Top 10 Muzika

Nejdražší obrazy Františka Muziky do září 2013

Mimořádná aukce děl Františka Muziky, pořádaná na úvod pravidelné zářijové aukce společnosti Dorotheum, vynesla přes 28 milionů korun. Nového majitele našlo všech 12 nabízených obrazů. Konečné ceny překonaly minimální podání v průměru víc jak trojnásobně.

Nejdražším dílem se podle očekávání stal nejstarší obraz nabízené kolekce (více o tomto souboru zde) Zátiší s hlavou v šedé z roku 1948, jehož konečná cena se vyšplhala na víc jak 4,5 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Všech 12 obrazů se prodalo za částky nad milion korun, dosud přitom byly nad milion draženy jen 4 Muzikovy obrazy. Autorův aukční rekord, který od podzimu 2010 drží rané Zátiší s hroznem, nicméně zůstal nepokořen. 

"Muzika je nesmírně respektovaný autor u nás i v zahraničí, ale jeho díla se na trhu výtvarného umění vyskytují jen velice zřídka. Z jeho poválečné tvorby se zatím nejvýše vydražil komorní olej Medúzy za 840 tisíc korun. I z tohoto pohledu byla naše aukce zcela výjimečná, neboť jsme v ní nabídli největší i nejkvalitnější soubor Muzikových poválečných prací, jaké se dosud na českém trhu objevily," komentuje konečné výsledky ředitelka Dorothea Mária Gálová.

 

František Muzika: Zátiší s hroznem / 1927
1 / František Muzika: Zátiší s hroznem / 1927
olej na plátně / 79 x 88 cm
cena: 6 120 000 Kč / Galerie Art Praha 25. 9. 2010

 

 

František Muzika: Krajina v Bráníku / 1922
2 / František Muzika: Krajina v Bráníku / 1922
olej na plátně / 50 x 65 cm
cena: 5 160 000 Kč / Galerie Kodl 25. 4. 2010

 

 

František Muzika: Zátiší s hlavou v šedé / 1948
3 / František Muzika: Zátiší s hlavou v šedé / 1948
olej na plátně / 80 x 120 cm
cena: 4 560 000 Kč /
Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Tři velké larvy III v modré / 1970
4 / František Muzika: Tři velké larvy III v modré / 1970
olej a tempera na plátně /
130 x 160 cm
cena: 3 960 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Velký Elsinor / 1971
5 / František Muzika:
Velký Elsinor / 1971
olej a tempera na plátně /
160 x 130 cm /
cena: 3 840 000 Kč /
Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Krypta / 1945
6 / František Muzika: Krypta / 1945
olej na plátně / 50 x 70 cm
cena: 3 776 000 Kč / Galerie Art Praha 2. 12. 2006
cena: 3 363 000 Kč / Galerie Art Praha 21. 9. 2008

 

 

František Muzika: Věž II / 1965
7 / František Muzika: Věž II / 1965
olej a tempera na plátně / 120 x 56 cm
cena: 2 640 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Vichřice XI ve žluté / 1970
8 / František Muzika: Vichřice XI ve žluté / 1970 / olej a tempera na plátně /
120 x 100 cm / cena: 2 160 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Larva VII v modré / 1967
9–10 / František Muzika: Larva VII v modré / 1967
olej a tempera na plátně / 88 x 60 cm
cena: 1 920 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

František Muzika: Citadela VIII / 1967
9–10 / František Muzika: Citadela VIII / 1967
olej a tempera na plátně / 48 x 41 cm
cena: 1 920 000 Kč / Dorotheum 21. 9. 2013

 

 

Velkou šanci dostat se mezi desítku nejdražších Muzikových děl má rané Zátiší s listem z roku 1932, které bude na své říjnové aukci nabízet Galerie Pictura. Vyvolávací cena v případě tohoto díla byla stanovena na 2,8 milionu korun (bez aukční provize).

František Muzika: Zátiší s listem / 1932

František Muzika: Zátiší s listem / 1932
olej na plátně / 56 x 66,5 cm
vyvolávací cena: 2 800 000 Kč (+ 20% provize)
Galerie Pictura 24. 10. 2013

  

 


Související články

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Sběratelé dotlačili Procházku k historickému rekordu

Prodeje Antonína Procházky v roce 2023 a aktuální TOP 10

V loňském roce zaznamenal Antonín Procházka devátý nejvyšší obrat ze všech autorů, jejichž díla se prodávají v aukcích. Sběratelé za jeho práce vydali nejvíce peněz v historii, více než 27 milionů korun.

27. února 2024
Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Maškovy dívky se loni protančily k milionovému rekordu

Zajímavé aukční výsledky Karla Vítězslava Maška

Obrazy Karla Vítězslava Maška se na tuzemském trhu dlouho pohybovaly ve střední cenové hladině. V nižších stovkách tisíc, s dražebním rekordem necelých 537 tisíc korun za pointilistické plátno Zahrada z roku 2017. Pak ale přišly loňský červen a listo...

23. února 2024
Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Široký rozptyl Maxe Švabinského: od stokorun po šestnáct milionů

Zajímavé aukční výsledky loňského jubilanta

Na rok 2023 připadlo kulaté výročí, 150 let od narození známého českého malíře, grafika a výtvarného pedagoga Maxe Švabinského. Obdivovatelé jeho pestré tvorby mu jako pomyslný dárek věnovali jeden velkolepý aukční rekord, a tím i nejúspěšnější sezón...

21. února 2024
Zobrazit všechny

Další články


<