ART+, vše o trhu s uměním
Říjen 2022 1821 

Přes 150 milionů dolarů za sbírku Gettyových

Christie´s New York 10. – 25. 10. 2022

Newyorská pobočka aukční síně Christie´s zprostředkovala nové osudy všem více než 1 500 položkám ze sbírky Ann a Gordona Gettyových. Celkový obrat šesti on-line a čtyř sálových dražeb ve výši 150 milionů dolarů (přibližně 3,8 miliardy korun) zařadil tuto pozůstalostní nabídku na třetí místo v pořadatelově žebříčku top sólových aukcí.

 

Aukce vybraných kusů z majetku Gettyových zajistila několik dílčích autorských rekordů a představila publiku specifický eklektický styl americké sběratelky a designérky Ann, rozené Gilbertové (o životních i profesních osudech před dvěma lety zesnulé mecenášky více v předchozím článku). Série aukcí stržila celkem přes 150 milionů dolarů. Výnosnější byla u Christie’s v minulosti jen dražba pozůstalostní sbírky manželů Rockefellerových před čtyřmi roky s výtěžkem 835 milionů dolarů a souboru uměleckých děl Yvese Saint Laurenta a Pierra Bergého z roku 2009 s obratem 443 milionů dolarů (po přepočtu z eur).

 

 

Instalace fototapety s pohledem do interiéru rezidence Gettyových v San Francisku v rámci předaukční výstavy v newyorské pobočce Christie´s. Série sálových aukcí probíhala od 20. do 23. října 2022.

 

Obsáhlá propagační kampaň, putovní výstava po Evropě a Asii i samotná předaukční instalace v sídle Christie´s na Rockeferell Plaza měly navodit atmosféru proslulých interiérů v luxusní rezidenci Gettyových, na prestižní adrese Pacific Heights v San Francisku. Závěsná výtvarná díla byla prezentována v autentickém aranžmá vedle umělecko-řemeslných dekorací, společně s originálním nábytkem nebo dobovým mobiliářem tak, aby byl zachován estetický esprit paní Ann. Znalkyně evropského umění a starožitností s vyhraněným zájmem o chinoiserie, snacha ropného magnáta a svého času nejbohatšího muže planety Jeana-Paula Gettyho, se při úpravách svého sanfranciského domova soustřeďovala na kvalitu provedení a exkluzivní provenienci.

Právě tyto parametry často rozhodovaly o konečné částce za konkrétní draženou položku, jak ukázaly například mnohonásobné nárůsty původních odhadních cen. V rámci desetidílné aukční série se největší pozornost upírala na čtyři sálové licitace. Hned ta první, pořádaná 20. října, přispěla do souhrnného prodeje více než polovinou. Za vybraná výtvarná a dekorativní díla získala téměř 80 milionů dolarů (necelé 2 miliardy korun) a to ještě jeden z nejslibnějších chef-d´oevrů sbírky, Canalettův Pohled na Benátky s kostelem Santa Maria della Salute, jen několik hodin před zahájením z nabídky vypadl, neboť se díky privátnímu nákupu dostal formou daru do expozice Muzea výtvarných umění v San Francisku.

 

 

Mary Cassattová: Mladá dáma v lóži, 70. léta 19. stol.,
pastel na papíře, 64,1 x 50,5 cm,
konečná cena: 7 489 000 USD
Christie´s New York 20. 10. 2012
 

Pastel Mladá dáma v lóži impresionistky Mary Cassattové, který v minulosti vlastnil i Paul Gauguin, se prodal za téměř 7,5 milionu dolarů. To je dosavadní autorčin rekord. Dále se prosadil hojně reprodukovaný portrét tanečníka Václava Nižinského v roli Tanečníka ze Siamu od Jacquese-Émila Blanche za 2,7 milionu dolarů nebo Watteauova kresebná studie Dívky v kloboučku, s částkou 3,4 milionů dolarů, což je rekord za malířovu práci na papíře.

 

 

Párové vykuřovadlo v podobě jeřábů z období dynastie Čching, 18. - 19. století, 
porcelán, email, v. 231 a 235 cm,
konečná cena: 1 620 000 USD
Christie´s New York 20. 10. 2012
 
 

V kategorii uměleckého řemesla se mezi zájemci strhla příhozová bitva například o unikátní dvoumetrová porcelánová vykuřovadla z období dynastie Čching, když s dvacetinásobným nárůstem oproti spodní hranici odhadu dosáhla až na 1,6 milionu dolarů.

 

 

 

Henri Matisse: Krajina s cypřiši a olivovníky, 1918,
olej na kartónu, 27 x 34,9 cm,
konečná cena: 2 220 000 USD
Christie´s New York 21. 10. 2012
 
 

Druhý aukční den byl věnován starým mistrům a evropskému umění 19. a 20. století a zakončil na bezmála 34 milionech dolarů, včetně například Matissovy jihofrancouzské Krajiny za 2,2 milionu dolarů. Ann Gettyová se nebála nezvyklých estetických kombinací, jak ukazují starší snímky z její sanfranciské jídelny. Dvanáct malovaných nástěnných paneau se chinoiserními výjevy z polabského zámku Pillnitz si nechala zasadit do táflování k francouzskému nábytku a empírovému lustru. Katalogové odhady za tucet tříapůlmetrových desek začínaly na 200 tisících dolarech a vydražily se 22. října za více než desetinásobek, přesněji za 2,3 milionu dolarů. Třetí část živého aukčního seriálu vynesla přes 13,4 milionu dolarů.

 

 

Pohled do jídelny v rezidenci na Pacific Heights. V pozadí 5 kusů (ze 12) orientální paneláže Augusta II. Silného, původně ze zámku Pillnitz. Konečná cena: 2 280 000 USD.

 

Jen o něco méně utratilo publikum v sále či na telefonech a on-line platformách o den  později v rámci čtvrtého dílu rozprodeje sbírky, zaměřené na originální čínské artefakty, lokální i exportní, a kontinentální i ostrovní starožitný nábytek a mobiliář. Díla pocházela z privátních prostor rezidence Gettyových, ložnic a knihovny, a původním majitelům vynesla necelých 12,9 milionu dolarů. Ale jen nakrátko. Celkový výtěžek z pozůstalostní aukce ve výši 150 milionů dolarů bude postoupen filantropickému poslání Nadace Ann a Gordona Gettyových pro umění (Ann and Gordon Getty Foundation for the Arts).

 

Sdílet na Facebooku  Vytisknout 

Loading...