Galerijní Eva Kmentová online
21. března 2024
Text Dvořáková Valérie | Datum 17.05.2015
Na květnových aukcích budou nabízena hned dvě plátna Jana Šafaříka – teprve pomalu znovuobjevovaného "českého Pařížana", jehož oleje jsou na trhu extrémně vzácné. Přestože českými aukcemi za posledních deset let prošla sotva dvacítka jeho děl, s realizovanou cenou 2,2 milionu korun patří mezi nejdražší autory přelomu 19. a 20. století.
Jan Šafařík byl po krátkých studiích na pražské akademii odvelen do Bosny, odkud v roce 1908 dezertoval a dramatickou cestu zaznamenával ve svých dílech. Hned následující rok doputoval až do Paříže, kde se usadil a kde se mu dostalo veřejného uznání. V letech 1909 až 1914 čtyřikrát vystavoval na proslulém pařížském Salonu, o jeho dalších osudech po roce 1914 však není nic známo.
Olejomalba Bal Tabarin v Paříži, kterou do své květnové aukce zařadila Galerie Kodl, pochází právě z jeho pařížského pobytu. Rušné scéně z oblíbeného nočního klubu vévodí kužel světla reflektoru dopadající na skupinu tanečnic. Diváci postávají nebo sedí u stolků kolem parketu a jejich švitoření doplňuje živou atmosféru obrazu. Dražba bude v neděli 24. května startovat na rovném milionu korun (bez aukční provize).
Paříž zachycuje i druhý nabízený obraz, který bude jen o pár dní později dražit společnosti Arthouse Hejtmánek. Jde o elegantní pouliční scénu komorního formátu, která svým pojetím plně koresponduje se soudobým francouzským malířstvím. Obraz nazvaný Karneval v Paříži bude na aukci konané ve čtvrtek 28. května startovat na 240 tisících korun (bez aukční provize).
Dosavadní Šafaříkův aukční rekord loni stanovil opakovaný prodej obrazu Divadlo Sarah Bernardt. Ten výmluvně ilustruje, jak v posledních letech stoupla Šafaříkova hodnota, potažmo zájem o díla z doby kolem roku 1900. Loni v říjnu cena malby u aukčního domu European Arts vystoupala z 1,44 na více než 2,2 milionu korun. V roce 2008, kdy byl obraz nabízen poprvé, se u Meissner-Neumann prodal za 1,3 milionu korun, přičemž jeho dražba tehdy začínala na pouhých 96 tisících korun.
Jan Šafařík: Divadlo Sarah Bernardt / olej na plátně / 81 x 130 cm
cena: 2 220 000 Kč / European Arts 26. 10. 2014
Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.
21. března 2024Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...
15. března 2024Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...
5. března 202421. března 2024
15. března 2024
5. března 2024
23. listopadu 2020
18. června 2021
1. června 2021
18. prosince 2020