ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Nový rekord Václava Špály

Aukční souboj o díla ze sbírky Karla Čapka

Obraz Václava Špály Harlekýn a Kolombina se v neděli v pražském Mánesu prodal v novém autorském rekordu za 6,12 milionu korun. Velký zájem byl také o kresby Josefa Čapka.

Václav Špála: aukční rekordVáclav Špála: Harlekýn
a Kolombina / 1922
olej na plátně / 64 x 51 cm
cena: 6 120 000 Kč

 

Obraz, který kdysi patřil Karlu Čapkovi (více o jeho provenienci zde), byl nabízen jako 62. položka první společné aukci galerií European Arts a Adolf Loos Apartment and Gallery. Startoval na částce 3,5 milionu, trojice dražitelů přímo v sále a dva zájemci na telefonu však cenu vyhnali až na 5,1 milionu korun (obě ceny jsou uvedeny bez aukční provize). Včetně provize tak vítěz aukce, který seděl v přední části sálu a příznačně dražil pod číslem 62, za obraz zaplatí zmiňovaných 6,12 milionu korun. Dosavadní, čtyři roky starý Špálův rekord byl o 700 tisíc korun nižší.

Josef Čapek: aukční rekodJosef Čapek: Děti mezi stromy / 1934–35
pastel na papíře / 40,5 x 50,5 cm
cena: 1 200 000 Kč

 

Možná ještě urputněji dražitelé bojovali o další dvě díla se stejnou proveniencí, pastely Josefa Čapka Děti a holubi a Děti mezi stromy. Prvně jmenované dílo vystoupalo z 336 na 525 tisíc, druhé pak ze stejné vyvolávací ceny dokonce na 1,2 milionu korun. Několik minut trvající souboj mezi několika zájemci v sále i na telefonu publikum odměnilo krátkým potleskem. Dosavadní Čapkův rekord za práci na papíře byl 348 tisíc korun. Kupcem obou kreseb byl jediný dražitel, který v sále vystupoval pod číslem 87 a který ruku s číslem držel zdviženou kontinuálně po celou dobu dražby.

Špálu i obě Čapkovy kresby dražila společnost Adolf Loos Apartment and Gallery. Nejdražším kusem z nabídky European Arts se stalo rozměrné panó od Alfonse Muchy vytvořené pro pavilon Bosny a Hercegoviny na Světové výstavě v Paříži v roce 1900, které se prodalo za vyvolávací cenu 9,6 milionu korun zájemci, jenž si na dílo podal písemný limit. I v tomto případě se jedná o nový autorský rekord.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...