím jsou nejspíše středoevropské provenience. Zhotoveny byly v 19. století, napodobují však styl počátku 17. století. Na květnové aukci Dorothea vystoupaly z minimálního podání 54 tisíc až na konečných 288 tisíc korun.

Art deco bar, 20. až 30. léta 20. stol.  154,5 x 164 x 45 cm dýhy z různých dřev, perleť, mosaz dosažená cena: 198 400 Kč Arthouse Hejtmánek, 1. 6. 2017

Art deco bar, 20. až 30. léta 20. stol.
154,5 x 164 x 45 cm
dýhy z různých dřev, perleť, mosaz
dosažená cena: 198 400 Kč
Arthouse Hejtmánek, 1. 6. 2017

Nevšední barová skříňka ve stylu art deco středoevropské provenience s intarziemi ze vzácných dřev a perleti na dvířkách (rokoko evokující galantní scény) a funkčními a zároveň ozdobnými mosaznými prvky měla úspěch na červnové aukci Arthouse Hejtmánek, kde za ni nový majitel zaplatil dvojnásobek vyvolávací ceny, bezmála 200 tisíc korun. Podobně tomu bylo i u artdecového vybavení jídelny, jehož cena se vyšplhala z minimálních 118 na 236 tisíc korun. V tomto případě však šlo o soubor prosklené skříně na nádobí, kruhového rozkládacího stolu a šesti židlí.

Dvouruční meč, střední Evropa, 2. pol. 16. stol. železo, délka 174 cm dosažená cena: 180 000 Kč Dorotheum Praha 27. 5. 2017

Dvouruční meč, střední Evropa, 2. pol. 16. stol.
železo, délka 174 cm
dosažená cena: 180 000 Kč
Dorotheum Praha 27. 5. 2017

Tento dvouruční meč se zdobenou hlavicí rukojeti z druhé poloviny 16. století figuroval v roce 2011 v pražské části výstavy Rožmberkové. Vydražen byl u Dorothea za minimální podání 180 tisíc korun.

Posthabánský cechovní džbán, 1728  fajáns, výška 32 cm dosažená cena: 174 000 Kč Arthouse Hejtmánek, 1. 6. 2017

Posthabánský cechovní džbán, 1728
fajáns, výška 32 cm
dosažená cena: 174 000 Kč

Posthabánský cechovní džbán pláteníků nebo tkalců z Dunajské stredy, jak určuje nápis s vročením v jeho horní části (DO POCIWEHO CECHU SEDEHEL SREHO 1728), pochází ze sbírky malíře Oldřicha Blažíčka. Začínal na částce 87 tisíc korun a velký zájem publika jeho cenu vyhnal až na 174 tisíc korun. Podobně se tak stalo i s habánskou žebrovanou mísou ze stejné sbírky, která vystoupala z vyvolávací ceny 74 tisíc na konečných 149 tisíc korun. O habánskou a posthabánskou keramiku je na aukcích v posledních letech čilý zájem, o čemž svědčí například i vysoké ceny z minulého roku (více zde).

Velký Marabu, Bechyně keramika, výška 104 cm  dosažená cena: 144 000 Kč Aukční dům Sýpka, 26. 2. 2017

Velký Marabu, Bechyně
keramika, výška 104 cm
dosažená cena: 144 000 Kč
Aukční dům Sýpka, 26. 2. 2017

Rozměrnou keramickou, celoplošně glazovanou plastiku čápa marabu s vtlačenou značkou Bechyně nabídla v únoru na své aukci Sýpka. V minulosti prošly trhem s tímto motivem z bechyňské produkce dvě drobné misky v podobě jezírka s čápem marabu a žábou datované do doby po roce 1900, kam by patrně bylo možno zařadit i tuto rozměrnější plastiku.

Salonní benátský lustr, 3. čtvrtina 20. stol. hutně tvarované sklo,   délka 200 cm, průměr 150 cm dosažená cena: 144 000 Kč Dorotheum Praha, 27. 5. 2017

Salonní benátský lustr, 3. čtvrtina 20. stol.
hutně tvarované sklo,
délka 200 cm, průměr 150 cm
dosažená cena: 144 000 Kč
Dorotheum Praha, 27. 5. 2017

Rozměrný dekorativní skleněný lustr benátské provenience z čirého a barevného hutně tvarovaného skla s elektrifikovanými svíčkami byl vydražen u Dorothea za 144 tisíc korun. V minulosti bylo na domácím trhu nabízeno ze stejné doby pouze jedno obdobné svítidlo, avšak šířkově pojaté.

Anton Olbrich, Carl Ludwig Hoffmaister: Obrazové hodiny, 1826 olej na plechu, 76 x 101.5 cm dosažená cena: 118 000 Kč Aukční dům Zezula, 8. 4. 2017

Anton Olbrich, Carl Ludwig Hoffmeister: Obrazové hodiny, 1826
olej na plechu, 76 x 101.5 cm
dosažená cena: 118 000 Kč
Aukční dům Zezula, 8. 4. 2017

Tyto rozměrné obrazové hodiny s hracím strojkem jsou dílem vídeňského výrobce Antona Olbricha, ve své době zřejmě nejvýznamnějšího ve městě (hrací stroj značen „A. OLBRICH IN WIEN“). Obrazovou část s horskou krajinou a vesnicí v popředí pak namaloval Carl Ludwig Hoffmeister, specialista na veduty obrazových hodin v technice malby olejem na plechu působící taktéž ve Vídni. Své malířské dílo také opatřil podpisem a datací 1826. Označení tvůrců obou hodinových součástí a zároveň přesné vročení je to, co činí tyto hodiny poměrně unikátními. Jejich konečná cena se tak v rámci obrazových hodin prošlých domácím trhem dostala mezi ty nejvyšší.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024