Art+Antiques V Kotíkově společnosti

Orlys Art Auctions 29. 9. 2013

Nejdražší položkou druhé letošní aukce společnosti Orlys Art Auctions, která se uskutečnila v neděli 29. září, se stal obraz Dvě ženy od jednoho z reprezentantů košické moderny, Júlia Jakobyho. Nedatovaný olej na sololitu se prodal s třetinovým nárůstem za 335 tisíc korun. Aukce dohromady vynesla 2 miliony korun (ceny jsou uváděny včetně provize), přičemž kupce našlo 38 procent ze 137 nabízených obrazů a prací na papíře.

Július JakobyJúlius Jakoby: Dvě ženy
olej na sololitu / 40 x 43 cm / cena: 334 800 Kč

Za více než sto tisíc korun se vedle Jakobyho prodaly ještě tři obrazy. Za vyvolávací cenu byly přiklepnuty Žena-vrba od Aléna Diviše (273 tisíc) a Krajina s plachetnicí od dalšího ze slovenských moderních malířů, Mikuláše Alexandra Bazovského (248 tisíc korun). Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o dvojnásobek minimálního podání, se prodala ještě Figura z roku 1951 od Jana Kotíka.

Jan Kotík
Jan Kotík: Figura / 1951
olej na kartonu / 100 x 81 cm
cena: 248 000 Kč

Jádrem nabízeného souboru nicméně bylo bezmála devadesát kreseb a malířských studií na papíře od Pravoslava Kotíka. Prodala se třetina z nich, většina bez výraznějších nárůstů. Nejdražším kusem se stala olejomalba na kartonu Před zrcadlem z roku 1913, kterou nový majitel získal za vyvolávací cenu 87 tisíc korun. Mezi nevydraženými položkami zůstal i jediný nabízený Kotíkův obraz, Červená figura z roku 1960, která byla ke koupi za necelých 150 tisíc korun.