ART+, vše o trhu s uměním
Červen 2022 1785 

Kubistická rarita

Sýpka 26. 2. 2017

Svou 44. aukci pořádá v neděli aukční síň Sýpka. Kromě řady především poválečných malířských a grafických děl nabídne tradičně také kvalitně zastoupenou kolekci modernistických designových výrobků a nábytku. K nejzajímavějším artefaktům z této oblasti patří zcela nepochybně kubistický nebo přesněji kubizující kryt otopného tělesa z doby po roce 1918.

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918 dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

 

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918
dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm
vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

 

Vznikl v rámci poválečné restruktualizace a přestavby slavného královéhradeckého Grandhotelu Urban, nejpravděpodobněji někdy v průběhu 20. let. Tehdy šlo již o vědomý historismus s cílem evokovat možné předválečné avantgardní vzezření interiéru. Hotel sestával ze tří na sebe navazujících domů: Okresního domu a domu se sálem nazývaným Palmová zahrada (obě budovy projektoval s odstupem několika let Jan Kotěra, první byla dokončena roku 1904, druhá v roce 1911), které propojoval starší nárožní objekt. Právě ten byl ve dvacátých letech výrazně modernizován jak zvnějšku, tak v interiéru s cílem připodobnit ho okolním modernistickým stavbám. Autorem přestavby byl místní architekt Josef Fňouk.

Kryt tumbovitého tvaru je zhotoven z dubové dřeva a lakovaného plechu. Střední část v místě otopného tělesa je krytá plechovou mřížkou. Ta je převrstvena geometrickou kompozicí tvořenou dřevenými, tmavě mořenými a různě hraněnými pruty. Zástěna je široká téměř 2 metry a v její horní části se nachází odkladní římsa. Vyvolávací cena byla stanovena na 400 tisíc korun, cena odhadní se pak pohybuje v rozmezí 500 až 750 tisíc korun (vše bez provize).

Artefakt tohoto typu je na trhu zcela výjimečný. Občas je možné se setkat s nabídkami krbových zástěn, které byly v období modernismu poměrně často umělecky zpracovávány. Ještě hojněji na trhu nalézáme paravany různého účelu s kovovou nebo dřevěnou konstrukcí často vyplněnou malbou nebo grafikami. Hodnotu popisovaného interiérového prvku zvyšuje i zcela mimořádně zachovalý stav. Neobvyklý je i dobový historizující kontext jeho vzniku. 

K dalším velmi zajímavým položkám aukce bude patřit například dvojice monumentálních lustrů Reného Roubíčka ze 70. let (takzéž zde), paravan se čtveřicí litografií Alfonse Muchy nebo velkoformátová koláž Bez názvu Jiřího Koláře (1987).

Kubizující kryt topného tělesa / po r. 1918 dubové dřevo, lakovaný plech, 96 x 188 x 39 cm vyvolávací cena: 400 000 Kč (bez provize)

 

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...