ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Index ART+ / 737,19 bodu

prosinec 2014

Index ART+ zakončil rok 2014 na hodnotě 737,19 bodu. Oproti svému dvouletému minimu, na kterém byl v září, index v závěru roku posílil o 13 procent. Téměř polovina celoročního obratu českých aukcí byla realizována v posledním čtvrtletí. Proti historickému maximu, na kterém byl index v září 2013, nicméně stále ztrácí více než 16 procent.

Vývoj v závěru roku ovlivnila zejména série úspěšných aukcí v listopadu, na kterých sběratelé a investoři utratili téměř 230 milionů korun. V prosinci to pak bylo dalších 76 milionů korun.

Prosincové výsledky táhla zejména aukce čínského umění galerie Arcimboldo. Prodaly se na ní tušové svitky a starožitnosti za více než 55 milionů korun. Nejdražším kusem se stal obraz Starý rybář od Čchi Paj-šʼe, který se prodal za 9,4 milionu korun. O největší překvapení se postarala dvacet centimetrů vysoká porcelánová váza s pasáčky buvolů, která vystoupala z 22 na 682 tisíc korun.

Dalším výrazným úspěchem prosincových aukcí byla dražba brněnské společnosti Zezula, na které byla nabízena část levého bočního křídla tzv. Strahovského oltáře od Mistra Litoměřického. Deskový obraz s výjevem Vraždění neviňátek se prodal za 3,72 milionu korun.

Hlavní událostí aukce společnosti European Arts, která se konala třetí adventní neděli, byla dražba přípravné kresby k obrazu Sen od Toyen. Zatímco samotný obraz byl o dva týdny dřív na aukci galerie Kodl vydražen za 16,32 milionu korun, kresba téhož námětu vystoupala ze 168 na 576 tisíc korun.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...