Neopakovatelný Jiří Balcar

Mimořádný soubor kreseb a grafik Jiřího Balcara na trhu

Jiří Balcar (1929 - 1968). Jeden z nejvýraznějších autorů konce 50. a 60. let. Dlouhou dobu stál na trhu relativně stranou zájmu, po jeho poslední souborné výstavě, která proběhla vloni na Hluboké, se situace změnila. Zatímco Dorotheum teď ve své zářijové aukci nabídlo sbírku s původem německou proveniencí, čítající tři akvarely a patnáct špičkových grafik ze závěrečného období tvorby, v říjnu chystá specializovanou aukci z jeho malířského, kreslířského a grafického díla Prague Auctions.

Jiří Balcar: Žena

Jiří Balcar: Žena / 1960 / olej a písek na desce / 70 x 50 cm

Nezávisle na sobě se teď na počátku podzimní aukční sezóny na trhu objevily dva větší konvoluty prací dříve v kvalitních položkách relativně nedostatkového Jiřího Balcara. S prvním souborem přišlo v zářijové aukci Dorotheum, kde se z celkem 18-ti prodalo celých 16 katalogových čísel, některé s mírnými nárůsty. K mání byly vesměs Balcarovy nejlepší tisky z figurálního cyklu inspirovaného pobytem v USA v roce 1964, tedy práce pocházející z posledních tvůrčích let.

Nejdráže, za 24 tisíc korun, se prodal akvarel U stolu z roku 1967, za 19 tisíc korun pak známá litografie Nedělní odpoledne (1966), ceny dalších položek se pohybovaly mezi 7-mi až 15-ti tisíci korun (všechny ceny včetně provize). I když šlo vzhledem k motivační cenové politice Dorothea o hraničně nasazené vyvolávací ceny, kupující na ně reagovali překvapivě bezprostředně a o část tisků se vysloveně bojovalo. Práce z této grafické série nabídlo ostatně Dorotheum úspěšně už před třemi lety.

Jiří Balcar: Hlídá ji jak jelena... / 1965 / kombinovaná technika na papíře / 30,5 x 21,3 cm

Opravdová žen pro sběratele a obdivovatele díla Jiřího Balcara nastane ale teprve tuto neděli 7. října. Prague Auctions ve své specializované aukci nabídne neskutečných 93 položek z jeho pozůstalosti. Cenných akvarelů, kreseb, grafik a koláží reprezentujících celé jeho tvůrčí období od poloviny 50. let až do poloviny 60. let. V souboru jsou také dvě juvenilie ze 40. let, větší konvolut akvarelů s postupně abstrahovaným námětem ulice a náhodných chodců na ulici vznikajících kolem roku 1958, řada abstraktních kompozic z počátku 60. let, lettristické kresby a grafiky a další drobné cennosti.

Vyvolávací ceny většiny položek jsou velmi příznivě nastaveny, pohybují se většinou v rozmezí 2 až 5 tisíc korun. Jde přitom o kvalitní a originální, v některých případech i publikované a vystavované práce na papíře. Za vyvolávací cenu 5 tisíc korun je zde například k mání figurální ženský akt v korzetu nazvaný Nestyda z roku 1968. Tento lept byl přitom před třemi lety u Dorothea vydražen s mimořádným čtyřnásobným nárůstem za více než 38 tisíc korun.

Jiří Balcar: U stolu

Jiří Balcar: U stolu / 1967 / tuš a akvarel na papíře / 45 x 31 cm

Dražit se bude také čtveřice maleb, mezi nimi vynikne zejména strukturální olej Žena z roku 1960 upomínající na jeden ze zásadních Balcarových tvůrčích námětů (vyvolávací cena 87,5 tisíce korun). V nabídce je také větší abstraktní kompozice Obraz IV. z roku 1961 (225 tisíc korun) nebo akrylová Silueta na dřevě z úplného závěru tvorby, roku 1968 (87,5 tisíce korun). Zatímco ovšem na poli kresby a prací na papíře nabízí katalog zcela unikátní položky, drobné sběratelstké cennosti mimořádně nadaného výtvarníka, které se pravděpodobně na trhu dlouhou dobu znovu neobjeví, nabídka maleb je spíše doplňková a nic z Balcarovy absolutní špičky nenabízí.

Jiří Balcar: Nedělní odpoledne

Jiří Balcar: Nedělní odpoledne / 1966 / barevná litografie na papíře / 47 x 32 cm

Připomeňme ještě, jak se Jiřímu Balcarovi dosud na našem trhu dařilo. Vůbec nejdráže byla u nás v rámci aukčního trhu prodána jedna z klíčových pozdních maleb Údolí (484 tisíc korun). Jeho malířské Dekrety a Oznámení dosáhly v posledních letech maximálních částek 180 až 336 tisíc korun. Je však nutno konstatovat, že to nejlepší z Balcarovy malířské tvorby se v aukčních katalozích zatím vůbec neobjevilo. Část prací byla prodána privátní cestou a skončila ve významných sbírkách (cennou kolekci vlastní např. Galerie Zlatá husa), část prací z nepříliš početného malířského díla se nachází ve veřejných sbírkách.

Jiří Balcar: Nestyda

Jiří Balcar: Nestyda / 1968 / lept na papíře / 29 x 24,5 cm