Velká porce umění

Galerie Kodl a Vltavín 30. 11. 2014

Galerie Kodl a Vltavín draží společně v neděli 30. listopadu na Žofíně celkem 463 položek. V nabídce je grafika, kresba, malba, socha, ale i fotografie, koláž a asambláž. Mezi nimi i výjimečná díla jako Sen, obraz patřící do vrcholné tvorby Toyen, Pištěkův velký formát, který si doma v bytě umístíte, jen když se probouráte k sousedům, nebo práce od Josefa Šímy. Celkem je v katalogu dvacet děl s vyvolávací cenou nad milion korun.

Theodor Pištěk: Racek letící do snu / 1984 / komb. technika / 230 x 320 cm / vyv. cena 2 500 000 Kč
Theodor Pištěk: Racek letící do snu / 1984
komb. technika / 230 x 320 cm / vyv. cena: 2 500 000 Kč

Pod položkou číslo 23 je obří hyperrealistická malba Theodora Pištěka nazvaná Racek letící do snu. Na papíru podlepeném jutou o velikosti více než sedmi čtverečních metrů zobrazil autor šedé Porsche téměř v životní velikosti, nad kterým letí bílá kontura racka. Pištěkovo dílo, prezentované před rokem retrospektivou ve Veletržním paláci Národní galerie, se na aukčním trhu objevuje vzácně a tento malíř jistě právem patří mezi nejdražší žijící autory u nás. Zatím jediným srovnatelným obrazem v aukci bylo v loňském roce plátno Na návštěvě u Harrachů z roku 1977. To se z vyvolávací ceny 1,9 milionu na aukci Galerie Kodl vyšplhalo na 3,24 milionu (dosažené ceny včetně provize).

Toyen: Sen / 1937 / olej na plátně / 81 x 100 cm / vyv. cena 12 000 000 Kč
Toyen: Sen / 1937
olej na plátně /
81 x 100 cm / vyv. cena: 12 000 000 Kč

Olej na plátně o rozměru 81 x 100 cm od Toyen nazvaný Sen a namalovaný v roce 1937 se bude vyvolávat za 12 milionů korun (bez aukční provize) pod číslem 79. Tento obraz, patřící mezi stěžejní díla malířky, by se mohl zařadit hned za dosavadní české aukční maximum Toyen. V aukci Pictury se před pěti lety plátno Spící, vytvořené ve stejném roce jako nabízený obraz, prodalo za 23,3 milionu korun.

V nedělní aukci budou dvě díla Josefa Šímy. Olej na plátně z roku 1966, Metamorfóza IV, začne na 3,9 milionu korun a tuš na papíře Černé slunce z roku 1969 na 380 tisících. Šímovo dílo, které letos připomněla na jaře výstava v Museu Kampa, je sběrateli velmi vyhledávané. Nejdražším obrazem prodaným v české aukci je plátno Léda s labutí. To bylo před šesti lety zakoupeno za 17,3 milionu korun, tedy více než pětinásobek vyvolávací ceny a jen aukční provize zaplacená novým majitelem téměř dosáhla vyvolávací ceny tohoto díla. Dva poválečné obrazy Josefa Šímy se letos prodaly i v aukci Christie’s v Paříži, dohromady za více než 15 milionů korun (zde).

Kamil Lhoták: Z riviéry / 1939 / olej na plátně / 46 x 58 cm / vyv. cena 1 000 000 Kč
Kamil Lhoták:
Z Riviéry / 1939
olej na plátně /
46 x 58 cm / vyv. cena: 1 000 000 Kč

Sběratele zřejmě v nabídce zaujmou také práce Josefa Čapka, především olej Hra, dvě práce Emila Filly, velký olej Samota od Jakuba Schikanedra, Lhotákova Riviéra či Žena před zrcadlem od Františka Janouška namalovaná počátkem čtyřicátých let. V aukci bude například také 14 prací Vlastimila Beneše, osm koláží od Jiřího Koláře nebo dvě práce na papíru od Rolanda Topora, francouzského grafika, literáta a scénáristy animovaného sci-fi Divoká planeta, který se točil v pražském studiu Jiřího Trnky na počátku sedmdesátých let.

Roland Topor: Tělo / komb. technika na papíře / 45 x 41 cm / vyv. cena 11 000 Kč
Roland Topor: Tělo
komb. technika na
papíře / 45 x 41 cm
vyv. cena: 11 000 Kč

Artslimit 24. 3. 2024

Aukční síň Vltavín

Top 10 Oldřicha Blažíčka

Top 10 Oldřicha Blažíčka

19. září 2019

Kresby za miliony a grafiky za statisíce

15. srpna 2018

Drahoš poprvé, podruhé...

Drahoš poprvé, podruhé...

26. července 2017