Malichova třímilionová studie k plzeňskému reliéfu
26. dubna 2024
Text Koucká Tereza | Foto Arthouse Hejtmánek, Federico Bertone | Datum 25.05.2017
Součástí nabídky tradiční červnové zahradní dražby aukčního domu Arthouse Hejtmánek bude tentokrát početný soubor velmi kvalitních sochařských prací různých období i provenience. Ojedinělá jsou především předkládaná díla starého umění, která se v takové kvalitě na domácích aukcích objevují velmi zřídka.
Jedním z nich je zcela jistě terakotové Poprsí Krista, v rámci sochařských položek plastika s nejvyšší vyvolávací cenou, 480 tisíc korun bez provize (všechny vyvolávací ceny jsou v textu nadále uváděny bez provize). Pochází nejspíše z Florencie, katalog upozorňuje na velkou podobnost obličejových typů Krista této plastiky a sousoší Nevěřícího Tomáše z ruky Andrey del Verrocchio ve výklenku exteriéru florentského kostela Orsanmichele. Předpokládá tedy její vznik právě ve Florencii konce 15. století, možná v okruhu Lucy della Robbia, zakladatele rodinné umělecké tradice, kterou proslavily právě detailně zpracované terakotové plastiky.
Stejně jako v minulém roce se v katalogu objevuje i letos pozdně gotická madona. Ta vydražená loni se překvapivě dostala na seznam milionových položek, když několikrát znásobila svou vyvolávací cenu (více zde a zde). Aktuálně nabízená socha má velmi dobře zachovanou původní polychromii a na jejím šatě můžeme pozorovat typickou lámanou draperii příznačnou pro pozdně gotické období. Její vznik můžeme nejspíše klást do středoevropského prostoru.
26. dubna 2024European Arts 28. 4. 2023, Galerie Kodl 26. 5. 2024
24. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 202426. dubna 2024
24. dubna 2024
7. prosince 2022
11. června 2022
17. prosince 2021
24. dubna 2024
8. dubna 2024