Nejen z Rudolfovy kunstkomory

Galerie Arcimboldo 18. 11. 2018

Rozhovor s Oldřichem Hejtmánkem, majitelem aukční síně a galerie Arcimboldo o nadcházející aukci, která nabídne neobyčejnou kolekci děl starého umění.

Oldřich Hejtmánek

Aukci pořádáte po dvou letech a vracíte se v ní po devíti předchozích dražbách asiatik opět k evropskému umění. Co Vás nyní přivedlo ke starému umění? Byly to nečekané nabídky nebo je to třeba nějaký náznak nové orientace, na které jste důkladně pracovali?
Považuji to s určitou nadsázkou za takový experiment. Bude to první takto specializovaná aukce na tuzemském trhu od dob první republiky, takže jsme všichni v očekávání, jak se to celé vyvine. Rád bych návštěvníkům ukazoval umění v širších kontextech. Mým primárním záměrem je seznamovat lidi s krásnými věcmi, ať už se bude jednat o díla současných umělců či díla starých mistrů. V budoucnosti se tak chceme pokusit představit nejrůznější umělecká díla v nových souvislostech a kontextech, někdy třeba i v nečekaných kontrastech. Doufám přitom, že se nám může podařit pro začínající i pokročilé sběratele a milovníky umění otevřít nové obzory.

Takto kvalitní a rozsáhlá nabídka starého umění se na našem trhu nevidí, jaká je jejich provenience? Pocházejí nabízené položky z více sbírek? Můžete je v rámci možností více představit?
Nabízená díla pocházejí z několika soukromých sbírek z Německa a Rakouska, některá pak i ze zdrojů českých.

Pohled do instalace předaukční výstavy

Nosorožčí roh podobný tomu z dílny Nicolause Pfaffa, který patřil do kunstkomory Rudolfa II, jenž je k mání ve vaší aukci, se na trhu asi nikdy neobjevil... Znáte historii jeho putování sbírkami?
Přesné putování nosorožčího rohu bohužel není známo. Vyskytoval se ve sbírkách na území Německa a Švýcarska a v tuto chvíli je zde. Nicméně pravdou zůstává, že je to na trhu opravdový unikát, který se pravděpodobně nebude v nejbližší době opakovat. Práce z dílny norimberského řezbáře Nicolause Pfaffa vynikají svým mimořádně kvalitním zpracováním a prací s detaily (více zde).

Co byste z Vaší nadcházející aukce dále vyzdvihl nebo Vám přijde nejzajímavější pro případné sběratele?
Myslím si, že celkový nabízený repertoár je velice široký a kvalitní, obzvláště vezmeme-li v potaz, z jaké doby obrazy a sochy pocházejí. Samozřejmě nejvíce bych vyzdvihl výše zmíněný nosorožčí roh, už právě vzhledem k vysoké pravděpodobnosti, že byl součástí rudolfinské kunstkomory. Dále pak, abychom v rudolfinské Praze ještě chvíli zůstali, malbu s námětem Dídó na hranici, odkazující kvalitou i barevnou škálou k Bartholomeu Sprangerovi a jeho okruhu. Nejvýznamnějším obrazem v aukci se může ukázat být mimořádně silné dílo římského malíře Orazia Borgianniho s námětem oplakávání Krista.

Pohled do instalace předaukční výstavy, vlevo obraz Orazia Borgianniho

Co je Vám osobně z nabídky nejbližší?
K srdci mi hodně přirostl obraz Nesení Kříže vlámského malíře Gillise Coigneta z poslední třetiny 16. století. Jedná se o malbu menšího formátu, ale velké atmosférické síly. Dílo je plné precizních detailů a akce. Téměř nevyčerpatelným zdrojem hledání vtipných výjevů ze života v Benátkách na přelomu 17. a 18. století je pak podrobné studium párových obrazů Alessandra Piazzy. Prostředí prvního benátského kasína se svými malými vítězstvími i prohrami a na druhé straně interiér slavného ženského benediktinského kláštera. Výjevy zalidněné dcerami z aristokratických rodin spolu s kejklíři, žebráky, harlekýnem a mnoha osobami v tradičních karnevalových maskách jsou prostě  fascinující.

Jak je to s případným vývozem nabízených děl, jsou zde nějaká omezení?
V podstatě na vše je vystaveno vývozní povolení, tudíž žádné omezení či problémy by nastat neměly.

Chtěl byste ještě něco dodat?
Asi bych jen rád všechny pozval, aby se přišli podívat na předaukční výstavu, které její zasazení do barokních prostorů Konventního paláce na Malé Straně podle mého názoru opravdu sluší.