V Kotíkově společnosti

Orlys Art Auctions 29. 9. 2013

Nejdražší položkou druhé letošní aukce společnosti Orlys Art Auctions, která se uskutečnila v neděli 29. září, se stal obraz Dvě ženy od jednoho z reprezentantů košické moderny, Júlia Jakobyho. Nedatovaný olej na sololitu se prodal s třetinovým nárůstem za 335 tisíc korun. Aukce dohromady vynesla 2 miliony korun (ceny jsou uváděny včetně provize), přičemž kupce našlo 38 procent ze 137 nabízených obrazů a prací na papíře.

Július Jakoby
Július Jakoby: Dvě ženy
olej na sololitu / 40 x 43 cm / cena: 334 800 Kč

Za více než sto tisíc korun se vedle Jakobyho prodaly ještě tři obrazy. Za vyvolávací cenu byly přiklepnuty Žena-vrba od Aléna Diviše (273 tisíc) a Krajina s plachetnicí od dalšího ze slovenských moderních malířů, Mikuláše Alexandra Bazovského (248 tisíc korun). Za stejnou částku, v tomto případě však šlo o dvojnásobek minimálního podání, se prodala ještě Figura z roku 1951 od Jana Kotíka.

Jan Kotík

Jan Kotík: Figura / 1951
olej na kartonu / 100 x 81 cm
cena: 248 000 Kč

Jádrem nabízeného souboru nicméně bylo bezmála devadesát kreseb a malířských studií na papíře od Pravoslava Kotíka. Prodala se třetina z nich, většina bez výraznějších nárůstů. Nejdražším kusem se stala olejomalba na kartonu Před zrcadlem z roku 1913, kterou nový majitel získal za vyvolávací cenu 87 tisíc korun. Mezi nevydraženými položkami zůstal i jediný nabízený Kotíkův obraz, Červená figura z roku 1960, která byla ke koupi za necelých 150 tisíc korun.

Kolekce čtrnácti Šímů vynesla přes 36 milionů korun

Kupkova Danae za 126,5 milionu korun překonala Kubištův rekord

21. dubna 2024

Jakoby Július

Koller poprvé za více než milion

15. září 2017

Nejdražší Šíma za pět let

Nejdražší Šíma za pět let

16. prosince 2013

Top 10 Soga

Top 10 Soga

16. listopadu 2011

Kotík Pravoslav

Aspoň Špála

Aspoň Špála

21. února 2010