Říjen 2019 1293

Akty podle Karse

1. Art Consulting 19. 10. a Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019

Jiří Kars není malířem, který by se na domácím trhu dal koupit každou chvíli. Jeho díla se často na aukcích točí a prodávají se opakovaně. To není případ aktu, který se v sobotu objeví v dražbě u 1. Art Consulting, ani bronzové plastiky, jež o den později nabídne Adolf Loos Apartment and Gallery.

Jiří Kars: Cimaise I / Ležící akt (Nue couché), 1924  olej na plátně, 56 x 74 cm vyvolávací cena: 1 100 000 Kč (+ složená provize ve výši 20 a 18%) 1. Art Consulting 19. 10. 2019

Jiří Kars: Cimaise I / Ležící akt (Nue couché), 1924
olej na plátně, 56 x 74 cm
vyvolávací cena: 1 100 000 Kč (+ složená provize ve výši 20 a 18 %)
1. Art Consulting 19. 10. 2019

Díky dlouhodobému působení Jiřího Karse ve Francii se jeho reprezentativní díla na domácím trhu neobjevují příliš často. Nyní nabízené plátno středního formátu v aukci 1. Art Consulting pochází z roku 1924, kdy se Kars zařadil do širokého proudu poválečného neoklasicismu. V sobotu dražený Ležící akt je krásným dokladem tohoto výtvarného směřování, ke kterému se pomalu přikláněl již od konce první světové války.

Obraz je signován v levém dolním rohu, na rubu pak je rukou autora připsán název díla Cimaise I. Je také opatřen štítkem s popisem z roku 1924, kdy byl vystavován v rámci každoroční výstavy umění s názvem Salon des Tuileries v Paříži. Vyvolávací cena oleje je stanovena na 1,1 milionu korun bez provize, což reflektuje poslední vývoj cen Karsových děl nejen na domácím trhu. Tento rok jsme byli totiž svědky nového umělcova cenového maxima v zahraniční aukci (více zde).

Jiří Kars: Ležící dívka
bronz, mramorová plinta, 18 x 33,5 x 14 cm
vyvolávací cena: 90 000 Kč (+ 21% provize)
Adolf Loos Apartment and Gallery 20. 10. 2019

Drobné plastiky a reliéfy byly v tvorbě Jiřího Karse spíše okrajovou záležitostí. Vůbec poprvé se nyní jedna z nich objevuje na domácím trhu, v nadcházející aukci Adolf Loos Apartment and Gallery. Bronz Ležící dívka byl podle údajů aukční síně odlit ve slévárně Valsuani v počtu deseti kusů, o čemž svědčí číslování na plintě. Tento odlitek by měl být pátým z nich, jeho autenticitu potvrdil Jiří Šetlík.

Vyobrazení plastiky najdeme ve francouzské monografii umělce od Josepha Jolinona z konce 50. let. Ten ji datuje do roku 1944, tedy závěrečného umělcova tvůrčího období. Jiří Kars spáchal nejspíše pod vlivem tísnivých válečných událostí na počátku února 1945 v Ženevě sebevraždu. Kromě této plastiky se bude ve stejné aukci dražit ještě umělcova kresebná studie aktu s názvem Dívka a také další figurální práce, malba Sedící dívka z konce 30. let.

Jiří Kars: Toaleta, kol. 1928  olej na plátně, 64,5 x 54 cm cena: 2 321 000 Kč  1. Art Consulting 21. 10. 2019

Jiří Kars: Toaleta, kol. 1928
olej na plátně, 64,5 x 54 cm
cena: 2 321 000 Kč, 1. Art Consulting 21. 10. 2018

Práce Jiřího Karse se na domácím trhu těší zájmu sběratelů a dražené položky často dosahují vysokých navýšení oproti vyvolávacím cenám. Stejně tak tomu bylo i u obrazu Toaleta restituovaného z Krajské galerie Olomouc (dnešní Muzeum umění Olomouc), vícekrát vystavovaného a publikovaného aktu, který se před rokem objevil taktéž v aukci 1. Art Consulting. Vystoupal ze 408 tisíc až na 2,32 milionu korun.

Podobně dopadla i dražba malby ležícího aktu v letošní květnové aukci Galerie Kodl. Akt z přibližně stejné doby, přelomu 20. a 30. let, startoval na částce 420 tisíc korun, překonal ji však více než čtyřnásobně. Konečná suma 1,8 milionu korun je třetí nejvyšší cenou u nás vydanou za Karsovo dílo. Nejdražší prací je pak malba V Lisabonu vydražená u 1. Art Consulting v únoru roku 2015 za 3,78 milionu korun.

Milionovou hranici překročilo od roku 2012 v místních aukcích celkem osm Karsových maleb.