Z aukce Kodl / Vltavín vybírá... Magdalena Juříková

Galerie Kodl / Vltavín 1. 12. 2013

Na výběr a cenný komentář k prosincové společné aukci galerií Kodl a Vltavín si pro nás udělala čas ředitelka Galerie hlavního města Prahy, Magdalena Juříková.

Jindřich Štyrský: Akvárium / 1927 / olej na plátně / 61 x 91 cm /  vyvolávací cena 5 500 000 Kč / Galerie Kodl

Prosincový aukční den Galerie Kodl a Vltavínu má bohaté „menu“. Z hlediska významu je vrcholnou sběratelskou příležitostí dílo Jindřicha Štyrského Akvárium, které se objevilo nečekaně z „útrob“ dosud neznámé soukromé sbírky a představuje obdivuhodný soubor experimentálních postupů, které charakterizují Štýrského artificiální éru. Vytříbená technika - a na rozdíl od jiných děl té doby - také neobyčejná prostorová hloubka kompozice, prosvětlená pastelová barevnost plátna, bohatý rejstřík tvarů a desénů, to vše je tu předvedeno v dokonalé syntéze a harmonii.

Emil Filla: Zátiší s kartou a dýmkou / 1914 /olej na dřevě / 24 x 33 cm / vyvolávací cena 5 500 000 Kč / Galerie Kodl

Z děl meziválečné avantgardy rozhodně zaujme drobný, ale vycizelovaný olej na dřevě Zátiší s kartou a dýmkou Emila Filly. Jednotlivé prostorové plány kubistické kompozice jsou jasně a přehledně formulovány, čisté linie a tlumená barevnost, jednoduché šrafované stínování, akcent světlomodré plochy, to vše činí z tohoto díla výsostnou a ryzí ukázku analytické fáze kubismu a zaujme zejména rafinovanou prostotou výtvarných prostředků, které jsou vtipně zarámovány do iluzivního zdobného rámu.

Rudolf Kremlička: Toaleta / 1924 / olej na plátně / 44,5 x 30 cm /  vyvolávací cena 1 500 000 Kč / Galerie Kodl

Další drobným skvostem je Kremličkova Toaleta, opět formátem nevelké, leč vitálně a s koloristickou vášní koncipované dílo, další vynikající článek do řady jeho typických toalet s neodolatelnou atmosférou bezprostřednosti. Volně a s důrazem modelované tělesné objemy na pozadí intenzivních a kontrastních barevných hmot působí navzdory značné míře expresivity poeticky a intimně.

Antonín Hudeček: Sběračka klásků / 90. léta 19. stol. / olej na plátně / 75 x 105 cm / vyvolávací cena 1 000 000 Kč / Galerie Kodl

Symbolistní plátno Antonína Hudečka Sběračka klásků zachycuje podvečerní krajinu po žních. Je mistrovským ztvárněním atmosférických a světelných jevů provázejících západ slunce na vrcholu léta. Pozornost věnovaná celkovému rámci scény a široký, až monumentální záběr jednotlivých prostorových plánů krajiny předznamenávají malířovo další směřování, které se utvrdilo za jeho pobytů na Okoři, kdy se začal zabývat výhradně krajinou a jejím výrazovým potenciálem.

Ota Bubeníček: Na louce u řeky / 1920 / olej na lepence / 66 x 50 cm / vyvolávací cena 250 000 Kč / Vltavín

Vynikající dílem je na aukci zastoupen také Ota Bubeníček. Obraz Na louce u řeky je přímočarým a prostým zpodobením všech senzuálních hodnot volné přírody. Jeho jednoznačnost zasáhne každého, kdo nepohrdne přirozenou a nestylizovanou krásou krajiny. Kosárkova Horská krajina s vodopádem představuje další z mimořádných vrcholů této aukce. Dílo, které s typickou romantickou nadsázkou heroizuje přírodu a její živly, zde v jednom z nejemotivnějších příkladů.

Jiří John: Ateliér / 1961 / olej na plátně / 110 x 90 cm / vyvolávací cena 120 000 Kč / Galerie Kodl

Z poválečné éry se v aukci nabízí pozoruhodné dílo Jiřího Johna Ateliér, které odzbrojuje reduktivní formou a ukázněnou kompozicí, zvláštním „industriálním“ koloritem, který má ještě podtrhnout strohost malířova jazyka. Navzdory funkčně volené barevnosti a strohé ústrojnosti tvarů působí interiér ryze autenticky a dojemně blízce. Dílo patří k poměrně málo publikované etapě Johnovy práce, kdy se zabýval podobně intimními a zcela prostými náměty z prostředí, které jej obklopovalo (zátiší a pohledy do ateliéru).

Jaroslav Vožniak: Ikona č. 24: Simone Signoret / olej na dřevě / 80,6 x 60,5 cm / vyvolávací cena 90 000 Kč / Galerie Kodl

Jaroslav Vožniak bývá obvykle na aukcích zastoupen méně či více zajímavými drippingovými malbami. Tentokrát se zde nabízí vynikající ukázka z původně „zakázkového“ cyklu určeného k prezentaci jablonecké bižuterie na Libereckých výstavních trzích. K tomuto účelu vznikla řada ikon - portrétů předních filmových hvězd (Marylin Monroe, Brigitte Bardot, Virna Lisi, Claudia Cardinale, Sophia Loren atd.), které instalovány v dramatickém osvětlení a scenérii ověnčili luxusními náhrdelníky. Z hlubin času se tu a tam vynoří některá z ikon této impozantní show, v tomto případě Simone Signoret. Obraz je dokladem toho, jak se tehdejší „propagační instrument“ může stát dnešní ozdobou aukce.