Art+Antiques Rekordní Bauch a Filla (svým způsobem)

Galerie Art Praha 14. 11. 2015

Galerie Art Praha – Nejdražším dílem listopadové aukce Galerie Art Praha, která se konala v sobotu 14. listopadu v hotelu Hilton, se stalo Zátiší s rybou a jahodami od Emila Filly, které vystoupalo z 5,2 na 9,12 milionu korun. V celkovém žebříčku Fillových děl obrazu patří až šestnáctá příčka, přesto se jedná o rekord svého druhu. Dosažená cena je vůbec nejvyšší za malířovo zátiší z 20. let. Je to o to větší úspěch, že dvě jiná srovnatelná zátiší z téže dekády zůstala na jaře s cenami 6,5 a 8 milionů korun nevydražena.

Jan Bauch: Ležící žena s kyticí růží, 1937, olej na plátně, 97,5 x 102 cm, cena: 1 200 000 Kč

Jan Bauch: Ležící žena
s kyticí růží, 1937,
olej na plátně, 97,5 x 102 cm,
cena: 1 200 000 Kč

Dohromady aukce vynesla bezmála 27 milionů korun, přičemž nového majitele našla necelá polovina z 370 dražených obrazů a prací na papíře. Za více než milion korun se vedle Filly prodala ještě díla Vlaho Bukovace, Antonína Hudečka, Františka Muziky a Jana Baucha. Hranici sta tisíc korun překonalo dalších 26 obrazů. V nových autorských rekordech se prodala díla Jana Baucha a Antoše Frolky.

O Bauchovo nové aukční maximum se postaral obraz Ležící žena s kyticí růží, rozměrný olej z roku 1937 pocházející stejně jako Fillovo zátiší ze sbírky Jaroslava Borovičky. Zatímco Filla byl před restitucí ve fondech Národní galerie, Bauch byl součástí sbírky Krajské galerie výtvarného umění v Olomouci. Jeho cena se v průběhu aukce vyšplhala ze 470 tisíc na 1,2 milionu korun. Tři roky starý rekord obrazu Kristus na hoře Olivetské, který rovněž dražila Galerie Art Praha, tak překonal o 45 tisíc korun.

Úspěchem je rovněž cena 2,28 milionu korun za obraz Františka Muziky Vichřice VII v červené, jehož dražba startovala na méně než poloviční částce. Rozměrnější Vichřice X a XI, v modré a žluté, se před dvěma lety prodaly za 1,8 a 2,16 milionu korun.

Z 840 tisíc na 2,16 milionu korun vystoupal obraz Vlaho Bukovace Před zrcadlem z roku 1909 a ještě výrazněji se bojovalo o obraz Antonína Hudečka Duha. Krajina z roku 1920 se dostala z 300 tisíc na 1,08 milionu korun. Poprvé se tak přes milionovou hranici dostal Hudečkův obraz nepocházející z doby kolem přelomu století. Nutno dodat, že nebýt datace přímo na plátně, šlo by se domnívat, že jde o malbu o patnáct dvacet let starší.

Druhým autorským rekordem aukce byl prodej obrazu Antoše Frolky Kopání brambor za 192 tisíc korun. Předchozí, čtyři roky staré autorovo maximum bylo sice jen o tři tisíce nižší, šlo však o teprve čtvrtý Frolkův obraz dražený v cenové relaci nad sto tisíc korun.

Z necelých 350 na 504 tisíc korun se dostal obraz Z jižní Francie od Jiřího Karse, který v roce 2011 prošel aukcí sbírky Hascoe v Londýně. Zde se prodal přibližně za sto tisíc korun, hluboko pod aukčním odhadem. Znovu se na trh vrátil po devíti měsících, kdy byl na aukci galerie Pictura vydražen za bez mála 290 tisíc korun. Během necelých pěti let se tak cena tohoto díla zpětinásobila, což je zjevně reakce na několik rekordních prodejů Karsových děl v posledních dvanácti měsících.

Z klasické moderny je možné zmínit ještě obrazy Alej od Otakara Nejedlého (prodal se s výrazným nárůstem za 456 tisíc), Růžový domek od Alfréda Justitze (s cenou 252 tisíc zůstal poněkud za očekáváním) nebo drobnou kresbu barevnými tužkami Loďky v zálivu od Jana Zrzavého, jejíž cena se vyšplhala z 83 na 204 tisíc korun.

Z umění 19. století se v nabídce objevily hned tři menší krajiny od Antonína Chittussiho (prodaly se dvě z nich za 264 a 432 tisíc), Mořská krajina při západu slunce od Beneše Knüpfera (360 tisíc) a jeden lesní interiér od Julia Mařáka (180 tisíc korun).

Z poválečného umění se vedle Muziky nejdráže prodal obraz Trávy, dílo Oty Janečka z roku 1953 (majitele změnil za vyvolávací cenu 336 tisíc), a akt od Františka Vobeckého (312 tisíc korun). V obou případech nicméně platí, že srovnatelná díla byla již dražena i za vyšší ceny.

Emil Filla: Zátiší s rybou a jahodami, 1925,  olej na plátně, 95 x 85 cm, cena: 9 120 000 Kč

Emil Filla: Zátiší s rybou
a jahodami, 1925,
olej na plátně, 95 x 85 cm,
cena: 9 120 000 Kč