Březen 2017 1146

Top 10 pololetí 2015

Třetí nejlepší pololetí na českých aukcích

Za první pololetí letošního roku kupci na českých aukcích výtvarného umění a starožitností utratili přibližně 480 milionů korun, což je o příjemných 13% více než v loňském roce (zde) a o 13% méně než v rekordní jarní sezoně 2013 (zde). Současně jde o historicky třetí nejlepší výsledek za pololetí. Kupci stále více oceňují zajímavé uměleckohistorické položky i českou krajinomalbu. Desítka nejdražších děl by tentokrát v souhrnu vyšla na 78 milionů korun.

Za nejdražší práci, expresivní malbu Bohumila Kubišty Žena s kočárkem, zaplatil zájemce necelých 14 milionů korun. Kubištově olejomalbě sekundovalo jiné, na trhu zcela ojedinělé dílo, kuboexpresionistický Kytarista Emila Filly z přelomového roku 1912 a cenou 9,6 milionu korun. Převažující klasickou modernu mezi nejdražšími díly doplňují zahraničními kupci oblíbená asiatika, s pozoruhodným nárůstem u práce Starý muž a méně překvapivým nárůstem u Čchi Paj-šiho Kvetoucí slivoně. Historicky poprvé se do první desítky v tomto pololetí propracoval i segment české krajinomalby. Za událost jarní sezony bychom tak mohli označit dramatickou licitaci u malby Kvetoucí sad Václava Radimského.

Nejlépe se dařilo Galerii Kodl, která má v první desítce hned čtyři díla, z toho dvě na prvních dvou místech. Trojici prací má v první desítce i síň European Arts. Dvě díla v cenovém segmentu nad 5 milionů korun vydražila také Galerie Arcimboldo, jedno Galerie Art Praha.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize. Více k ohlédnutí za jarní sezonou také zde.

Bohumil Kubišta: Žena s kočárkem / 1908 olej na plátně / 50 x 66 cm cena: 13 920 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015
1 / Bohumil Kubišta: Žena s kočárkem / 1908
olej na plátně / 50 x 66 cm
cena: 13 920 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015 (zde a zde)

Emil Filla: Kytarista / olej na plátně / 80 x 70 cm cena: 9 600 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015
2 / Emil Filla: Kytarista / 1912

olej na plátně / 80 x 70 cm
cena: 9 600 000 Kč /
Galerie Kodl 24. 5. 2015 (zde)

Jindřich Štyrský: Déšť / 1927 olej na plátně / 48 x 60 cm cena: 9 360 000 Kč / European Arts 31. 5. 2015
3 / Jindřich Štyrský: Déšť / 1927

olej na plátně / 48 x 60 cm
cena: 9 360 000 Kč / European Arts 31. 5. 2015 (zde a zde)

ntonín Procházka: Čaj s citronem (Zátiší s citrony) / 1924 olej, enkaustika, písky na plátně / 70 x 52 cm cena: 7 920 000 Kč / Galerie Art Praha 30. 5. 2015
4 / Antonín Procházka: Čaj s citronem (Zátiší s citrony) / 1924

olej, enkaustika, písky na plátně / 70 x 52 cm
cena: 7 920 000 Kč / Galerie Art Praha 30. 5. 2015 (zde a zde)

Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci) olej na plátně / 100 x 140 cm cena: 7 200 000 Kč / European Arts 21. 3. 2015
5 / Jakub Schikaneder: Na Kampě (Milenci)

olej na plátně / 100 x 140 cm
cena: 7 200 000 Kč / European Arts 21. 3. 2015 (zde a zde)

Toyen: Larva II / 1934 olej na plátně / 56 x 45 cm cena: 6 360 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015
6 / Toyen: Larva II / 1934

olej na plátně / 56 x 45 cm
cena: 6 360 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015 (zde)

Ťiang Čao - Che: Starý muž / 1940 tuš na papíře / 107 x 57 cm cena: 6 324 000 Kč / Galerie Arcimboldo 31. 5. 2015
7 / Ťiang Čao - Che: Starý muž / 1940

tuš na papíře / 107 x 57 cm
cena: 6 324 000 Kč / Galerie Arcimboldo 31. 5. 2015 (zde a zde)

Čchi Paj-š: Kvetoucí slivoň a dvě broskve / 1946 tuš na papíře / 66 x 34 cm cena: 6 000 000 Kč / Galerie Arcimboldo 31. 5. 2015
8 / Čchi Paj-š: Kvetoucí slivoň a dvě broskve / 1946

tuš na papíře / 66 x 34 cm
cena: 6 200 000 Kč / Galerie Arcimboldo 31. 5. 2015 (zde)

Otakar Kubín: Umírající mladík / 1921 olej na plátně / 146 x 114 cm cena: 5 880 000 Kč / European Arts 31. 5. 2015
9 / Otakar Kubín: Umírající mladík / 1921

olej na plátně / 146 x 114 cm
cena: 5 880 000 Kč / European Arts 31. 5. 2015 (zde)

 Václav Radimský: Kvetoucí sad / 1903 olej na plátně / 63 x 80 cm cena: 5 400 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015
10 / Václav Radimský: Kvetoucí sad / 1903
olej na plátně / 63 x 80 cm
cena: 5 400 000 Kč / Galerie Kodl 24. 5. 2015 (zde a zde)