Kvalitu českého trhu prověří veletrh starožitností
Text Koucká Tereza | Foto Aukční síň Zezula | Datum 22.08.2022
Dalším poválečným autorem, jehož dílům se na aukcích v první polovině letošního roku velmi dařilo, byl Zdeněk Sklenář. Sběratelé zakoupili 17 z 19 jeho nabízených prací za celkovou sumu vyšší než 9 milionů korun. Jednotlivé umělcovo dílo pak poprvé vystoupalo na více než 5 milionů korun.
Jakkoli nabízených Sklenářových děl nebylo o tolik více než v minulých letech, celková suma za ně vydaná je už v polovině roku zdaleka nejvyšší od roku 2012, tedy roku, ke kterému má databáze ART+ nejstarší kompletní data o prodejích. V loňském roce se za celý rok na aukcích prodalo 21 umělcových děl za necelých 7 milionů korun včetně aukční provize, v roce 2019, který byl pro Sklenáře prodejně dosud nejúspěšnější to bylo 7,3 milionu za 15 prodaných položek. Nyní je celková suma za 17 prodaných děl rovna již téměř částce 9,2 milionu včetně provize. Podrobná data k jednotlivým letům jsou k vidění v následující tabulce.
Velmi významný podíl na letošních prodejích měla aukce u aukční síně Zezula na konci května (více o ní zde). Rozprodávala uměleckou sbírku fotografa Alexandra Skalického (nar. 1932), který se přátelil s mnoha umělci, docházel do jejich ateliérů, kupoval jejich práce a některé si u nich dokonce sám objednal. To byl také případ doposud nejúspěšnějšího Sklenářova díla na domácím trhu, oleje Poesie z roku 1977 adjustovaného do originálního autorského rámu. Moravská galerie v Brně má ve svém archivu dopis, který se k tvorbě tohoto díla vztahuje. Sklenář píše Skalickému, že obraz předělá, neboť se mu nezdá být dostatečně barevný.
Vyvolávací cenu obrazu, 2,16 milionu korun včetně provize, zvýšil již před aukcí limit na 3,12 milionu. V sále pak následovalo dalších více než 60 příhozů od několika zájemců, než se částka zastavila na konečných 6,84 milionech korun. Sklenářovo maximum bylo do té doby poloviční. Držela ho od roku 2017 u European Arts vydražená malba Dáma (Figura), která reprezentuje umělcovo rané tvůrčí období 40. let, kdy již používá znakové výtvarné vyjadřování spojováním nezávislých prvků, které vytvářejí logickou kompozici, z níž je teprve patrný význam celku. Jakkoli Sklenářovo dílo vzešlo ze surrealismu, byla pro něj od počátku důležitá znakovost a její vztah s barevnými plochami.
Spolupráce sběratele a umělce byla dlouhodobá, proto se letos v prodeji ocitlo hned sedm Sklenářových prací ze Skalického sbírky. Kromě výše zmíněné Poesie ještě další malba, jedna kresba a čtyři grafické listy. Drobný olej s názvem Kaligrafie jména Sklenář, umělec pro Skalického vytvořil o rok dříve než Poesii, v roce 1976. V Moravské galerii k ní opět existuje přípis, tentokrát velmi krátká zpráva: „Vážený pane Skalický – za ty 3 roky, co jste byl u mne naposled, jsem pro vás vytvořil obraz – olej – 30 x 30 cm – jest to Kaligrafie mého jména – máte-li zájem – tedy v sobotu 2. října…“ Nový majitel za tento obraz vydal 1,26 milionu korun, více než dvojnásobek vyvolávací ceny.
Cesta do Číny v polovině 50. let byla zcela určující pro Sklenářovo další dílo. Zhlédl se v tradičním čínském kaligrafickém umění a šesti malířských zásadách, které stanovil již v 6. století čínský malíř a teoretik Sie Che. Sklenář si však vybral pouze určitá pravidla a zákonitosti, která ve své tvorbě svobodně parafrázoval. Stěžejním prostředkem, který se nadále prolíná celou jeho tvorbou, se stává kaligrafický znak, který dokáže nahradit a evokovat celou škálu zobrazovaných skutečností (krajiny, osoby, abstraktní pojmy atd.). Můžeme ho vysledovat nejen v jeho volné tvorbě, malbě, kresbě a grafikách, ale také v jeho fenomenální disciplíně, knižní ilustraci.
Vyvolávací cenu kresby Giuseppe Arcimboldo ve stejné aukci zájemci navýšili více než pětkrát, nového majitele nakonec stála 444 tisíc korun. Nejdráže z grafik, kterými byly suché jehly a litografie, se prodal list se stejným námětem i názvem Giuseppe Arcimboldo, její konečná cena činila 168 tisíc korun včetně aukční přirážky. Na o něco vyšší cenu dosáhla před šesti lety pouze litografie Čínský znak z počátku 60. let. I ostatní grafiky v aukci se prodaly s nárůsty, nejdráže z nich pak suchá jehla Kubištovo zátiší (38 tisíc korun). Hold tomuto malíři Sklenář ve svých dílech složil vícekrát.
Výrazný úspěch Sklenářovy další práce na papíře, tentokrát kresby Park, se odehrál na aukci 1. Art Consulting v červnu (více zde). Práci ze samého počátku Sklenářovy umělecké dráhy datovanou rokem 1942 zájemci vyhnali z 24 až na 180 tisíc korun. Zaznamenala tak vůbec nejvyšší nárůst aukce, sedm a půl-násobek vyvolávací ceny. Umělcovo rané tvůrčí období reprezentovala ještě litografie Noční zahrada, která vznikla ve 300 exemplářích. Ta dosáhla na trojnásobný nárůst minimálního podání (25 tisíc korun), v únoru se však u stejné aukční síně už prodala dráže (34 tisíc korun).
Ačkoli část umělcových prodejů byla letos výrazně ovlivněna rozprodejem prestižní a velmi dobře zdokumentované sbírky, tendenci k růstu cen Sklenářových děl pozorujeme již několik posledních let.
50. jubilejní veletrh Antique 18.–21. 4. 2024
17. dubna 2024Přehled trhu s uměním za rok 2023 v Ročence Art+
16. dubna 2024150 let od první výstavy impresionistů
15. dubna 202417. dubna 2024
3. června 2022
15. prosince 2016
3. června 2022
29. listopadu 2021
7. srpna 2018