Top 10 pololetí 2012 v zahraničí

Desítka nejdražších děl světových aukcí v prvním pololetí 2012

Do desítky nejdražších položek prvního pololetí letošního roku se mezi díla poválečného a současného umění propracoval jen Výkřik Edwarda Muncha, který celou hitparádu vede, a jedno plátno Johna Constabla ze sekce starých mistrů. Opakují se dnes již notoricky známá jména stálic jako Mark Rothko, Roy Lichtenstein, Andy Warhol, Francis Bacon nebo Yves Klein. Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.

Komentář k pololetním výsledkům Christie’s a Sotheby’s (zde).

Edvard Munch: Výkřik, 1895

1 / Edvard Munch: Výkřik / 1895
pastel na desce / 79 x 59 cm
cena: 119 922 500 USD / Sotheby´s New York 2. 5. 2012

Jedná se o nejvýše vydražené dílo na aukci. Výkřik tak překonal dva roky starý Picassův rekord zátiší Akt, zelené listy a busta, za nějž majitel zaplatil 106,5 milionu dolarů. Nejdražším dílem vůbec, prodaným mimo aukci, však nadále zůstávají Cézannovi Hráči karet, jejichž prodej byl realizován letos v únoru (odhadovaná cena činí 250 milionů dolarů).

Mark Rothko: Orange, Red, Yellow, 1961

2 / Mark Rothko: Orange, Red, Yellow / 1961
olej na plátně / 236,2 x 206,4 cm
cena: 86 882 500 USD / Christie’s New York 8. 5. 2012

Abstraktní olej se stal nejvýše vydraženým dílem poválečného umění prodaným na aukčním trhu. Tento prodej tak překonal dosavadní nejdražší dílo poválečného umění, Triptych Francise Bacona, za který Roman Abramovič v květnu 2008 zaplatil 86,3 milionu dolarů. Rothko rovněž posunul svůj dosavadní pět let starý rekord za obraz White Centre, který měl hodnotu 72,8 milionu dolarů.

Roy Lichtenstein: Sleeping Girl, 1964

3–4 / Roy Lichtenstein: Sleeping Girl / 1964
olej na plátně / 91,5 x 91,5 cm
cena: 44 882 500 USD / Sotheby’s New York 9. 5. 2012

Lichtenstein utržil svůj nový autorský rekord a překonal tak částku z loňského listopadu, kdy na Newyorské aukci nový majitel zaplatil za plátno I Can See the Whole Room!...and There's Nobody in it! z roku 1961 zaplatil 43,2 milionu dolarů. K rekordní ceně za tento olej nepochybně přispěly dva faktory: skvělá provenience (navrhovatel olej získal již v roce vzniku díla) a skutečnost, že olej byl nabídnut k prodeji vůbec poprvé.

Francis Bacon: Figure Writing Reflected in Mirror / 1976

3–4 / Francis Bacon: Figure Writing Reflected in Mirror / 1976
olej na plátně / 198 x 147 cm

Obraz se na trhu objevil teprve podruhé, a to po pětatřiceti letech. Toto plátno zůstává pátým nejdražším Baconem, hned za díly vydraženými v letech 2007 a 2008, kdy byl trh s uměním na vrcholu.

Andy Warhol: Double Elvis (Ferus Type)

5 / Andy Warhol: Double Elvis (Ferus Type) / 1963

sítotisk, inkoust a sprej na plátně / 207,6 x 121,9 cm
cena: 37 042 500 USD / Sotheby’s New York 9. 5. 2012

Elvis se držel při spodní hranici předaukčního odhadu (30–50 milionu dolarů), který byl tentokrát stanoven v rozpětí dvaceti milionů dolarů. Jde o pátého nejdražšího Warhola prodaného v aukci. Tomuto žebříčku stále vévodí plátno Green Car Crash (Green Burning Car I) s částkou 71,7 milionu dolarů, vydražené v roce 2007.

Joan Miró: Peinture (Étoile bleue) / 1927

6 / Joan Miró: Peinture (Étoile bleue) / 1927
olej na plátně / 115,5 x 89 cm
cena: 36 946 396 USD / Sotheby’s Londýn 19. 6. 2012

Dílo z autorovy nejoceňovanější série „snové malby“. Kupec za něj tentokrát musel zaplatit přibližně dvakrát tolik než v roce 2007, kdy ho na aukci v Paříži pořídil současný navrhovatel. Miró tak překonal svůj dosavadní rekord z letošního února, kdy se Painting-Poem vydražila v londýnské Christie’s za 16,8 milionu liber.

 Yves Klein: Le rose du bleu (RE 22) / 1960

7 / Yves Klein: Le rose du bleu (RE 22) / 1960
reliéf na desce / 199 x 153 x 13 cm
cena: 36 779 111 USD / Christie’s Londýn 27. 6. 2012
Rekordní suma zaplacená za reliéf s mořskými houbami znamená jednak nevyšší částku na aukci zaplacenou za dílo Yvese Kleina, ale současně také i za dílo francouzského poválečného umění.

8 /  Yves Klein: FC 1 (Fire Color 1) / 1962
kombinovaná technika na desce / 141 x 299,5 cm
cena: 36 482 500 USD / Christie’s New York 8. 5. 2012

Velkoformátová práce vytvořená v roce 1962 krátce před Kleinovou smrtí. Nový majitel za obraz zaplatil částku odpovídající spodní hranici předaukčního odhadu, která v květnu sice byla v době dražby rekordní, ale měsíc na to byla FC 1 (Fire Color 1) překonána výše zmiňovanou Le rose du bleu (RE 22).

John Constable: The Lock / 1824

9 / John Constable: The Lock / 1824
olej na plátně / 142,2 x 120,7 cm
cena: 35 210 321 USD / Christie’s Londýn 3. 7. 2012

Obraz s vynikající proveniencí – prakticky od svého vytvoření, tedy téměř 200 let, byl v držení jedné rodiny. V roce 1990 se dostal do sbírky Thyssen-Bornemisza, kdy byl vydražen za tehdy rekordních 10,8 milionu liber a stal se tou dobou nejdražším dílem britského autora prodaným v aukci. Nejdražším starým mistrem prodaným v aukci nadále zůstává Rubensovo Vraždění neviňátek, jež bylo vydraženo v roce 2002 v londýnské Sotheby´s za 49,5 milionu liber.

Francis Bacon: Study for Self-Portrait / 1964

10 / Francis Bacon: Study for Self-Portrait / 1964
olej na plátně / 152,4 x 140 cm
cena: 33 632 135 USD / Christie’s Londýn 27. 6. 2012

Plátno neúspěšně nabízené v Christie’s již v roce 2008 – bohužel bezprostředně po pádu Lehman Brothers. Christie’s tehdy nedodrželi podmínky prodeje a přesto, že byla na dílo sjednaná tzv. garance (třetí strana se zaručí, že do určité částky obraz koupí), obraz zůstal nevydražen. Navrhovatelé se však nakonec s Christie’s domluvili na mimosoudním vyrovnání a na dalším prodeji. Prodej v roce 2012 dopadl úspěšně a potvrdil výsadní postavení Francise Bacona na aukčním trhu.