Dvakrát Šafařík

Galerie Kodl 24. 5. 2015, Arthouse Hejtmánek 28. 5. 2015

Na květnových aukcích budou nabízena hned dvě plátna Jana Šafaříka – teprve pomalu znovuobjevovaného "českého Pařížana", jehož oleje jsou na trhu extrémně vzácné. Přestože českými aukcemi za posledních deset let prošla sotva dvacítka jeho děl, s realizovanou cenou 2,2 milionu korun patří mezi nejdražší autory přelomu 19. a 20. století.

Jan Šafařík: Bal Tabarin v Paříži / olej na plátně / 65 x 81 cm / vyv. cena 1 000 000 Kč
Jan Šafařík:
Bal Tabarin v Paříži
olej na plátně /
65 x 81 cm / vyv.
cena: 1 000 000 Kč /
Galerie Kodl
24. 5. 2015

Jan Šafařík byl po krátkých studiích na pražské akademii odvelen do Bosny, odkud v roce 1908 dezertoval a dramatickou cestu zaznamenával ve svých dílech. Hned následující rok doputoval až do Paříže, kde se usadil a kde se mu dostalo veřejného uznání. V letech 1909 až 1914 čtyřikrát vystavoval na proslulém pařížském Salonu, o jeho dalších osudech po roce 1914 však není nic známo.

Olejomalba Bal Tabarin v Paříži, kterou do své květnové aukce zařadila Galerie Kodl, pochází právě z jeho pařížského pobytu. Rušné scéně z oblíbeného nočního klubu vévodí kužel světla reflektoru dopadající na skupinu tanečnic. Diváci postávají nebo sedí u stolků kolem parketu a jejich švitoření doplňuje živou atmosféru obrazu. Dražba bude v neděli 24. května startovat na rovném milionu korun (bez aukční provize).

Jan Šafařík: Karneval v Paříži

olej na plátně / 24,5 x 40 cm
vyv. cena: 240 000 Kč /
Arthouse Hejtmánek 28. 5. 2015

Paříž zachycuje i druhý nabízený obraz, který bude jen o pár dní později dražit společnosti Arthouse Hejtmánek. Jde o elegantní pouliční scénu komorního formátu, která svým pojetím plně koresponduje se soudobým francouzským malířstvím. Obraz nazvaný Karneval v Paříži bude na aukci konané ve čtvrtek 28. května startovat na 240 tisících korun (bez aukční provize).

Dosavadní Šafaříkův aukční rekord loni stanovil opakovaný prodej obrazu Divadlo Sarah Bernardt. Ten výmluvně ilustruje, jak v posledních letech stoupla Šafaříkova hodnota, potažmo zájem o díla z doby kolem roku 1900. Loni v říjnu cena malby u aukčního domu European Arts vystoupala z 1,44 na více než 2,2 milionu korun. V roce 2008, kdy byl obraz nabízen poprvé, se u Meissner-Neumann prodal za 1,3 milionu korun, přičemž jeho dražba tehdy začínala na pouhých 96 tisících korun.

Jan Šafařík: Divadlo Sarah Bernardt / olej na plátně / 81 x 130 cm / European Arts 26. 10. 2014 / 2 220 000 Kč

Jan Šafařík: Divadlo Sarah Bernardt / olej na plátně / 81 x 130 cm
cena: 2 220 000 Kč / European Arts 26. 10. 2014

Artslimit 24. 3. 2024

Šafařík Jan

Drahý Kubišta, rekordní Bauch a nejen oni

23. listopadu 2020