ART+, vše o trhu s uměním
Prosinec 2022 1813 

Hledá se Vlasta Vostřebalová Fischerová

Další z meziválečných malířek na výstavě a uměleckém trhu

Moravská galerie chystá na podzim letošního roku objevnou výstavu další z ženských autorek první republiky. Dílo Vlasty Vostřebalové Fischerové (1898-1963), spolužačky dnes známé Milady Marešové, je považováno za jeden z nejosobitějších projevů sociálního umění 20. a 30. let. Na trhu jsou její díla v podstatě nedostupná. Pro nadcházející retrospektivu se hledá trojice nezvěstných obrazů.

Vlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních / 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / sbírka Galerie výtvarného umění v Chebu Vlasta Vostřebová Fischerová: Ženy v lázních / kol. 1925 / olej na plátně / 48,5 x 58,5 cm / sbírka Galerie výtvarného umění v Chebu

 

Vlasta Vostřebalová Fischerová (1898-1963), spolužačka dnes známé Milady Marešové, byla jednou z prvních umělkyň, kterým v roce 1918 v nově založeném Československu bylo umožněno studovat na vysoké umělecké škole. Poprvé společně vystavovaly v Topičově salonu roku 1925. Více k životu a dílu umělkyně, další ukázky z tvorby zde.

Na aukčním uměleckém trhu se dílo Vlasty Vostřebalové Fischerové objevilo zcela náhodou a snad vůbec poprvé až v roce 2010. Tehdy internetová aukční galerie Art Bohemia prodala malbu Dům u Štupartů, Kampa (patrně kolem roku 1923) za cenu 78 tisíc korun. Další případné aukční prodeje této autorky nejsou příliš pravděpodobné. Databáze ART+ pro zajímavost neregistruje ani jediný. V budoucnu by se tak na aukčním trhu mohla znovu objevit pouze díla, které prodala sama umělkyně v rámci výstav v roce 1925 a 1934. Syn autorky se totiž po její smrti z propagačních důvodů zaměřil pouze na prodej veřejným institucím.

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Kůň od cirkusu / 1932 / dílo dnes nezvěstnéVlasta Vostřebalová Fischerová: Kůň od cirkusu / 1932 / dílo dnes nezvěstné

 

Z institucionálních akvizic by se skrze aukční trh mohla objevit pravděpodobně jen díla, které před revolucí vlastnila dnes již zaniklá Galerie Sdruženého klubu pracujících v Boskovicích (v rodišti umělkyně). Právě ta jsou nyní hledána pro nadcházející retrospektivní výstavu v Moravské galerii v Brně, připravovanou týmem kurátorek Martinou Pachmanovou a Michalou Frank Barnovou, na podzim letošního roku. Jde jmenovitě o olejomalby: Helča (1922), dnes nezvěstná, patrně v soukromé sbírce v Praze, Snící dívka (kolem roku 1925) a Kůň od cirkusu (1932), dříve v majetku boskovické galerie, dnes buď v majetku ostatních veřejných institucí na Boskovicku nebo v soukromých sbírkách tamtéž.

Aktuálně připravovaná výstava Moravské galerie, společně s prvním rozsáhlým monografickým katalogem, představí kresby a olejomalby z veřejných a soukromých sbírek, které doposud nebyly celistvě prezentovány. Zejména námětově solitérní, různorodé olejomalby, které až do nedávna byly považovány za “doplňující přívěšek” k převažujícímu kresebnému konvolutu, poodhalí i leccos ze spletitého osobního života umělkyně. Představen bude například soubor děl, jehož hlavním protagonistou byl samotný syn nebo bývalý manžel autorky Otokar Fischer. Osobní příběh Vlasty Vostřebalové Fischerové představí i bohatý, nedávno objevený archivní materiál, včetně architektonických návrhů a návrhů nábytku.

Vlasta Vostřebalová Fischerová: Helča a Snící / dvojice dnes nezvěstných dělVlasta Vostřebalová Fischerová: Helča a Snící dívka / 1922 a kol. 1925 / dvojice dnes nezvěstných děl

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...