Březen 2017 1146

Nově objevená kytice od Marie Egner

Dorotheum 24. 9. 2016

Nadcházející zářijová aukce Dorothea nabídne po několika letech ke koupi další reprezentativní dílo rakouské malířky Marie Egner. Tentokrát půjde o jednu z jejích charakteristických kytic, která bude startovat na částce 840 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně provize).

Marie Egner: Z Alp (Von den Alpen), olej na lepence, 62,5 x 84,5 cm
vyvolávací cena: 840 000 Kč, Dorotheum 24. 9. 2016

Marie Egner (1850–1940) pocházela ze Štýrska. Malbu také studovala nejdříve ve Štýrském Hradci (Grazu), později, mezi lety 1872 a 1875, v porýnském Düsseldorfu. Od roku 1882 žila ve Vídni, kde se stala součástí plenérové umělecké komunity, která působila v okolí dolnorakouského Plankenbergu. Tam dojížděla až do roku 1887, kdy podnikla dvouletou studijní cestu do Anglie. Profilovala se především jako malířka krajin a žánrů.

Aktuálně nabízený obraz s názvem Z Alp (Von den Alpen) je poměrně reprezentativního formátu. Jde o zátiší, jehož ústředním motivem je bohatá kytice ve váze detailního zpracování, kultivovaného koloritu a zároveň uvolněného a lehkého rukopisu. Tento nově objevený olej z české soukromé sbírky je signován v pravém dolním rohu. V soupisu autorčina díla není uveden, avšak na základě srovnání s dalšími díly není důvod o jejím autorství pochybovat. Jako nejbližší analogii uvádí Dorotheum obraz Lilie a hořec z doby kolem roku 1899 ze sbírek Dolnorakouského muzea (Museum Niederösterreich) v St. Pölten.

Marie Egner: Maďarská usedlost / 1880 olej na plátně, 41 x 52 cm cena: 1 080 000 Kč Dorotheum 18. 5. 2013

Marie Egner: Maďarská usedlost, 1880, olej na plátně, 41 x 52 cm
cena: 1 080 000 Kč, Dorotheum 18. 5. 2013

Domácím aukčním trhem doposud prošla pouze tři díla Marie Egner. V roce 2013 vystoupal v Dorotheu obraz Maďarská usedlost z 300 tisíc na 1,08 milionu korun (více o této aukci zde). Dvě drobnější práce pak loni nabídla společnost European Arts. Impresionistický olej Prosluněný les se prodal za 99 tisíc korun, o polovinu dražší krajina Cesta v polích zůstala nevydražena. V celosvětovém žebříčku malířčiných krajin figuruje Maďarská usedlost s cenou 1,08 milionu korun na 11. příčce. Vedle toho bylo nad tuto částku draženo ještě deset jejích kytic. Nutno též dodat, že s výjimkou pražského obrazu se v třicítce nejdražších děl Marie Egner objevují jen díla dražená ve Vídni.

Celosvětovým rekordem je prodej oleje In der Blütenlaube (V květinovém loubí) na specializované aukci malířství 19. století ve vídeňském Dorotheu na podzim roku 2011. Rozměrný obraz z roku 1896 (86,5 cm x 114,5 cm) tenkrát poměrně výrazně překonal odhad a dosáhl ceny 168,3 tisíc eur, to je zhruba 4,17 milionu korun, zohledníme-li tehdejší kurz koruny vůči euru. Z dvánacti obrazů, které letos prošly rakouskými aukcemi, se nejlépe prodaly dvě kytice, které shodně vystoupaly na více než 56 tisíc eur (1,5 milionu korun).

Marie Enger: In der Blütenlaube olej na plátně, 86.5 x 114.5 cm cena:168 300 EUR Dorotheum Wien 11. 10. 2011

Marie Egner: In der
Blütenlaube,
olej na plátně,
86,5 x 114,5 cm
cena: 168 300 EUR
Dorotheum Wien
11. 10. 2011