Předaukční výstava Dorothea

Ve výstavních prostorách společnosti Dorotheum probíhá předaukční výstava. Samotná aukce se uskuteční v sobotu 22. května od 14:00 hodin v pražském hotelu Mariott.

Tisková zpráva: Už tuto sobotu, 22. května, zahájí prestižní společnost Dorotheum svou květnovou dražbu. Pro zájemce je připravena pestrá sbírka užitého, výtvarného umění a starožitností ve vyvolávací ceně přesahující 20 milionů korun. Aukce se už tradičně uskuteční v pražském hotelu Marriott od 14 hodin a nabídne více než 600 položek kvalitního umění.

„Nabídka květnové aukce Dorothea je z kvalitativního hlediska velmi vyrovnaná a obzvlášť pestrá. Má velký poteciál si najít ve všech cenových hladinách a ve všech kategoriích sortimentu nové majitele,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky společnosti Dorotheum, která patří mezi nejstarší na světě.

Aukce odstartuje dražbou zcela výjimečného díla barokního rakouského krajináře Christiana Johanna Branda. Jde o nejrozměrnější obraz v nabídce, olejomalbu „Pohled na zámek Slavkov“, který svou délkou přesahuje dva metry. Olejomalba vznikla v 50. letech 18. století a patří mezi mimořádně významná díla, která vznikla v autorově nejkvalitnějším období. Podobná díla jsou na světovém trhu s uměním raritou, většinou se nacházejí vmajetku rakouského státu.

Nabídce umění 19. století dominují dva obrazy. Generaci Národního divadla v aukci zastupuje obraz „U plotu“, který v roce 1899 – dva roky před svou předčasnou smrtí – namaloval Václav Brožík. Obraz byl publikován v poslední autorově monografii a je ukázkou malířovy technické dokonalosti. Olejomalba je zasazena do původního dobového rámu a vyvolávat se začíná na částce 550 tisíc korun. Sběratele určitě zaujme také raná práce Vlaho Bukovace, která zachycuje autorovu sestru. Jde o malířsky velmi zajímavý kousek, který poukazuje na mimořádný talent i vyzrálost tehdy šestadvacetiletého Bukovace. Dílo se bude vyvolávat z částky 600 tisíc korun (více zde).

Špičkové české umění 20. století v aukci reprezentuje hned několik obrazů. Tím prvním je položka s nejvyšší vyvolávací cenou, „Zátiší s rybou“ od nestora českého moderního umění Emila Filly. Dražit se začne z částky 1,5 milionu korun.

Perlou mezi draženými sochami je „Studie k pomníku Boženy Němcové“ od českého sochaře Otty Gutfreunda. Pravděpodobně jde o první skicu z roku 1921, která byla až dosud považována za nezvěstnou a vyvolávat se bude z částky 150 tisíc korun.

Květnová aukce vyniká pestrým portfoliem užitého umění. Velmi reprezentativně je v ní zastoupena česká keramika, sklo a porcelán. Doslova muzijních kvalit dosahuje například „habánksý džbán“ datovaný rokem 1696 s vyvolávací cenou 60 tisíc korun a o padesát let mladší „dekorativní talíř s pestře malovaným Neptunem“, jenž se začne dražit z částky 95 tisíc korun.
 


Související články

Galerijní Eva Kmentová online

Galerijní Eva Kmentová online

Artslimit 24. 3. 2024

Monumentálnější plastiky Evy Kmentové se na trhu téměř nevyskytují. Nyní jde do aukce doposud největší autorčina realizace, práce na zakázku státního podniku z roku 1968.

21. března 2024
Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Trojúhelníky a sopky Viktora Pivovarova

Aukční dům Sýpka 17. 3. 2024

Teprve třetí malbu domácího aukčního trhu vytvořenou moskevským rodákem Viktorem Pivovarovem, který již více než 40 let žije a tvoří v Praze, nabídne ve své nedělní sálové aukci společnost Sýpka. Realizaci z 90. let minulého století začne dražit na č...

15. března 2024
Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Surrealistické výročí zahajuje René Magritte

Sotheby’s Londýn 6. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024

Pro obdivovatele belgického malíře Reného Magritta je téměř každý rok důvodem k radosti, neboť již několik sezón se tento ikonický surrealista počítá mezi prodejně nejúspěšnější moderní umělce na trhu. Také proto si jej světové aukční domy vybraly na...

5. března 2024
Zobrazit všechny

Další články


<