ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Gotická přilba v aukci

Antikvity 25. 11. 2013

Na listopadové aukci domu Antikvity Praha bude k mání unikátní gotická přilba ze 14. století, takzvaný bascinet. Historický artefakt v nezvykle dobrém stavu začíná dražbu na necelém čtvrt milionu korun. Podobná se přitom před časem objevila i na sousedním, německém trhu.


Bascinet / Severní Itálie / kolem 1340 / železný zvon / výška 26 cm

 

Antikvity Praha mají svou podzimní aukci již tradičně rozdělenou do dvou částí, z nichž jedna je zaměřená na technické památky a zbraně, druhá je orientovaná na evropské a asijské umělecké předměty. Z kulturně-historického hlediska je do aukce zařazena celá řada pozoruhodných exemplářů, kterých tento akční dům nabízí značné množství, a to v zajímavé kvalitě. Jde především o unikátní pozdně gotickou přilbu, takzvaný bascinet. Jedná se o ranou formu lehké otevřené evropské přilby z první poloviny 14. století.

"Ve stavu, ve kterém je zachována, je to část zbroje málokdy vídaná, ba prakticky nevídaná. Železný zvon přilby je vykován z jednoho kusu. Po obvodu dolního okraje se nachází dvě řady otvorů - horní pro upevnění čalounické výstelky, dolní řada otvorů slouží k upevnění takzvaného kroužkového krytu," uvádí k položce Pavel Pochop ze síně Antikvity.

Přilba pochází ze Severní Itálie, kolem 1340. Jak uvádí v popisce aukčního katalogu Jan Šach z Vojenského historického ústavu, velmi podobný kus byl přitom dražen na 51. aukci aukční síně Hermann-Historica v Mnichově v říjnu 2006. "Přestože se nacházel v nesrovnatelně horším stavu, docílil na sále částky 8 500 Euro. Zcela nedávno se u stejného domu dražil také fragment poněkud mladší přilby stejného typu. Prodal se za vyvolávací cenu 12000 Euro, s provizí tedy přibližně 400 tisíc korun", dodává Pochop.

V případě přilby nabízené u Antikvity je vyvolávací cena stanovena na částku 228 tisíc korun. U všech zmiňovaných přileb lze povšimnout drobných rozdílů v počtu, velikosti i tvaru otvorů v dolní části. Ze srovnání vyplývá, že ne všechny byly opatřeny výstelkou a kroužkovým závěsem a existovaly tedy patrně v řadě různých variant. V případě přilby dražené v aukční síni Antikvity, se nepochybně jedná o artefakt, který by byl ozdobou nejedné světové kolekce zaměřeně na zbraně a militária.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...