Pruchova jarní imprese ...nový rekord na dosah?

European Arts 20. 11. 2016

Společnost European Arts bude v neděli 20. listopadu dražit mimo jiné olej Jarní krajina Jindřicha Pruchy (1886–1914). Dílo tohoto předčasně zemřelého a dlouhou dobu opomíjeného malíře se na trhu objevuje zhruba po půl roce. Bude startovat vysoko, na částce 1,8 milionu korun. Odhadní cenu pak aukční síň stanovila v rozmezí 2,5 a 4 miliony korun (bez provize).

Prucha Jindřich: Jarní krajina, 1909  olej na lepence, 63.5cm x 74.5 cm European Arts 20.11.2016 vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize 24,2%)

Prucha Jindřich: Jarní krajina, 1909, olej na lepence, 63,5 x 74,5 cm
vyvolávací cena: 1 800 000 Kč (bez provize 24,2 %), European Arts 20.11.2016

Naposledy se za takto vysokou částku vyvolával velkoformátový obraz Kameničky v roce 2011 u Galerie Kodl. Za tuto cenu se i prodal (2,16 milionu korun včetně provize) a je tak doposud třetím nejdražším Pruchovým dílem. Ta se v aukcích objevují sporadicky, ačkoli Pruchova tvorba, záhy zmařená jeho předčasnou smrtí na bojišti 1. světové války, byla poměrně rozsáhlá. Převážná většina pozůstalosti se dostala do státních sbírek zásluhou umělcovy sestry Vojslavy. Ta uchovala jeho dílo v celistvosti, daní za to však byl fakt, že zůstalo po dlouhou dobu prakticky neznámým. Na výstavy se dostávalo pouze sporadicky po intervencích známých osobností (zejména malíře Miloslava Holého) a obchodováno nebylo téměř vůbec (více zde).

Olej Jarní krajina je Pruchovým raným dílem, vznikl v roce 1909. Jde o velmi zdařilou, impresionisticky rychle nahozenou a koloristicky vytříbenou oboustrannou malbu na lepence, která jde až na hranici abstrakce. V minulém roce obraz prošel, společně s několika dalšími Pruchovými díly, výstavou Má vlast – Pocta české krajinomalbě. Pochází ze sbírky Ladislava Porjese, který ho zakoupil na konci 50. letech přímo od Vojslavy Pruchové. V pravém dolním rohu je signován příjmením malíře.

Jindřich Prucha: Lichnice v máji

Jindřich Prucha: Lichnice v máji (Podhradí v máji), 1914, olej na plátně, 87 x 98 cm
cena: 2 520 000 Kč, Galerie Kodl 1. 12. 2013

Aukční rekord autora na domácím trhu drží olej Lichnice v máji vydražený před třemi lety za 2,52 milionu korun. Následuje s cenou 2,22 milionu korun obraz Tání prodaný v roce 2007. Za 2,16 milionu korun získal nového majitele před 5 lety již výše zmíněný obraz Kameničky se shodnou (a prozatím nejvyšší) vyvolávací cenou jako aktuálně nabízený, tedy 1,8 milionu korun. Celkem bylo na domácím trhu doposud draženo pouze něco málo přes 20 děl, z toho převážná většina olejomaleb.