Top 10 2015

Vysoká ochota nakupovat a zdraví trhu: druhý nejúspěšnější rok

Nejdražším dílem prodaným v roce 2015 na českých aukcích se stalo rané kubistické zátiší Emila Filly, které bylo koncem listopadu na aukci Galerie Kodl vydraženo, včetně aukční provize, za 16,32 milionu korun. Do letošního top ten se vedle toho dostaly ještě tři další Fillovy obrazy. Filla patří spolu s Františkem Kupkou a malířkou Toyen dlouhodobě mezi nejlépe prodávané umělce českých aukcí. Titul nejdražšího autora mu patřil i v roce 2014.

Ke koupi deseti nejdražších děl prodaných loni na českém trhu by případný zájemce potřeboval 114,5 milionu korun. Předloni to bylo 113 milionů, o rok dřív 123 milionů korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Vedle Filly se do první desítky dostala ještě díla Bohumila Kubišty, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského a Mikuláše Medka. S výjimkou posledně jmenovaného se tak jedná o autory klasické moderny.

Nejvýraznějším autorským rekordem roku je cena 10 milionů korun zaplacená za surrealistický obraz Květináč (Snídaně) od Mikuláše Medka. Tento prodej opět výrazně posunul cenovou hranici v posledních letech velmi sledovaného segmentu poválečného umění.

Index ART+, který převádí na jediný údaj celkový objem prodejů, výši příhozů i prodejní úspěšnost aukcí, zakončil rok na hodnotě 831 bodů. Nad hranicí 800 bodů, kterou Index ART+ v minulosti překonal jen v období od května do prosince 2013, se přitom drží již od loňského května. Vysoká hodnota, kterou index v posledních měsících kontinuálně drží, signalizuje velkou ochotu nakupovat i rámcovou stabilizaci cen.

Dohromady sběratelé a investoři na českých aukcích v průběhu roku 2015 podle odhadu ART+ utratili přes 900 milionů korun. Tyto výsledky signalizují druhý nejúspěšnější rok v novodobé historii uměleckého trhu. Podrobnější statistiky, komentáře k jednotlivým segmentům trhu i profily nejúspěšnějších autorů přineseme v únoru v chystané Ročence ART+, kterou letos připravujeme již posedmé. Nejdražší díla prvního pololetí najdete zde.

(Velikost obrázků uvádíme v poměru ke skutečné velikosti jednotlivých děl.)

Emil Filla: Pařížské zátiší, 1914–20 olej na dřevě, 41 x 33 cm, cena: 13 600 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 29. 11. 2015

1 / Emil Filla: Pařížské zátiší / 1914 - 1920
olej na dřevě / 41 x 33 cm
cena: 16 320 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2015

Bohumil Kubišta: Riegrovy sady, 1908 olej na plátně, 45 x 55 cm, cena: 11 800 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 29. 11. 2015
2 / Bohumil Kubišta: Riegrovy sady / 1908

olej na plátně / 45 x 55 cm
cena: 14 160 000 Kč /
Galerie Kodl 29. 11. 2015 (zde)

Bohumil Kubišta: Žena s kočárkem, 1908 olej na plátně, 50 x 66 cm, cena: 11 600 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 24. 5. 2015
3 / Bohumil Kubišta: Žena s kočárkem / 1908

olej na plátně / 50 x 66 cm
cena: 13 920 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015

Antonín Procházka: Třešňový květ, 1922 olej, vosk, písek na plátně, 68 x 55 cm, cena: 11 200 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 29. 11. 2015
4 / Antonín Procházka: Třešňový květ / 1922

olej, písky, vosk na plátně / 68 x 55 cm
cena: 13 440 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2015

Medek: Květináče (Snídaně), 1950 olej na plátně, 109 x 56 cm, cena: 8 100 000 Kč (+ 24,2 % provize) European Arts 22. 11. 2015
5 / Mikuláš Medek: Květináče (Snídaně) / 1950

olej na plátně / 109 x 56 cm
cena: 10 060 200 Kč / European Arts 22. 11. 2015

Štyrský: Déšť, 1927 olej na plátně, 48,5 x 60,5 cm, cena: 7 800 000 Kč (+ 24,2 % provize) European Arts 31. 5. 2015
6 / Jindřich Štyrský: Bez názvu (Déšť) / 1927

olej na plátně / 48 x 80 cm
cena: 9 687 600 Kč / European Arts 31. 5. 2015 (zde)

Jan Zrzavý: Neděle v Camaret, 1930 olej na plátně, 51 x 61 cm, cena: 7 800 000 Kč (+ 24,2 % provize) European Arts 4. 10. 2015
7 / Jan Zrzavý: Neděle v Camaret / 1930

olej na plátně / 51 x 61 cm
cena: 9 687 600 Kč / European Arts 4. 10. 2015

Emil Filla: Kytarista, 1912 olej na plátně, 80 x 70 cm, cena: 8 000 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 24. 5. 2015
8 / Emil Filla: Kytarista / 1912

olej na plátně / 80 x 70 cm
cena: 9 600 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015

Emil Filla: Zátiší s rybou a jahodami, 1925 olej na plátně, 95 x 85 cm, cena: 7 600 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Art Praha 14. 11. 2015
9 / Emil Filla: Zátiší s rybou a jahodami / 1925

olej na plátně / 95 x 85 cm
cena: 9 120 000 Kč / Galerie Art Praha 13. 11. 2015

 Emil Filla: Zátiší s ananasem, 1930 olej na plátně, 39 x 91 cm, cena: 7 100 000 Kč (+ 20 % provize), Galerie Kodl 29. 11. 2015
10 / Emil Filla: Zátiší s ananasem / 1930
olej, email, písky na plátně / 39 x 91 cm
cena: 8 520 000 Kč / Galerie Kodl 29. 11. 2015