ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Amsterdamský motiv Josefa Multruse

Dorotheum 24. 5. 2014

V záplavě nabídky vrcholící aukční sezony bychom rádi upozornili na díla dostupná širokému sběratelskému publiku, která nebývají zmiňována tak často jako milionové položky z obálek aukčních katalogů. Tentokrát jsme vybrali dílo Josefa Multruse reprezentované drobnou malbou, přenášející diváka do atmosféry nizozemského města z doby před poslední velkou válkou.

Josef Multrus: Motiv z Amsterdamu /olej na plátně na kartonu /25 x 34 cm /vyvol. cena 26 000 Kč /Dorotheum Praha 24. 5. 2014

 

Olejomalba kabinetního formátu zachycuje ve vyvážené kompozici pastelových barev pohled do vodního kanálu se čluny nakládanými z přístavního mola. Diagonála tvořená perspektivní zkratkou zakotvených plavidel vede divákův pohled k emblematické siluetě sklápěcího mostu v pozadí. Výsledný dojem dotváří městská zástavba tvořená shlukem domů převýšených mohutnou chrámovou stavbou. Protipól k postavám dělníků pracujících na molu tvoří hlouček hochů v pravém rohu, oblečených do bílých košilí a vycházkových šatů. Obraz zachycuje reálný pohled na baziliku sv. Mikuláše (St. Nicolaaskerk) v Amsterdamu spolu s nábřežím, kterým dnes probíhá třída prince Jindřicha (Prins Hendrikkade).

V posledních letech prošlo českým aukčním trhem více než 160 Multrusových maleb. Pestrost této přehlídky dokumentuje námětovou šíři, které se malíř věnoval. Jsou zde zastoupena téměř všechna tradiční malířská témata: krajiny, pohledy do městských intravilánů, květinová zátiší, figurální scény, nebo portréty. Většina prací věnovaných krajině, či městu je lokalizována do domácího prostředí. Výjimkou je několik málo maleb z italské cesty. Uvedený obraz je tak prvním autorovým dílem na trhu s holandským námětem. Prodejní cena jednotlivých pláten se pohybuje většinou v řádu desítek tisíc korun. Nejvýše draženou položkou se stal rozměrný pohled na zahrádku Restaurace U stromu na Olšanech v Praze, která byla prodána 228 tisíc korun.

Josef Multrus: Restaurace U stromu na Olšanech v Praze / 1933 / olej na plátně / 77 x 110 cm / 228 000 Kč / 1. Art Consulting 7. 12. 2012

 

Obraz je součástí nabídky nadcházející aukce pražského Dorothea, kde byla jeho vyvolávací cena stanovena na 26 tisíc korun bez aukční provize.
 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...