Podzim s Picassem v New Yorku

Picasso z modrého období a aukční listopad v New Yorku

Listopad se blíží a s ním i nejvýznamnější podzimní aukce. Sběratelé se do New Yorku chystají na večerní dražby impresionismu a klasické moderny, dále pak poválečné moderny a současného umění.

Pablo Picasso: La Gommeuse / 1901 / olej na plátně / 81 x 54 cm / Sotheby's New York 5. 11. 2015 / předaukční odhad 60 000 000 USD

Tentokrát ale dražitele nečeká klasické schéma: nejprve v tentýž týden večerní aukce impresionistů u Sotheby's i Christie's a následující týden večerní aukce poválečného a současného umění, opět v obou aukčních domech. Všechno totiž bude jinak. Aukce Christie's proběhnou až druhý týden a navíc v Sotheby's i v Christie's budou večerní aukce hned tři.

V Sotheby's začínají netradičně 4. listopadu aukcí z pozůstalosti svého bývalého šéfa A. A. Taubmana, která pokračuje i další večer společně s aukcí impresionismu a klasické moderny. Dražit se budou díla Modiglianiho, Degase, Picassa, Matisse nebo Monetovy Lekníny z roku 1908. Následující týden pak mohou dražitelé přihazovat na večerní aukci poválečného a současného umění.

Ještě větší změny čekají na dražitele v Christie's. Tam totiž vsadili vše na druhý aukční týden. Začínají 9. listopadu speciální kurátorskou večerní aukcí The Artist's Muse, kde jsou představena díla napříč oběma kategoriemi. Pak následuje večer poválečného a současného umění a celý blok netradičně uzavírá večerní aukce impresionismu a klasické moderny. Mezi významné položky patří práce Gaugina, Giacomettiho, Modiglianiho, Picassa, Lichtensteina, Luciana Freuda, Cézanna či Pissarra.

Pablo Picasso: La Gommeuse - rubová strana plátna / Sotheby's New York 5. 11. 2015

Největším lákadlem výše zmiňovaných aukcí je zřejmě oboustranné plátno Pabla Picassa z jeho modrého období. Olej La Gommeuse z roku 1901 pochází ze sbírky amerického podnikatele a sběratele Williama I. Kocha, který jej vydražil v Sotheby's roku 1984. Nabízeno bude u téhož aukčního domu za 60 milionů dolarů.

Na přední části malby je erotický portrét kabaretní zpěvačky. Termín La Gommeuse zde znamená totiž právě něco ve významu „sexy kabaretní zpěvačka“. Picasso obraz namaloval v druhé polovině roku 1901, tedy krátce po úspěšné výstavě v galerii Ambroise Vollarda. Vollard nakonec obraz po roce 1906 i koupil. V pozdějších letech jej získal newyorský galerista Lucien Demotte, který jej prodal Josefu von Sternbergovi, jednomu z nejuznávanějších hollywoodských režisérů třicátých let.

Teprve v roce 2000, když William Koch nechal dílo restaurovat, se přišlo na to, že se pod nažehleným plátnem na rubu skrývá ještě jedna olejová malba. Po téměř sto letech tak byla objevena karikatura Pera Mañacha – katalánského galeristy, se kterým ve svých devatenácti letech Picasso spolupracoval a sdílel pařížské apartmá. Podobizna přítele zachycuje v taneční póze s exotickým turbanem na hlavě posazené na ženském těle.

Práce z Picassova modrého období (1901-1904) se v aukcích objevují jen zřídka. Za posledních téměř třicet let měli takovou příležitost sběratelé jen třikrát. Většina děl z tohoto období se nachází v nejvýznamnějších světových galeriích (v Metropolitním muzeu v New Yorku, newyorském Guggenheimu, pařížském Musée Picasso nebo v petrohradské Ermitáži).