Zopakuje Ajvazovskij předchozí úspěchy ruského malířství?

Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Největším a současně jedním z nejdražších obrazů podzimních aukcí bude více než dvoumetrové plátno Ivana Konstantinoviče Ajvazovského Bouře na moři. Obraz ze soukromé pražské sbírky bude startovat na 11 milionech korun (bez 24% provize).

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Po bouři, 1889,
olej na plátně, 140 × 215 cm,
vyvolávací cena: 11 000 000 Kč (+24% provize), Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

I když se ruští autoři na českých aukcích objevují poměrně pravidelně, pro Ajvazovského půjde do značné míry o premiéru. Českými akcemi dosud prošly jen tři jeho obrazy, ani jeden se však neprodal. Na světových aukcích je Ajvazovskij stalicí. Jen letos bylo na zahraničních aukcích draženo patnáct jeho pláten, přičemž dvě třetiny z nich našly kupce.

Ajvazovskij už od doby studia přitahoval pozornost schopností vytvářet přesvědčivou iluzi vodního živlu, vzdušnosti a světla. Přineslo mu to nejen slávu a úspěch, ale také bohatství, významné společenské postavení a vysoké pocty. Byl jmenován oficiálním malířem ruského vojenského námořnictva, malířem geografické společnosti a profesorem petrohradské Akademie umění. Hodně též cestoval po světě a vystavoval.

Uvádí se, že za svůj život namaloval více než 6 tisíc obrazů. Pracoval rychle, alla prima a většinou zpaměti. Spíše než chronologicky lze jeho tvorbu rozčlenit typologicky podle témat, přičemž dramatické scény bouřlivého moře patří k nejpůsobivějším. V nabízeném obraze autor zredukoval použité motivy pouze na dynamiku mořských vln a oblohu ztemnělou bouřkovými mraky. Pointu, nenápadně skrytou ve středním plánu, pak tvoří parník těžce zápasící s vodním živlem.

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Ztroskotání u černomořského pobřeží, 1887
Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Ztroskotání u černomořského pobřeží, 1887,
olej na plátně, 137 x 234 cm,
cena: 1 650 500 GBP, Sothebys 2. 6. 2014

Nejdražším dílem z této námětové podkategorie je obraz Ztroskotání u černomořského pobřeží, který má skoro stejný formát jako nyní nabízené plátno. Před třemi lety se v Londýně prodal za 1,65 milionu liber, což při přepočtu tehdejším kurzem vychází na více než 55 milionů korun.

Obraz je opatřen nejen posudkem odbornice na ruské malířství Anny Janištinové, která léta působila v Národní galerii, ale také dobrozdáním V. V. Štecha ze 30. let. Zmíněn a reprodukován je také v knize V. Fialy Russkaja živopis v sobranijach Čechoslovakii, která vyšla v roce 1974 v tehdejším Leningradu.

Konstantin Makovskij: Podobizna mladé Římanky
Konstantin Makovskij: Mladá Římanka, konec 19. stol.
olej na dřevě, 55,5 x 43,5 cm,
vyvolávací cena: 400 000 Kč (+ 24% provize),

Nejdražším dílem ruského umění prodaným na českých aukcích je krajina Letní den (Ochotino) od Konstantina Korovina. Toto metrové plátno z roku 1916 se před pěti lety prodalo v Dorotheu za 11,6 milionu korun. Na druhé příčce figurje akt od Konstantina Makovského vydražený stejnou aukční síní o rok později za 10,2 milionu korun.

Konstantin Korovin: Noční boulevard v Paříži, 1933,
olej na dřevě, 31,5 x 39 cm,
vyvolávací cena: 340 000 Kč (+ 24% provize),

Díla obou jmenovaných budou rovněž součástí nadcházející aukce Arthouse Hejtmánek. Od Konstantina Makovského bude dražen dívčí portét Podobizna mladé Římanky, nedatovaná olejomalba na dřevě z konce 19. století. Dražba obrazu bude startovat na částce 400 tisíc korun. Od Konstantina Korovina to pak bude opakovaně nabízený obraz Noční boulevard v Paříži z roku 1933, jehož vyvolávací cena je stanovena na 340 tisíc korun.