ART+, vše o trhu s uměním
Únor 2023 1744 

Drtikol v Hollywoodu

Fotografická sbírka Richarda Gerea

Hollywoodský herec Richard Gere minulý týden prostřednictvím společnosti Christie's prodával svou sbírku fotografií. Nejdražší položkou aukce se stal slavný snímek Františka Drtikola Temné vlny, který se prodal s výrazným nárůstem za téměř 8 milionů korun.

František Drtikol: Temné vlny
František Drtikol: Temné vlny, 1926, pigmentový tisk na desce, 18,4 x 27,9 cm,
cena: 352 800 USD, Christie's New York 7. 4. 2022

 

 

Předaukční odhad počítal s částkou 100 až 150 tisíc dolarů, cena včetně provize nakonec vystoupala na 352,8 tisíc dolarů. V přepočtu tedy na 7,94 milionu korun, což je o 1,5 milionu korun víc než byl Drtikolův dosavadní, patnáct let starý aukční rekord. Dosažená cena je současně nejvyšší aukční cenou za českou fotografii. Předchozí maximum, které drželo jedno ze zátiší Josefa Sudka ze začátku 50. let, bylo o půl milionu korun nižší a vydrželo dvanáct let (více zde).

O jak velké překvapení šlo, výmluvně ilustruje, že v předaukční tiskové zprávě není Drtikol mezi highlighty aukce vůbec zmíněn. Za více než sto tisíc dolarů byl některý z jeho snímků naposled dražen před devíti lety. Nutno však dodat, že Temné vlny jsou vůbec nejslavnější Drtikolovou fotografií a podle dostupných informací se toto dílo v aukci dosud neobjevilo. Již v roce 2010 nicméně byla stranově obrácená varianta berlínskou galerií Kicken nabízena za 400 tisíc eur, v přepočtu tedy za 10,3 milionu korun (více zde).
 

František Drtikol: Temné vlny
František Drtikol: Temné vlny, želatinovo stříbrný tisk, 13,7 x 28 cm,
cena: 400 000 EUR, Kicken Galerie, Berlín, červen 2010

 

 

Richard Gere fotografii získal v roce 1998 prostřednictvím losangelské Fahey Klein Gallery. Kolik autorských zvětšenin této fotografie existuje, není známo. Pražské Uměleckoprůmyslové museum, které opatruje umělcovu pozůstalost, jich má samo víc jak deset (více zde). Liší se hlavně stranovou orientací a počtem zobrazených vln.

Aukce probíhala výhradně online a bylo na ní nabízeno 140 snímků, které se dohromady prodaly za 2,4 milionu dolarů. Gereův sběratelský zájem odstartovalo přátelství s módním fotografem Herbem Rittsem v 70. letech. Vedle Temných vln dosály nejvyšších cen práce Alfreda Stieglitze a Edwarda Westona.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...