ART+, vše o trhu s uměním
Listopad 2022 1929 

Osma a Němci

Pictura 12. 11. 2014

Olej Bohumila Kubišty ze sbírky Antonína Matějčka, zdařilý Pittermann-Longen, Kubištův portrét od Bedřicha Feigla a dvě práce na trhu zcela ojedinělých německo-českých autorů. Redakční výběr z listopadového katalogu Pictury.

Bohumil Kubišta: Včelín
olej na lepence /
36 x 50 cm /
vyv. cena: 5 000 000 Kč

 

Raná práce Bohumila Kubišty, původem ze sbírky historika umění Antonína Matějčka. Obraz vystavený na poslední velké retrospektivě před dvaceti lety ve Valdštejnské jízdárně, opatřený příslušnými posudky a restaurátorskou zprávou. Dílo, které se před několika lety již na českém trhu objevilo. V souvilosti s novou vlnou zájmu, vyvolanou zdařilým Kubištovským projektem Galerie výtvarného umění v Ostravě, má nyní šanci na úspěch.

Emil Artur Pittermann-Longen: Přístav / 1914
olej na lepence /
93 x 88 cm /
vyv. cena: 240 000 Kč

 

Další z autorů Osmy, v tomto námětu a kvalitě ne zcela běžně na trhu dostuplný Emil Artur Pittermann-Longen. Rozměrný, ještě expresivně laděný Longenův Přístav z roku, v němž autor pro existenční potíže volnou tvorbu téměř nemaloval.

Bedřich Feigl:
Portrét Bohumila Kubišty / 1908
tuš na papíře / 10,5 x 7,5 cm
vyv. cena: 8 000 Kč

 

Kromě dvojice zdařilých Feiglových olejomaleb, Damašské brány v Jeruzalémě a ranější Krajiny s domem, nabízí katalog i cennou kresebnou skicu – Feiglův portrét Bohumila Kubišty z doby, z níž pochází i další vzájemné portréty autorů Osmy.

Ernest Neuschul: Sedící akt / 30. léta / olej na plátně / 82 x 64 cm / vyv. cena 170 000 KčErnest Neuschul: Sedící akt / 30. léta
olej na plátně / 82 x 64 cm /
vyv. cena: 170 000 Kč

 

Křehký akt německého malíře a tanečníka židovského původu. Zástupce stylu nové věcnosti Ernest Neuschul pocházel z Ústí nad Labem. Autor na trhu zcela ojedinělý, teprve letos v květnu vzbudila zájem jeho malba Senoseč, která se prodala s nárůstem za 360 tisíc korun.

Oskar Spielmann: Cirkus
olej na plátně / 41 x 33 cm /
vyv. cena: 48 000 Kč

 

Další zajímavá energická malba z okruhu česko německých malířů, v katalogu určená jako práce u nás málo známého Oskara Spielmanna, v zahraničí draženého četněji, známého především svými alžírskými náměty.

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...