Kovařík v elitní společnosti Basquiata nebo Joan Mitchell
9. května 2024
Text Kosař Pavla | Datum 10.10.2012
Andy Warhol (1928 - 1987). Kolem tohoto extravagantního umělce je neustále živo. Buď díky žalobám a soudním sporům týkajícím se autentifikace jeho děl nebo nyní, když Warholova nadace oznámila „výprodej“. Christie`s už v listopadu nabídne přes 350 jeho děl převážně v nižších cenových kategoriích. Na jaře se bude Warhol dražit i po internetu. Aukční dům si od toho slibuje si rozšíření okruhu svých klientů. Čeho se obávají velcí sběratelé a jaký dopad to bude mít na trh s díly tohoto umělce?
Andy Warhol by Jack Mitchell / mezi 1966 - 1977
Kolem The Andy Warhol Foundation for Visual Arts, založené v roce 1987, kdy umělec zemřel, bylo v posledních letech v podstatě neustále. Nejprve přitahovaly pozornost výše zmíněné soudní tahanice. Loni pak vzbudilo u sběratelů velký rozruch oznámení Autentifikační komise Warholovy nadace, že ukončuje svou činnosti (více o nadaci a činnosti autentifikační komise zde).
Celá sbírka Waholovy nadace činí něco kolem 350 maleb a několik tisíc tisků, kreseb a fotografií. Celkové jmění nadace se v současnosti odhaduje na 100 milionů dolarů, což s přihlédnutím k obchodům, které obvykle probíhají na newyorských večerních aukcích, není nijak závratné. Je to například stejná částka, kterou na privátním trhu zaplatil sběratel v roce 2009 za jediné umělcovo dílo Eight Elvises. Nejdražší Warholovo dílo prodané v aukci, dvoumetrové malba Green Car Crash (Green Burning Car I) pro zajímavost vyšla v roce 2007 na 71,7 miliónů dolarů.
Andy Warhol: Eight Elvises / 1963 / malba na sítotisku /
v listopadu 2009 prodána na privátním trhu za 100 000 000 USD
Nadace bude inventář nabízet prostřednictvím aukčního domu Christie´s, respektive jeho newyorské pobočky. První série tří dražeb proběhne už 12. listopadu. Nabídne více než 350 fotogragií, maleb, prací na papíře a tisků. Cenové odhady se pohybují mezi 2,5 tísíce do 1,5 miliónu dolarů. Nejdražšími položkami jsou horizontální plátno v černobílé Three Targets a plátno zobrazující ohrožený druh motýla Ohrožený druh: San Francisco Silverspot (obojí předaukční odhad 1 - 1,5 milionu dolarů). V nabídce však vesměs převažují díla cenově se pohybující v řádu tisíců a desetitisíců dolarů.
Nabízený objem díla by pro jiného autora mohl znamenat zásadní převrácení situace na trhu. Ovšem u Warhola, který mívá v aukcích kolem 200 položek ročně, by to fatální důsledky mít nemělo. Dle odborníků jen jeho privátní prodeje za poslední rok činily s přehledem 0,5 miliardy dolarů. Když pak připočítáme i aukční výsledky s 346 miliony dolarů – ročně se můžeme dostat skoro k jedné miliardě. Nabídka děl v hodnotě 100 milionů dolarů tak činí “pouhých“ 10% z Warholových ročních obchodů.
Andy Warhol: Ohrožené druhy: San Francisco Silverspot / 1983 /
syntetický polymer a sítotisk na plátně /
předaukční odhad: 1 000 000 – 1 500 000 USD
Mezi hlavních pár hráčů, kteří kontrolují Warholův trh, patří i rodina Alberta Mugrabiho, která vlastní na 800 děl. V rozhovorech Mugrabi uvádí, že dokonce s dalšími galeristy nadaci nabízeli odkoupení kompletního inventáře, nicméně byli odmítnuti. Mugrabi tento krok nadace považuje za nezodpovědný a obává se, že náhlá nabídka trh zahltí a Warholovu „značku“ tak rozmělní. I když sám uznává, určitě s úlevou, že rozhodně nebudou nijak dotčeny prodeje milionových položek, neboť díla z Warholovy nadace spadají převážně do nižší cenové kategorie. Na druhé straně, o to širší spektrum sběratelů bude sbírkou zřejmě osloveno. Výhodou této nabídky je její jasný původ a současně ověřená autenticita. Navíc řada děl v majetku Warholovy nadace nebyla na veřejnosti k vidění, a tudíž mají jistý punc neokoukanosti. Jistě není třeba vysvětlovat, že rovnice nejdražší = nejcennější, neplatí bezezbytku. Velký zájem určitě vzbudí Warholovy černobílé Polaroidy, které se pohybuji „jen“ v tisících dolarů.
Andy Warhol: Three Targets / kolem 1985-86 / syntetický polymer a sítotisk na plátně /
Pravda je, že i přes všechna ujišťování nadace i aukčního domu každý odhadce („art appraiser“), který by dostal zakázku ocenění prodeje tak velkého množství děl jednoho umělce v tak krátkém časovém rozmezí, by musel při oceňování tato fakta zohlednit a uplatnit tzv. „blockage discount“, tedy něco jako „množstevní slevu“ a ceny děl tak procentuálně snížit.
Po newyorské aukci Christie´s 12. listopadu pak bude v únoru následovat série online aukcí. Tato platforma se Christie´s osvědčila už v loňském roce, kdy stejným způsobem nabídli část pozůstalosti Elizabeth Taylor. Současně jim přinesla velký okruh nových zájemců a dražitelů z celého světa, což si slibují i u této akce. Tím se rozšíří nejen okruh dražitelů Christie´s, ale současně i sběratelů Warhola, kteří pak v důsledku situaci na trhu mohou napomoci tím, že budou jeho díla nadále kupovat a sbírat. Christie´s na obhajobu tohoto postupu připomíná situaci v roce 2006, kdy byla nabízena pozůstalost amerického minimalisty Donalda Judda (1928 - 1994) a kdy sběratelé měli stejné obavy o oslabení trhu. Tento krok přitom naopak Juddův trh posílil.
Nadace prodej realizuje za účelem získání požadovaných finančních prostředků, které chce následně využít k rozvoji badatelské činnosti a prostřednictvím grantů přerozdělit dál.
Andy Warhol: Liza Minelli / 1977 / fotografie - Polacolor Type 108
předaukční odhad: 15 000 - 20 000 USD
Výběr z květnové nabídky u newyorských aukčních síní, 13. – 16. 5. 2024
9. května 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň, 24. 4. 2024
25. dubna 2024Auktionshaus im Kinsky, Vídeň 24. 4. 2024
19. dubna 20249. května 2024
9. května 2024
26. května 2016
19. května 2016
20. března 2016