Neopakovatelný Jiří Balcar

Mimořádný soubor kreseb a grafik Jiřího Balcara na trhu

Jiří Balcar (1929 - 1968). Jeden z nejvýraznějších autorů konce 50. a 60. let. Dlouhou dobu stál na trhu relativně stranou zájmu, po jeho poslední souborné výstavě, která proběhla vloni na Hluboké, se situace změnila. Zatímco Dorotheum teď ve své zářijové aukci nabídlo sbírku s původem německou proveniencí, čítající tři akvarely a patnáct špičkových grafik ze závěrečného období tvorby, v říjnu chystá specializovanou aukci z jeho malířského, kreslířského a grafického díla Prague Auctions.

Jiří Balcar: Žena

Jiří Balcar: Žena / 1960 / olej a písek na desce / 70 x 50 cm

Nezávisle na sobě se teď na počátku podzimní aukční sezóny na trhu objevily dva větší konvoluty prací dříve v kvalitních položkách relativně nedostatkového Jiřího Balcara. S prvním souborem přišlo v zářijové aukci Dorotheum, kde se z celkem 18-ti prodalo celých 16 katalogových čísel, některé s mírnými nárůsty. K mání byly vesměs Balcarovy nejlepší tisky z figurálního cyklu inspirovaného pobytem v USA v roce 1964, tedy práce pocházející z posledních tvůrčích let.

Nejdráže, za 24 tisíc korun, se prodal akvarel U stolu z roku 1967, za 19 tisíc korun pak známá litografie Nedělní odpoledne (1966), ceny dalších položek se pohybovaly mezi 7-mi až 15-ti tisíci korun (všechny ceny včetně provize). I když šlo vzhledem k motivační cenové politice Dorothea o hraničně nasazené vyvolávací ceny, kupující na ně reagovali překvapivě bezprostředně a o část tisků se vysloveně bojovalo. Práce z této grafické série nabídlo ostatně Dorotheum úspěšně už před třemi lety.

Jiří Balcar: Hlídá ji jak jelena... / 1965 / kombinovaná technika na papíře / 30,5 x 21,3 cm

Opravdová žen pro sběratele a obdivovatele díla Jiřího Balcara nastane ale teprve tuto neděli 7. října. Prague Auctions ve své specializované aukci nabídne neskutečných 93 položek z jeho pozůstalosti. Cenných akvarelů, kreseb, grafik a koláží reprezentujících celé jeho tvůrčí období od poloviny 50. let až do poloviny 60. let. V souboru jsou také dvě juvenilie ze 40. let, větší konvolut akvarelů s postupně abstrahovaným námětem ulice a náhodných chodců na ulici vznikajících kolem roku 1958, řada abstraktních kompozic z počátku 60. let, lettristické kresby a grafiky a další drobné cennosti.

Vyvolávací ceny většiny položek jsou velmi příznivě nastaveny, pohybují se většinou v rozmezí 2 až 5 tisíc korun. Jde přitom o kvalitní a originální, v některých případech i publikované a vystavované práce na papíře. Za vyvolávací cenu 5 tisíc korun je zde například k mání figurální ženský akt v korzetu nazvaný Nestyda z roku 1968. Tento lept byl přitom před třemi lety u Dorothea vydražen s mimořádným čtyřnásobným nárůstem za více než 38 tisíc korun.

Jiří Balcar: U stolu

Jiří Balcar: U stolu / 1967 / tuš a akvarel na papíře / 45 x 31 cm

Dražit se bude také čtveřice maleb, mezi nimi vynikne zejména strukturální olej Žena z roku 1960 upomínající na jeden ze zásadních Balcarových tvůrčích námětů (vyvolávací cena 87,5 tisíce korun). V nabídce je také větší abstraktní kompozice Obraz IV. z roku 1961 (225 tisíc korun) nebo akrylová Silueta na dřevě z úplného závěru tvorby, roku 1968 (87,5 tisíce korun). Zatímco ovšem na poli kresby a prací na papíře nabízí katalog zcela unikátní položky, drobné sběratelstké cennosti mimořádně nadaného výtvarníka, které se pravděpodobně na trhu dlouhou dobu znovu neobjeví, nabídka maleb je spíše doplňková a nic z Balcarovy absolutní špičky nenabízí.

Jiří Balcar: Nedělní odpoledne

Jiří Balcar: Nedělní odpoledne / 1966 / barevná litografie na papíře / 47 x 32 cm

Připomeňme ještě, jak se Jiřímu Balcarovi dosud na našem trhu dařilo. Vůbec nejdráže byla u nás v rámci aukčního trhu prodána jedna z klíčových pozdních maleb Údolí (484 tisíc korun). Jeho malířské Dekrety a Oznámení dosáhly v posledních letech maximálních částek 180 až 336 tisíc korun. Je však nutno konstatovat, že to nejlepší z Balcarovy malířské tvorby se v aukčních katalozích zatím vůbec neobjevilo. Část prací byla prodána privátní cestou a skončila ve významných sbírkách (cennou kolekci vlastní např. Galerie Zlatá husa), část prací z nepříliš početného malířského díla se nachází ve veřejných sbírkách.

Jiří Balcar: Nestyda

Jiří Balcar: Nestyda / 1968 / lept na papíře / 29 x 24,5 cm

Artslimit 24. 3. 2024

Další články autora

Vrchol sezóny ve znamení aktu

Vrchol sezóny ve znamení aktu

21. listopadu 2012

Pod příkrovem času

Pod příkrovem času

8. října 2012

Nezvěstný Štyrský u Christie’s

19. června 2012