První ochutnávka (díl první)

Výběr z nadcházejících aukcí, podzim 2017

Podzimní část aukční sezóny zpravidla vykazuje vyšší obrat než první půle roku. Zda to bude platit i po letošním rekordním prvním pololetí, kdy sběratelé na aukcích utratili přes 730 milionů korun, je otázkou. Jisté však je, že podzimní aukce nabídnou řadu zajímavých děl.

Úplné katalogy jsou zatím k dispozici jen pro zářijové aukce společností Dorotheum a European Arts, které o víkendu 23.–24. září podzimní část sezóny zahájí, a pro aukci 1. Art Consulting, která se uskuteční v neděli 8. října. Právě z jejich nabídky pochází následujcí výběr.

Dorotheum čeká mimořádně nabitý podzim. Společnost si na následující tři měsíce naplánovala hned čtyři aukce. Krom dvou tradičních aukcí umění a starožitností v září a listopadu to v říjnu bude již třetí aukce Křehká síla skla a v půlce listopadu specializovaná aukce rozsáhlého souboru grafik Bohuslava Reynka.

Termíny podzimních aukci:

23. 9. 2017 – Dorotheum (katalog)
24. 9. 2017 – European Arts (katalog)
30. 9. 2017 – Burda Auction

  1. 10. 2017 – Prague Auctions
  7. 10. 2017 – Zezula
  8. 10. 2017 – 1. Art Conslting (katalog)
12. 10. 2017 – Dorotheum – Křehká síla skla
15. 10. 2017 – Sýpka
25. 10. 2017 – Galerie Dolmen

11. 11. 2017 – Starožitnosti – Galerie Ustar
12. 11. 2017 – Dorotheum – Bohuslav Reynek
12. 11. 2017 – Galerie Art Praha
19. 11. 2017 – European Arts
25. 11. 2017 – Dorotheum
25.–26. 11. 2017 – Burda Auction
26. 11. 2017 – Galerie Kodl
26. 11. 2017 – Vltavín
26. 11. 2017 – Prague Auctions
30. 11. 2017 – Arthouse Hejtmánek
31. 11. 2017 – 1. Art Consulting

2.–3. 12. 2017 – Aurea Numismatika
  9. 12. 2017 – Zezula
10. 12. 2017 – Prague Auctions
13. 12. 2017 – Galerie Dolmen
15. 12. 2017 – Vltavín

Dorotheum 23. 9. 2017

František Muzika: Hlava s kloboukem, 1930

František Muzika: Hlava s kloboukem, 1930,
olej na plátně, 42,5 x 32 cm,
vyvolávací cena 1 200 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Cenná ukázka díla Františka Muziky ze začátku 30. let. O něco menší olej na lepence z roku 1933 se v květnu na aukci Galerie Kodl prodal za 3,12 milionu korun. Dorotheum mělo před čtyřmi lety mělo mimořádný úspěch se specializovanou aukcí dvanácti Muzikových obrazů z jediné německé sbírky (více zde).

Jiří Balcar: Pokus o autoportrét mojí přítelkyně, 1966

Jiří Balcar: Pokus o autoportrét mojí přítelkyně, 1966,
olej a písky na plátně, 75 x 50 cm,
vyvolávací cena 180 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Díla Jiřího Balcara se v posledních letech na trhu objevují poměrně často, až na výjimky se však jedná o grafiky a akvarely. Srovnatelných obrazů se v aukcích dosud objevilo jen pár, nejdražší z nich se před dvěma lety prodal za 660 tisíc korun. Podle aukční síně lze obraz "směle srovnat s jedněmi z Balcarových nejlepších obrazů Náhrobek králů (Galerie hlavního města Prahy) a Malá společnost (Národní galerie v Praze), namalovanými v témže roce".

Zdeněk Burian: Karobon

Zdeněk Burian: Karbon, 1971,
olej na plátně, 60 x 90 cm,
vyvolávací cena 300 000 Kč (+20% provize), Dorotheum 23. 9. 2017

Reprezentativní ukázka pravěkých krajin Zdeňka Buriana, jaká se v aukci zatím neobjevila. Zájem o Burianova díla je v posledních letech na vzestupu, což potvrzuje i to, že hned dvě jeho malby byly v posledních dvanácti měsících vydraženy za milionové částky. Dá se vsadit na to, že jen u vyvolávací ceny nabízený obraz určitě nezůstane. Tři desítky Burianových obrazů a kreseb bude na své aukci o dne později dražit také společnost European Arts.

European Arts 24. 9. 2017

Josef Navrátil: Motiv z Alp

Josef Navrátil: Motiv z Alp, 1844,
olej na plátně, 46,5 x 65 cm,
vyvolávací cena: 820 000 Kč (+24% provize), European Arts 24. 9. 2017

Nabízená romantická krajina Josefa Navrátila se na trh vrací po dvou letech, listopadu 2015 se prodala za 870 tisíc korun. Dražena tehdy byla jen tři týdny po skončení výstavy Pocta české krajinomalbě v Jízdárně Pražského hradu, na které byla vystavena. Posudek k obrazu vypracovala Naděžda Blažíčková-Horová.

Joža Uprka: Květná neděle, 1918,

olej na plátně, 73 x 100 cm,
vyvolávací cena: 900 000 Kč (+24% provize), European Arts 24. 9. 2017

Joža Uprka je dnes jedním z nejdražších autorů přelomu 19. a 20. století. Za více než milion korun bylo vydraženo již šest jeho obrazů, všechny v posledních pěti letech. Naposledy loni v červnu vystoupal obraz Dívka v kroji, poloviční formát rovněž z roku 1918, na aukci Arthouse Hejtmánek z 220 tisíc na 1,6 milionu korun.

Josef Šíma: Podobizna ženy, 1926,

tuš, akvarel na papíře, 71 x 61 cm,
vyvolávací cena: 800 000 Kč (+24% provize), European Arts 24. 9. 2017

Rozměrná kresba tuší stylově navazuje na Šímovy ilustrace ke knize Venuše s červenou parukou z roku 1925, které F. X. Šalda charakterizoval slovy: "Úžasně citlivou a čistou, přímo stříbrnou linií (…) píše Šíma své výtvarné verše ženské rafinovanosti." O něco větší Šímova kresba ze stejného roku, portrét malířky Běly Kašparové, se na březnové aukci European Arts prodal za 1,24 milionu korun. Více o Šímových kresbách (zde).

1. Art Consulting 8. 10. 2017

Antonín Procházka: Dívka, 1913

Antonín Procházka: Dívka, 1913,
olej na lepence, 39 x 21 cm,
cena: 2 800 000 (+18% provize), 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Takto raná Procházkova díla se na trhu objevují jen výjimečně. Asi nejblíže k nabízenému obrazu měla Mužská hlava z roku 1916, kterou stejná aukční síň před čtyřmi lety vydražila za 9,5 milionu korun. Na téže aukci bude dražena ještě působivá Kubistická hlava z roku 1910, akvarel ze sbírky jednoho z hlavních sběratelů Procházkova díla, brněnského lékaře Otakara Teyschla.

František Foltýn: Kompozice, 1928

František Foltýn: Kompozice, 1928,
olej na plátně, 81 x 66 cm,

Ceny Foltýnových abstrakcí z konce 20. let jdou v posledním roce výrazně nahoru. Loni a letos se tři jeho obrazy z této doby na aukcích ve Spojených státech prodaly za částky v rozmezí od 3,6 do 5,3 milionu korun (více zde). Jedná se o nově objevené dílo, bez známé výstavní a publikační historie. Posudek vypracovala Rea Michalová.

Jan Zrzavý: Dáma v Kloboučku

Jan Zrzavý: Dáma v kloboučku, 30.–40. léta,
olej na plátně kašírovaném na lepence, 36,8 x 28,2 cm,
cena: 2 400 000 (+18% provize), 1. Art Consulting 8. 10. 2017

Jakkoliv je Jan Zrzavý stálicí českých aukcí (za milionové částky byly letos vydraženy již dvě Zrzavého krajiny), jeho figurativní malby se na trhu objevují jen velice vzácně. Nejblíže k nabízenému obrazu měl Anděl z roku 1930, který se před třemi lety na aukci Galerie Kodl prodal za téměř 5,8 milionu korun. Dáma v klobouk podle aukčního katalogu pochází z pozůstalosti nejmenovaného šéfdirigenta Brněnské filharmonie, který obraz koupil přímo od autora na začátku 40. let.