ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Index ART+ meziročně poklesl o třetinu

Index ART+ zakončil rok na 994 bodech

Index ART+ zakončil rok 2020 na hodnotě 994 bodů, což představuje meziroční pokles o 30 procent. Nutno dodat, že před rokem byl index na svém historickém maximu 1414 bodů. Propad Indexu ART+ je tak o několik procent hlubší než propad v celkovém obratu. Ten loni poklesl z 1,4 miliardy na 1 miliardu korun. V minulých letech byla situace opačná, index rostl výrazněji než celkové obraty. 

Vývoj indexu ART+
Vývoj indexu ART+ od ledna 2003 do prosince 2020

 

 

Hodnota Indexu ART+ těsně pod hranicí 1000 bodů zhruba odpovídá úrovni, na které byl trh s uměním před pěti lety. Přes tuto symbolickou hranici se index poprvé dostal v prosinci 2016 a kontinuálně se nad ní držel až do loňského května.

Zatímco v roce 2016 sledovanými aukcemi prošlo 22 tisíc položek, loni to bylo o třetinu méně. Jinými slovy, prodává se výrazně méně obrazů a starožitností, jsou to však díla ve vyšších cenových relacích. Výmluvně to ilustruje loňské top 10. Navzdory celkovému propadu trhu stálo deset nejdražších obrazů roku dohromady více než kdy v minulosti (více zde). 

Z hlediska celkové stability trhu jsou dosažená čísla varující, neboť vysoké ceny několika málo nejdražších děl fakticky maskují mnohem výraznější propad. Nebýt dvou nejdražších obrazů loňského roku, byl by například meziroční pokles indexu ještě o polovinu hlubší (celkem - 45 % oproti prosinci 2019).

Zkreslením v opačném směru je, že metodika indexu dosud nezohledňovala výsledky specializovaných internetových aukcí. Rok 2020 přesun významné části trhu do online prostředí, který jsem pozorovali již minulých letech, jen urychlil a rozlišování "sálových" a "internetových" aukcí bude do budoucna třeba přehodnotit.

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...