Červen 2022 1785

Nový rekord pro Zdeňka Sklenáře i drazí „Medkové“

Zezula 28. 5. 2022

S vynikajícími výsledky skončila dražba sbírky Alexandra Skalického u aukčního domu Zezula v neděli 28. května. Sběratelé na ní utratili téměř 38 milionů korun se započtením aukční provize. Ze 159 nabízených položek zůstalo neprodáno pouze osm. Nad milionovou hranici se přitom dostalo celkem šest děl, za tři z nich zájemci vydali dokonce více než 5 milionů korun. Za statisíce z aukce odešlo dalších 29 položek.

Mikuláš Medek: Červený herec, 1968, olej a email na plátně, 120 x 74 cm, Zezula 28. 5. 2022, cena: 7 620 000 Kč
Mikuláš Medek: Červený herec, 1968,
olej a email na plátně, 120 x 74 cm,
Zezula 28. 5. 2022,
cena: 7 620 000 Kč

Fotograf Alexandr Skalický starší (nar. 1932) nashromáždil úctyhodnou sbírku uměleckých předmětů, která mu byla únikem z reality života v komunistické totalitě. Získával je tehdy především z ateliérů umělců, některé byly vytvořeny přímo na jeho objednávku. Právě Skalického sbírce a údělu sběratelů umění ve druhé polovině 20. století se věnuje kniha Útěcha bydlením. Život soukromého sběratele za železnou oponou Jiřího Pátka, Marcely Rusinko a Alexandra Skalického st., která v těchto dnech vychází. Podnětem k dokumentaci a evidenci původní sbírky se stalo právě rozhodnutí jejího vlastníka, že kolekci rozprodá v dražbě (více zde).

Na nejvyšší ceny se v aukci vyšplhala dvojice obrazů Mikuláše Medka ze druhé poloviny 60. let. Mladší z nich s názvem Červený herec Medek namaloval v roce 1968, Malý modrý smutný obraz vznikl o dva roky dříve. Oba byly součástí velké umělcovy výstavy v Galerii Rudolfinum v roce 2002. První vystoupal z částky 3,84 na 7,62 milionu korun, minimální podání modrého obrazu bylo 4,32 milionu korun, sběratelé ho však navýšili na 6,96 milionu korun. Mikuláš Medek je v současnosti nejdražším domácím poválečným autorem, obrazy ze 60. let už v posledních letech několikrát dosáhly na vyšší ceny než původně nejdražší práce z konce 40. a z 50. let. Autorské maximum však stále drží Akce I (Vajíčko) z poloviny 50. let prodaná před třemi lety za 57 milionů korun.

Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977, olej na plátně, 99,5 x 53 cm, Zezula 28. 5. 2022, cena: 6 840 000 Kč
Zdeněk Sklenář: Poesie, 1977,
olej na plátně, 99,5 x 53 cm,
Zezula 28. 5. 2022,
cena: 6 840 000 Kč

Nebývalému zájmu se v aukci těšily práce Zdeňka Sklenáře, kterého Skalický fotografoval a navštěvoval v ateliéru. Olej Poesie vznikl přímo pro něj a v Moravské galerii se k němu dochoval dopis, kde Sklenář Skalickému sděluje, že se mu obraz zdá příliš málo barevný a že má v plánu ho předělat. Malba pochází z roku 1977 a je adjustována v autorském rámu. Z vyvolávací ceny 2,16 milionu korun se vyhoupla na více než trojnásobek, 6,84 milionu korun. To je také dvojnásobek původního aukčního maxima z roku 2017.

Sklenářových prací bylo v aukci celkem sedm. Kromě maleb šlo o kresbu a grafiky, především litografie a suché jehly. V roce 1976 Sklenář pro Skalického vytvořil i malbu s kaligrafií svého jména, ke které opět existuje autorský přípis v Archivu Moravské galerie. I tato malba se dostala na milionovou částku. Vítězných 1,26 milionu korun je dvojnásobkem minimálního podání. Více než pětkrát zájemci navýšlili také vyvolávací cenu kresby Giuseppe Arcimboldo. Nový majitel za ni nakonec zaplatil 444 tisíc korun. Úspěch měly i zmíněné grafiky, nejdráže se prodala ekvivalentní suchá jehla Giuseppe Arcimboldo (168 tisíc korun).

Josef Istler: Fantom, 1982, olej na plátně adjustovaný na dřevěné desce, 94 x 74,5 cm, Zezula 28. 5. 2022, cena: 1 020 000 Kč
Josef Istler: Fantom, 1982,
olej na plátně adjustovaný na dřevěné desce, 94 x 74,5 cm,
Zezula 28. 5. 2022, cena: 1 020 000 Kč

Nad milion korun vystoupala ještě asambláž Běly Kolářové Vzorník podložek z poloviny 60. let, která pocházela z pozůstalosti autorky. Na objednávku sběratele Skalického naopak vznikla malba Fantom Josefa Istlera, která se s cenou 1,02 milionu korun posunula mezi nejdražší umělcova díla. Zájemci také náležitě ocenili malbu Rytíř a smrt Josefa Vyleťala (960 tisíc korun) nebo Nesrkej Michaela Rittsteina z poloviny 80. let (564 tisíc korun).