Únor 2017 1167

"Pražský" Klimt za 1,5 miliardy korun

Rekordní aukce Sotheby's, 1. 3. 2017

Klimtův obraz Bauerngarten, který patřil až do roku 1968 Národní galerii v Praze, byl ve středu v Londýně prodán za částku 47,9 milionu liber (zhruba 1,5 miliardy korun). Překonal tak o bezmála 10 milionů liber stanovenou odhadní cenu a stal se vůbec nejdražší Klimtovou krajinou vydraženou v aukci. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

Gustav Klimt: Bauerngarten (Blumengarten) / 1907 olej na plátně, 110 x 110cm dosažená cena: 47 971 250 GBP (včetně provize) Sotheby's Londýn, 1. 3. 2017
Gustav Klimt: Bauerngarten (Blumengarten) / 1907
olej na plátně, 110 x 110 cm
dosažená cena: 47 971 250 GBP (včetně provize)
Sotheby's Londýn, 1. 3. 2017

Obraz Gustava Klimta, o kterém jsme informovali zde, se stal suverénně nejdražším dílem středeční večerní dražby impresionistů a moderního umění londýnské Sotheby's. Nový majitel ho získal po dlouhé licitaci za cenu bezmála 48 milionů liber. Jde o třetí nejvýše vydražený obraz v aukci na evropském kontinentu. Podle údajů Sotheby's se na aukci prodala díla za celkovou sumu 195 milionů liber a účastnili se jí zájemci z 38 zemí světa. Tato čísla jsou rekordní v celé londýnské aukční historii.

V nabídce bylo 35 děl autorů zvučných jmen od Alfreda Sisleyho, Camilla Pissarra a Edgara Degase přes Francise Picabiu nebo Henriho Matisse až po Amedea Modiglianiho či Pabla Picassa. Z nabízených děl zůstalo neprodáno pouhých pět položek. Nad hranicí milionu liber bylo vydraženo celkem 24 obrazů, přičemž hranici 10 milionů pak překonalo pět z nich. Kromě Klimtovy krajiny to byly tři oleje Pabla Picassa a portrét od Amedea Modiglianiho.

Pablo Picasso: Plant de tomates / 1944  olej na plátně, 92 x 73 cm dosažená cena: 17 033 750 GBP

Pablo Picasso: Plant de tomates / 1944
olej na plátně, 92 x 73 cm
dosažená cena: 17 033 750 GBP
Sotheby's Londýn, 1. 3. 2017

Za Picassova rajčata (Plant de tomates) dal nový majitel více než 17 milionů liber, následoval Modiglianiho portrét malíře P. E. Baranowskiho (16 milionů) a další Picassovy obrazy: Femme nue assise (13,7 milionu) a Femme assise dans un fauteuil sur fond blanc (12,1 milionu). Za více než dvojnásobek horní hranice odhadní ceny se prodal i další Klimtův olej, drobný portrét Mädchen im grünen z roku 1896 (4,3 milionu).

Na nová aukční maxima dosáhli Alfred Sisley, Oskar Kokoschka nebo Jean Arp. V Kokoschkově případě se o rekord postaral obraz Orfeus a Eurydika z roku 1917, který se prodal vysoko nad odhad za konečných 3,3 milionu liber (103 milionu korun). Předchozí malířův rekord za portrét Hermanna Schwarzwalda z roku 1916 měl hodnotu 1,8 milionu liber.

Dnes lze jen litovat, že obraz Bauerngarten Gustava Klimta dodnes nevisí v pražské Národní galerii vedle dalších pozoruhodných autorových děl Panna a Vodní zámek a že se v roce 1968 stal obětí nešťastné výměny mezi NG a mnichovskou galerií Lodi (více také zde).

Oskar Kokoschka

Oskar Kokoschka: Orpehus und Eurydike / 1917
olej na plátně, 70,5 x 50,8 cm
dosažená cena: 3 308 750 GBP

Sotheby's Londýn, 1. 3. 2017