Současné umění: vzhůru ke hvězdám!

Poválečné a současné umění v New Yorku květen 2015

Newyorská metropole už má svůj pololetní aukční vrchol za sebou a opakující se trend s rekordními výsledky už asi nikoho nepřekvapí. Nejinak tomu bylo i u květnových newyorských aukcí poválečné moderny a současného umění.

Mark Rothko: Bez názvu (žlutá a modrá) / 1954 / olej na plátně / 242,9 x 186,7cm / Sotheby´s / cena: 46 450 000 USD Mark Rothko: Bez názvu (žlutá a modrá) / 1954 / olej na plátně / 242,9 x 186,7cm / Sotheby´s 12. 5. 2015 / 46 450 000 USD

Náskok měli tentokrát u Sotheby's, kde naplánovali svou večerní aukci už na 12. května. Celkem ten večer sběratelé utratili 379,7 miliónu dolarů a pomohli tak aukčnímu domu k druhému nejlepšímu výsledku v kategorii poválečného a současného umění. Téměř 89 procent z nabízených 63 položek našlo nového majitele a sedm autorů si připsalo nová maxima (Christopher Wool, Mark Bradford, Mark Grotjahn, Danh Vō, Thomas Struth, Helen Frankenthalerová a Sigmar Polke). Navíc, za deset z nabízených děl byli kupující ochotni utratit více než 10 miliónů dolarů.

Celý večer zahajovala charitativní dražba devíti autorů, kteří svá díla věnovali ve prospěch losangeleské instituce Museum of Contemporary Art. Jen jedno dílo zůstalo bez zájmu a celý blok tak vynesl 15,9 miliónu dolarů.

Sigmar Polke: Džungle / 1967 / rozprašování na plátně / 160 x 245,5cm / Sotheby´s / cena: 27 130 000 USD Sigmar Polke: Džungle / 1967 / rozprašování na plátně / 160 x 245,5cm / Sotheby´s 12. 5. 2015 / 27 130 000 USD

Nejdražší položkou večera se stalo abstraktní plátno Marka Rothka Bez názvu (žlutá a modrá) z roku 1954. Předaukční odhad se pohyboval mezi 40–60 miliony dolarů a výsledná částka 46 milionů (včetně provize) se jen lehce přehoupla přes jeho spodní hranici. Zajímavostí je určitě skutečnost, že jedním z předešlých majitelů tohoto plátna byl Francois Pinault – majitel aukční síně Christie's.

Katalog aukce orientované spíše na americké autory ale nabízel i významné evropské tvůrce. Mezi nimi vyčníval Gerhard Richter, Damian Hirst, Sigmar Polke či Yves Klein. Ženy zastupovaly jen dvě autorky – Jajoi Kusamaová a Helen Frankenthalerová. Díla obou umělkyň však vzbudila velký zájem. Například bílý monochrom Interminable Net 3, který Kusamaová vytvořila v roce 1959, se prodal za 5,9 milionu dolarů.

Mark Rothko: Č. 10 / 1958 / olej na plátně / 239,4 x 175,9 cm / Christie´s 13. 5. 2015 / cena:  81 925 000 USD Mark Rothko: Č. 10 / 1958 / olej na plátně / 239,4 x 175,9 cm / Christie´s 13. 5. 2015 / 81 925 000 USD

Výsledky Sotheby's byly tedy velmi dobré. U konkurenční Christie's však můžeme o tomto květnovém týdnu psát jako o naprosto neskutečném. Během tří dnů tady aukce vynesly 1,4 miliardy dolarů. Pondělní speciální kurátorská aukce „Looking Forward to the Past“, o které jsme vás již informovali (zde), vynesla 705,9 milionu dolarů a následně pak večerní aukce současného umění pořádaná ve středu skončila s výsledkem 658,5 milionu dolarů. Devět autorů si připsalo nové osobní rekordy (Giovanni Anselmo, Robert Rauschenberg, Carroll Dunham, Lucian Freud, Hans Hofmann, Robert Ryman, Sturtevant a Rudolf Stingel).

Zajímavostí je, že podobně jako v Sotheby's, i tento večer byl nejdražší položkou obraz Marka Rothka Č. 10, za nějž zájemce neváhal nabídnout téměř 82 milionů dolarů. Výjimečně dobře se ale dařilo i evropským autorům. Akt Luciena Freuda Benefits Supervisor Resting z roku 1994, kterému jsme také věnovali samostatný článek (zde), vydražil londýnský galerista za 56,2 milionu dolarů. S velkým odstupem tak plátno pokořilo Freudův dosavadní rekord 33,6 milionu Benefits Supervisor Sleeping. Další velkoformátový akt jiného Evropana – Francise Bacona – rovněž naplnil očekávání. Baconův Portrét Henrietty Moraes z roku 1963 vynesl 47,8 milionu dolarů. Opět se tak potvrdilo, že bohatá výstavní historie a četné publikování v odborné literatuře, které popisky v katalogu u obou položek dokládaly, hrají pro výši nabídek zásadní roli.

Lucian Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm/ Christie´s / cena: 56 165 000 USD Lucian Freud: Benefits Supervisor Resting / 1994 / olej na plátně / 150,5 x 161,2 cm / Christie´s / 56 165 000 USD