Text Skřivánek Jan | Datum 14.11.2013
Nejdražší položkou druhé letošní aukce společnosti Orlys Art Auctions, která se uskutečnila v neděli 29. září, se stal obraz Dvě ženy od jednoho z reprezentantů košické moderny, Júlia Jakobyho. Nedatovaný olej na sololitu se prodal s třetinovým nárůstem za 335 tisíc korun. Aukce dohromady vynesla 2 miliony korun (ceny jsou uváděny včetně provize), přičemž kupce našlo 38 procent ze 137 nabízených obrazů a prací na papíře.
Za více než sto tisíc korun se vedle Jakobyho prodaly ještě tři obrazy. Za vyvolávací cenu byly přiklepnuty Žena-vrba od Aléna Diviše (273 tisíc) a Krajina s plachetnicí od dalšího ze slovenských moderních malířů, Mikuláše Alexandra Bazovského (248 tisíc korun). Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o dvojnásobek minimálního podání, se prodala ještě Figura z roku 1951 od Jana Kotíka.
Jádrem nabízeného souboru nicméně bylo bezmála devadesát kreseb a malířských studií na papíře od Pravoslava Kotíka. Prodala se třetina z nich, většina bez výraznějších nárůstů. Nejdražším kusem se stala olejomalba na kartonu Před zrcadlem z roku 1913, kterou nový majitel získal za vyvolávací cenu 87 tisíc korun. Mezi nevydraženými položkami zůstal i jediný nabízený Kotíkův obraz, Červená figura z roku 1960, která byla ke koupi za necelých 150 tisíc korun.
25. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
23. dubna 2024Adolf Loos Apartment and Gallery, 21. 4. 2024
Olej Františka Kupky Početí / Danae překonal historický rekord českých aukcí. Prodal se za 126,5 milionu korun včetně aukční provize, která byla po dohodě s prodávajícím snížena z obvyklých 21 na 10 procent. O necelé tři miliony korun překonal dosava...
21. dubna 202425. dubna 2024
15. září 2017
16. prosince 2013
16. listopadu 2011
21. února 2010